2015 Ek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak?

Geçen sene LYS Ek yerleştirme kılavuzu 15 Eylül 2014 tarihinde yayınlanmıştı. Bu kılavuza göre tercihler 18-25 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıldı. Bu yıl basında Ek Yerleştirme Tercih Tarihleri: 17-21 Ağustos 2015 Ek Yerleştirme Sonrası Üniversiteye Kayıt Tarihleri: 31 Ağustos 2015 ile 04 Eylül 2015 olarak belirtilmiş. Zaman almasının sebebi üniversitelerin kontenjanı dolmayan, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan ya da yeni kurulan bölümlerin öğrenci sayısı ancak belli olacağındandır.

2014 tarihinde ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2014-ÖSYS’ye başvurulmuş olması zorunluydu. Muhtemelen bu yıl da aynı olacaktır. Ancak kesin bir şey söylemek için için 2015 kılavuzunu görmek gerekiyor.

Yine 2014 kılavuzuna göre “2014-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2014-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekir” denilmektedir.

Kılavuzda ayrıca “a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2.2014’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.” yazmaktadır.

Ancak bu bilgiler 2014 kılavuzu için geçerlidir. Bir fikir vermesi bakımından buraya ekledik.

Kesin ve doğru bilgiler için “2015 ÖSYM YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU” nun yayınlanmasını bekleyeceğiz.

[reklam]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir