2015 YGS-LYS’ye giren ama yerleşemeyenlerin puanı düşer mi?

Bu soru çok sık sorulmaktadır. Sorunun cevabını önce verelim sonra kısaca açıklayalım. 2015 YGS-LYS’ye giren ama yerleşemeyenlerin puanı düşmez. Ancak 2015 YGS-LYS’ye giren ve yerleşenlerin puanı düşer.

İlgili kılavuzda, ÖSYS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, Bir sonraki ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşeceği belirtiliyor. Ancak bu düşüş sadece bir yılla sınırlıdır.

Ayrıca şunu da eklemek isterim. Sınavsız geçiş ile ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmıyor. Yani sınavsız geçiş ile yerleşenler bir sonraki senelerde tekrar sınava girdiklerinde puanları düşürülmemektedir.

(NOT: Bu bilgiler 2015 ÖSYS KILAVUZU’na göre verilmiştir. Daha sonraki kılavuzlarda bu bilgilerde değişiklikleri takip etmek gerekir)

“2015 yerleşemeyenlerin puanı düşer mi”

[reklam]

2015 YGS-LYS’ye giren ama yerleşemeyenlerin puanı düşer mi?” için bir yorum

  1. Merhaba sadece 2016 ygs ile tercih yaptım ve açık ögretim kazandım kayıt yaptırmadım ikinci sene tekrar ygs lys ye girdigimde puanım düşermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir