2017 YGS Nasıldı? YGS Analizleri

*Ygs ile ilgili adaylardan ve internet ortamından elde ettiğim bilgi,yorum ve anketlerde 2017 Ygs’nin 2016 Ygs’den zor 2015 Ygs’den biraz daha kolay olduğu hakkında genel bir görüş bulunmaktadır.Bu değerlendirmelere bakıldığında tahmini olarak başarı sıralamalarının 2015 Ygs ve 2016 Ygs başarı sıralamalarının ortalama değerlerinde olacağını gözlemliyorum.

*Yapılan bazı anketlere göre ise 2017 Ygs’nin zorluk derecesinin zor veya orta ile zor arasında olduğu görülüyor.

*2017 Ygs’de özellikle Matematik bölümünün zorlayıcı olduğu sınava giren adaylarca belirtiliyor. Bazı uzman matematik öğretmenleri ise matematik sorularının aslında zor olmadığı,Ösym’nin birçok Matematik kaynağına göre “değişik” bir soru tarzının olduğunu belirtiyor. Ösym’nin Ygs matematik sorularının birçoğunun birçok kaynakta soru tipi olarak yer almadığını ve bu yüzden adayların bu bölümde zorlandıklarını belirtiyorlar.

2017 Ygs Matematik’te Ygs Matematik müfredatına yeni eklenen konulardan polinomlar hariç, ikinci dereceden denklemler, ikinci dereceden eşitsizlikler, parabol ve karmaşık sayılardan soru gelmemesi şaşırtıcıdır.

*2017 Ygs’de Felsefe soruları daha çok felsefi bilgi içerikli, filozofların felsefik görüşlerini baz alan, felsefi kavram bilgisini içeren ve çalışma gerektirecek bir kıvamda idi. Adayların bu dersi hafife almamaları gerektiği kanısındayım.

*2017 Ygs Fen Bilimleri bölümünün değerlendirmelerinde ise birçok aday soruların yapılabilecek düzeyde olduğunu, bu bölümde fazla zorlanmadıklarını belirtiyorlar.

Psikolojik Danışman

Engin MutluBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir