2016 Lise tercihlerinde dikkat edilecek konular ve TEOG

MEB ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınladı. Buna göre ayrıca TEOG konusunda sıkça sorulan sorulara cevap verdi.

Buna göre kısaca verilen cevapları şu şekilde özetleyebiliriz.

Yerleştirme yapılacak okulların tercihlere esaskontenjan tabloları, 29 Haziran 2016 tarihinde http://eokul.meb.gov.tr adresinden ilan edilecektir.

Tercih yapılacak okulların tanıtım bilgilerine (yabancı dil, pansiyon durumu, öğrenim süresi, alan/dal…) 29 Haziran 2016 tarihinde http://e-okul.meb.gov.tr adresinden ve okulların bağlı olduğu ilgili genel müdürlüklerin web sayfalarından ulaşılabilir.

Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm duyurulara http://www.meb.gov.tr ile http://www.odsgm.meb.gov.tr
adreslerinden ulaşılabilir. Ayrıca bu süreçte yapılması gereken işlemlerle ilgili tüm ortaokul müdürlüklerinden
bilgi edinilebilir.

Öğrencilerimizin yerleştirmeye esas puanları, 29 Haziran 2016 tarihinde http://e-okul.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir

Yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler, güzel sanatlar lisesi veya spor liselerine 22 Temmuz 2016 tarihine kadar kayıt yaptırabilecektir.

Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler, yerleştirme işlemleri ve yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilirler. Ancak, bu öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir okula yerleştirilmeleri halinde, güzel sanatlar lisesi veya spor lisesindeki kayıtları iptal olacaktır. Tercihleri doğrultusunda yerleştirildikleri okula kayıtları otomatik olarak yapılacaktır.

Ve TEOG ile ilgili diğer sık sorulan sorular ve cevaplar için bu linkten PDF dosyasını inceleyebilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir