21. Yüzyılın en popüler mesleği bizde neredeyse hiç yok

( Neden çizgi film ve animasyon yapımcılığı diye bir bölümümüz yok)

İşsizliğin gençliği karamsarlığa yönelttiği günümüzde öğrencilerimiz Bu müthiş bölümden mahrum. Üniversitelerimizde içeriği bir birine yakın bir çok bölümün olduğu ve mezuniyet sonrası iş imkânının kısıtlı olduğu günümüzde beş altı gencin bir araya gelip güçlü bir grafik makinesiyle trilyonlar kazanma şansı çok az. Çünkü sadece iki üniversitede iki bölüm var. Şu an bütün dünyadan yüklü paralar ödeyerek animasyon ve çizgi filmler almaktayız. Bu konuda en küçük bir ihracımızın olmadığı açık bir gerçek.

Maalesef ki sadece söylenip durmaktayız. Bizde neden böyle devasa projeler çıkmıyor diye. Çıkmaz neden çıksın ki? Şirinler çizgi filmini bilirsin. Ben 36yaşındayım. 8 yaşında izlediğimi hatırlıyorum. Aradan 27 yıl geçti. Hala izleniyor ve ne acı ki bizim daha o kalitede bir çizgi filmimiz yok. Neden olsun ki? Oysa bu çizgi filmle bile milyarlarca dolar kazandıklarını biliyorum. Neden bizim genç , zeki ve azimli insanlarımız kazanmasın ki? Bence bu bölüm acilen çoğaltılmalı ve tarih hazinemizdeki her biri titanik gibi, yüzüklerin efendisi gibi fantastik hikayelerimiz destanlarımız dünyaya aktarılmalı.

İstemiyor muyuz yoksa? İstanbul’da bir özel üniversiteye böyle bir teklif götürdüm. Böyle bir bölümün açılacağını vurguladım. Yüksek öğretim kurulu sekreterliğine de böyle bir bölüm çoğaltılması için çağrıda bulundum. Neden peki?

Hiç kimse Amerika karşıtı bir duruş sergilediğini söylemesin. İzlediğiniz filmlerin kaçı Amerikan kökenli. Holiwood yapımı hangi filmi izlediğimizde içimizde bir sempati oluşmuyor. Onların ürettiği hangi çizgi filmi çocuklarımız 1000’lerc kez izlemiyor. İzliyor, izliyoruz. Yani dünyadaki her türlü olumsuz müdahalelerine rağmen Amerikan sempatisi duyuyoruz. Daha radikal bir örnek vermek isterim.Japonya’ya iki nükleer bombayı atan kimdi, Amerika. İddia ile soruyorum. Binlerce insanı ölmesine, hastalıklı olmasına rağmen japonya’da bir anket uygulasanız ve deseniz ki Dünyada hangi ülkede yaşamak istersiniz diye bir soru sorsanız kaç kişi Türkiye der kaç kişi Amerika der. Daha da somut bir ifadeyle Türkiye’de kaç Japon vatandaşı yaşar. Amerika’da kaç Japon vatandaşı yaşar. Bildiğim kadarıyla karşılaştırılmayacak kadar Japon Amerika da yaşamaktadır.

Anlatmak istediğim şey şu; Onbinlerce gencimize kendi işini kurabilme imkanı sağlayacak bu bölüm ; tarih sahnemizin devasa hikayelerini sanal ekrana aktarma şansını verecektir. Ayrıca kültürümüzü bütün dünyaya yaymak adına müthiş bir yöntem. Türkiye sempatisini tüm uluslara yaymak için de süper bir yöntem. Neresinden baksanız önemli bir bölüm. Acilen çoğaltılmalı.

Kadir AKEL

% 100 MEMNUNİYET GARANTİSİYLE AİLE SEMİNERİ İÇİN
0506 357 90 30

21. Yüzyılın en popüler mesleği bizde neredeyse hiç yok” için 2 yorum

 1. Ben 19 yaşındayım ve 30-35 yaşlarından daha büyük olan insanların Japon animelerini sevdiğine ve takip ettiğine tanık oldum. Amerika’da bile Bleach adındaki anime 1.5 milyonluk anlık izleyici kitlesiyle izlenme rekorları kırdı . TV TOKYO gibi son derece gelişmiş ve oturmuş bir firma varken Türkiye’de çizgi film sektörünün bu düzeye çıkamayacağını düşünüyorum.
  Bunların en somut örnekleri;
  –One Piece
  –Bleach
  –Sword Art Online(anime)
  –Naruto serisi vs… vs… pek çok farklı türde ve pek çok farklı insana hitap eden anime varken Türkiye’de yapılacak olan çizgi filmin ne derece başarılı olabileceğini düşünün derim.
  Bazı konularda :”Bu da olsa ne güzel olurdu.” Demesi kolay…

 2. elinize sağlık tamamen katılıyorum. bu alanda dünya çapında ciddi bi açık var bu işi yapan insan sayısı çok az olduğu içinde trilyonlar dönüyor ama alttan gelen nesil yetiştirilmiyor. bizde bu bölüm yok yalnız eğitmende yok bu sorun nasıl giderilecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir