21 yy da anne ve baba olmak

21.yüzyılın insanı gerek teknolojik gerekse bilimsel verileri arkasına alarak çok zeki, kurnaz, hırslı, acımasız ve rekabetçi bir yapıya sahip olma eğiliminde. Bunun için uzaklarda örnek aramamıza gerek yok. İşte, yanı başımızda yaşanan savaşlar, kavgalar, ölümler?

21.yy. insanı kadar kan, şiddet, vahşet, ölüm, erotizm, vs gören bir toplum yoktur sanırım. Düşünün ki ortaçağda savaşların en yoğun olduğu dönemde, iki farklı ordu bir araya gelir bir amaç uğruna savaşırlardı. Bu savaş sahnesinin yıkıcılığına ve dramına sadece oradaki insanlar tanık olurdu. Kiminin kolu kopardı kiminin kafası?

Peki ya şimdi! Evet, şimdi ölüme, gözyaşına, şiddete, vahşete, galeyana gelmiş arzulara bir kumanda kadar yakınız. Her an, televizyonumuzu açtığımızda bir kaza, patlama, şiddet, taciz, ölüm, tecavüz olayları ve görüntüleriyle karşı karşıyayız. İşin doğrusu bu gibi trajik vakalar, bizi çok etkilemez ve üzmez oldu. Yani duygularımız, hislerimiz körelmeye başladı. Sadece o kareler gösterildiğinde Ah! Vah! Dedik? Sonrası malum? Hayat devam ediyordu çünkü…

İşte 21.yüzyılın insanı bizleriz. Bizim kuşağımız, bizim gençlerimiz ve çocuklarımız.

  • O yüzden annelik ve babalık bir meslek. Elimizdeki hedef kitle tüm bu dramlara şahit olan, bu dramlarla iç içe olan bir nesil.
  • O yüzden, çocuk ve genç yetiştirmek eskiye oranla daha zor ve daha çok çaba gerektiriyor
  • O yüzden annelik ve babalık çocuğun cebine birkaç lira para koymakla, karnını doyurmakla, yatacak bir yer ayarlamakla olmuyor.
  • O yüzden bir erkek çocuğunu bir kız çocuğunu eğitmek geleceğin bir annesini ve babasını eğitmek ve yetiştirmek olduğunu içselleştirmemiz gerekiyor.
  • O yüzden çocuk eğitimi; İşimizden, aşımızdan, özel yaşantımızdan daha önce gelmeli, 

O yüzdenleri fazlasıyla çoğaltabiliriz.

NEVZAT ÖZER

Psikolojik danışman ve rehber öğretmen

nevzatozer66@hotmail.com

 KİTABA DAİR:

*kitap birçok internet sitesinde çok satanlar listesine defalarca girmeyi başarmıştır

*milli eğitim bakanı Nimet ÇUBUKÇU DAN yazarına özel bir mektupla  bakan hanımın iltifatını almıştır.

*kitap sadece her meslekten anne ve babalar yönelik değil anne ve baba adaylarına, öğrencilere ve eğitimle uğraşan kesimlere yöneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir