2018 Üniversite Tercih dönemi öngörülerim

Buradaki bilgiler genel değerlendirmelerdir.

Öncelikle bilmenizi isterim ki bunlar kesin doğrular değil bana gelen sorular karşısında verdiğim cevaplar. Isterseniz madde madde ele alalım.

1. Geçen sene ygs den 4 yıllık tercihte bulunabiliyorduk bu yıl TYT ile 4 yıllık tercihte bulunamıyoruz. O halde hemşirelik, fizik tedavi ve beslenme ve diyetetik puanlarının (başarı sıralarının ) yükselmesi beklenebilir.

2. YGS 6 puan türünden oluşuyordu şimdi TYT tek puan olduğu için başarı sıraları değişkenlik gösterebilir. Açacak olursak sözelcilerin sayısal puanı, sayısalların sözel puanlarından tercih yapmaları kısıtlı idi, şimdi bazı sayısal bölümler, özellikle sağlıkla ilgili bölümlerde yoğun olarak sözelci adaylar görebiliriz.

3. LYS, 5 oturumdan oluşuyordu ve puanının oluşabilmesi icin en az 2 oturuma girme şartı vardı ve isteyen istediği kadar oturuma girebiliyordu. Şimdi AYT tek oturum ve alanı teşkil eden bir testten yarım net yaptığınızda o alanla ilgili puanınız hesaplanıyor. Bu ne demek derseniz? Bir tm ci matematik yaptığı için mf puanı, edebiyat-sos1 çözdüğünde sosyal puanı hesaplanıyor. Yani iyi bir mf ci tm de de derece yapabilir ve sıralamayı etkileyebilir. Bu da benim tahminimce tm sıralamasında geride olan bir tm ci belli oranda sıralamasının üstündeki bir yere gidebilir. Aynı şey sosyal içinde geçerli. Sayısal için çok bir değişiklik beklemiyorum.

4. Geçmiş yıllarda başıma gelen bir olay paylaşayım. Eğer öğrenci tek bir bölüme endeksli tercih yapıyorsa herkesin o bölüme yüklenip puanların yükselebileceği öğrenci ve velilerine anlatılmalı (95000 sıralamalı bir öğrencim 135 bin sıralamalı bir yere son tercihinde girebilmişti.)

5. Tabi bunları yaparken kesin konuşmanın doğru olmadığını, ihtimaller hakkında bilgi verilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Öbür türlü umut tacirliği yapıp hayal kırıklıkları oluşturabiliriz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sizlerde yorumlara konuyla ilgili analizlerinizi yazabilirsiniz.

 

Murat Aydın

Rehberlik ÖğretmeniBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir