2023 Eğitim Vizyonu’nda PDR’yi ilgilendiren başlıklar

Milli Eğitim Bakanlığının, gelecek 3 yıla dair hedef ve yaklaşımlarını içeren “2023 Eğitim Vizyonu”, 23 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı programla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açıklayacak.

Bu toplantıya TÜRKPDR derneğinin’de davet edilmesi heyecan verici ve umutlandırıcı oldu. Lakin henüz neler açıklanacağı ve PDR’nin geleceğini ilgilendiren konu başlıklarının ne olduğunu henüz bilemiyoruz. Umuyoruz ki 2023 Eğitim Vizyonu’nda PDR’yi ilgilendiren güzel başlıklar olur.

 

İşte PDR ile ilgili ayrıntılar.

 

 • Kariyer Rehberliği Sistemi kurularak çocukların kendilerini ve meslekleri tanıma ile kariyer seçimi süreçleri yapılandırılacaktır.
 • PDR hizmetlerinin eğitim sistemindeki yeri, yapısı, işlevleri ve mevzuat alt yapısı yeniden düzenlenecektir.
 • Kültürel kodlarımız dikkate alınarak rehberlik hizmetlerinde kullanılacak yeni ölçme araçları geliştirilecektir.
 • Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin (RAM) yapısı güncel ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara cevap verme ekseninde yeniden ele alınacaktır
 • Millî Eğitim Sistemi’nde çocukların mizaç, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilmelerine imkân veren bir sistem oluşturma çalışmaları kapsamında erken çocukluktan ortaöğretimin sonuna kadar işlevsel bir Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) yapılanması kurulacaktır. Hâlen tüm öğrenciler için işlevsel bir yönlendirme mekanizmasının mevcut olmaması bunu gerektirmektedir. PDR hizmetlerinin yeniden yapılandırılması sürecinde rehber öğretmenlerin sistem içindeki rolleri diğer eğitim çalışanlarıyla bütünleşik hâle gelecektir. Rehber öğretmenlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi önem verilmesi gereken bir diğer konudur.
 • Kariyer Rehberliği sistemi yapılandırılacak ve tüm öğretim kademeleri düzeyinde çocukların kendini tanıyarak (mizaç, yetenek, ilgi, değerler, kişilik ve aile) kariyer profili oluşturması, iş-meslek tanıma yollarını, kaynaklarını öğrenmesi ve kariyer gelişim dosyasının öğrenci e-portfolyosuyla ilişkilendirilmesi sağlanacaktır.
 • Rehberlik sonucu ortaya konulan veriler yardımıyla her bir öğrencinin bilimsel yöntemlere başvurularak kariyer yönlendirilmesinin yapılması sağlanacaktır.
 • Göç ve benzeri nedenlerle oluşan ihtiyaçları karşılamak üzere rehber öğretmenlere yeni bir rol, görev ve fonksiyon yapısı oluşturulacaktır.
 • Türk kültürü dikkate alınarak yetenek, ilgi, meslek değerleri, mizaç, kişilik, karar verme, kariyer inancı vb. özelliklerin ölçülmesine yönelik araçlar geliştirilecektir.
 • PDR hizmetlerinin eğitim içindeki yeri, önemi etkinliği için mevzuat altyapısı yeniden düzenlenecek.
 • Rehber öğretmenlerinin mesleki gelişim gereksinimleri ulusal ve uluslar arası düzeyde lisasnsüstü eğtim, sertifika ve benzeri eğitimlerle desteklenecektir. (not: bu maddeleri https://www.aktuelpdr.net olarak derledik. Kaynak göstererek alabilirsiniz)
 • Sınıf öğretmenlerinin rehberlik hizmetlerine ilişkin becerilerinin artması için sertifikasyona dayalı eğitimler düzenlenecektir.
 • Okularda PDR alanında adayların uygulama becerilerinin geliştirmelerine önem veren, nitelikli uzman personel yetiştirilmesi hususunda Yüksek Öğretim Kurulu ile işbirliği yapılacaktır.
Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu
Özkan EMİROĞLU – Psikolojik Danışman


2023 Eğitim Vizyonu’nda PDR’yi ilgilendiren başlıklar” için bir yorum

 1. Sınavla öğrenci alan lise sayısı kademeli olarak azalacak: 6-7 lerin soru çözümlerini takip etmemize artık pek gerek yok diyebilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir