2018 Üniversite tercihleri nasıl ve neye göre yapılacak?

Bu yıl yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınav (YKS) Sistemi ile ilgili değişiklikler birçok konuda olduğu gibi taban puanlarda ve sıralamalarda da geçen yıllara göre bir değişikliğe neden olacaktır. Bize yoğun olarak gelen sorulardan biri bu yıl tercihleri yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda oluyor. Öncelikle şunu belirtelim ki sınav sisteminde yapılan düzenleme tercih mantığında herhangi bir değişikliğe neden olamamıştır. Yine aday tarafından en çok istenen program, tercih listemizin başında bulunacaktır. Ancak bu yıl için, geçen sene oluşan sıralamalar ve puanlar kullanılarak bir tercih listesi hazırlamak zorlaştı.

Önceki yıl dört MF (MF1, MF2, MF3, MF4) varken yeni sistemde sadece bir tane MF puanı var. Tıp MF3 iken Makina mühendisliği MF4, Matematik öğretmenliği MF1, Fizik öğretmenliği MF2 den öğrenci almaktaydı. Ve tüm bu bölümler kendi içinde sıralanmaktaydı. Ancak bu durum değişti. MF tek puan içinde sıralanacaktır. Benzer şekilde YGS de 6 farklı puan ve katsayı hesabı varken şimdi tek bir TYT puanı var. TIP, Makina mühendisi, matematik öğretmenliği farklı MF puanları ile öğrenci alırken şimdi tek bir MF puanı ile öğrenci alacaktır.

Tüm bu bilgilerin ışında 2018 üniversite tercih döneminde bir önceki yılın puanları ve sıralamaları ile tercih çalışması yapmak doğru yaklaşım olmayacaktır. 2018 için üniversite programları tercih ederken ne yazık ki kıyas edebileceğimiz sağlıklı bir veri henüz elimizde yok. Bu konuda ÖYSM bir çalışma yapar mı yaparsa nasıl bir çalışma olur şuan için bu konuda bir bilgi yok.

Peki 2018 Üniversite Tercihlerinde nasıl bir strateji ve çalışma yürütülebilir? Bu konuda kaygıları azaltabilecek ve yol gösterebilecek bir düşüncemi sizlere maddeler halinde kısaca paylaşmak istiyorum.

Her ne kadar sıralamalar ve puanlar geçen seneyle benzer olmayacak bile olsa bir üniversite programının benzer diğer programlar arasındaki sıralamalarında büyük bir değişiklik olmayacaktır. Örneğin hukuk programını ele alalım. Devlet üniversiteleri arasında Ankara Üniversitesi geçen sene ilk sıralardaydı. Elbetteki üniversitenin durumunda, bölümün akademik gidişatında büyük bir değişiklik olmadığı sürece bu yılda ilk sıralarda olacaktır. Aynı şekilde hukuk bölümü tapan puanları sıralamasında listenin sonlarında olan bir hukuk programı da bir yıl içinde sıralamada büyük bir değişiklik gerçekleştiremeyeceği öngörüldüğü için yine listenin sonlarında olması muhtemeldir. Bu durumda mutlaka hukuk okumak isteyen bir aday, bu mantık çerçevesinde tercih yapabilir.

Çok fazla kaç net ile hukuk bölümünü, psikoloji bölümünü, mimarlık bölümünü kazanabilirim şeklinde sorular alıyorum. Bunu bu yıl için sağlıklı tahmin etmek zor olur. Kaba hesaplar ile bu konuda tahminle yapılabilir. Ancak buna itibar etmek istemiyorum.

Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları yorumlardan iletebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir