2016 Ek yerleştirmeye kimler başvurabilir ya da başvuramaz?

Normal yerleştirmeler belli oldu. Şimdi sıra ek yerleştirmelerde. Bu konuda bazı sorular gelmeye başlayınca kısa bir bilgi verme ihtiyacı hissettim.

Örneğin sorulardan biri 2016 Ek yerleştirme ne zaman olacağı konusunda oluyor. Bu konuda bir öngörüde bulunmak için geçen yılın ek yerleştirme kılavuzuna bakmanın doğru olacağı kanaatindeyim. Ancak bilinmesi gereken bir mantık var. Kılavuzun yayınlanabilmesi için nerelerin yerleştirme sonunda boş kaldığının tespit edilmesi gerekiyor. Her yıl yerleştirildiği halde üniversiteye kayıt olmayacak binlerce aday oluyor. Bunlar ancak kayıtlardan sonra belli olduğu için öncelikle üniversite kayıtların tamamlanması gerekiyor. Geçen sene kılavuz 21.08.2015 tarihinde yayınlanmış, 17-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında da ek yerleştirme tercih süreci olmuş. Bu yıl da (kesin olmamakla birlikte) tahminlerime göre buna yakın bir tarih olabileceğini düşünüyorum.

 

2016 Ek yerleştirmeye kimler başvurabilir ya da başvuramaz?

Gelelim asıl sorunun cevabına. Bir öğrencim normal tercihler sonucunda yerleştirildiğini ama ek yerleştirmeye de başvurmak istediğini sordu. Anladım ki bu konuda öğrenciler yeteri kadar bilgi sahibi değiller.

Peki “ek yerleştirmeye” kimler başvurabilir ya da başvuramaz? (Dikkat:  2016 ek yerleştirme kılavuzu henüz yayınlanmadığı için bu bilgiler 2015 ek yerleştirme kılavuzuna göre verilmiştir)

 1. Ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016-ÖSYS’ye başvuru yapılmış olması gerekiyor.
 2. 2015-ÖSYS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2015-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.”
 3. Önemli bilgilerden birisi de bu maddedir. “Tablo 4’teki merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir (Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilir)
 4. Tablo 3’deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmıyor.
 5. Diğer bir madde ise özel yetenek sınavı ile ilgilidir. “2015-ÖSYS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler

 

Unutmayın! Bu bilgiler 2015 ek yerleştirme kılavuzu’na göre verilmiştir. Bu nedenle 2016 kılavuzu yayınladıklarında bu maddeler konusunu tekrar incelemenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

 

Umarım konuyla ilgili yeterli ve doyurucu bilgi verebilmişizdir. Eğer konuyla ilgili başka ayrıntılarda sormak isterseniz yorumlar bölümünden bize yazabilirsiniz. ya da eksik bilgileri tamamlayabilirsiniz.

 

Yazıyı aktuelegitim.com’u kaynak göstererek sitenizde yayımlayabilirsiniz.

 2016 Ek yerleştirmeye kimler başvurabilir ya da başvuramaz?” için 8 yorum

 1. ben meslek lisesi mezunuyumm ek yerleştirmede kendi bölümün iki yıllık yazdım fakat başka bölümde yazarsam kendi bölüm gelirse ygs ilemi yerleşirim yoksa 2 tyıllık hakkımladamı

 2. Ünivrsiteye yerleştim ama kayıt yaptırmadım tekrar ygs ye gireceğim okul puanımın düşeceğini de biliyorum tekrar ygs ye gırmek için herhangi bir yazı belge vermem gerekir mi bir yere kazandığım ama kayıt yaptormadığım unıversuteye falan ? yoksa normal başvuru yapıp gırebiliyor muyum?

  1. Sanırım sorunuz, tercih yapmayanlar ek yerleştirmeye başvurabilir mi?
   Bu konuda aksi bir madde gözükmüyor.
   Bu durum “Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.” maddesine uyduğu görülüyor.

 3. Hocam merhaba ben kocaeli lojistik bolumunu kazandim ancak bir sene daha calismak istiyoru.Kayit yapip dondursam bana herhagi bir zorluk cikartirlar mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir