2010 Yılı Empati Ödülü Sahibini Buldu

İnsanlar kendi koşturmalarının içerisinde yaşam mücadelesi verirken en yakınındaki insanları bile görmekte zorlanmaktadırlar. Bir yerlere yetişme telaşı içinde her gün gördüğümüz ama ismini bile bilmediğimiz kişiler varken çevremizdeki insanları anlayabildiğimizi söylemek ne kadar gerçekçi olabilir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği kendi koşuşturmalarının yanı sıra çevresindeki insanların farkına varıp, onları anlamaya çalışarak onlar için bir şeyler yapmaya çalışan kişilerin görünürlüğünü sağlamak amacıyla her yıl “YILIN EMPATİ ÖDÜLÜ” nün sahibini aramaya başlamıştır. Amaç insanların birbirlerini anlayarak ve empatik becerilerini geliştirerek daha sağlıklı, daha hoşgörülü ilişkilerle toplumsal yaşam kalitemizi yükseltmektir.

2010 Yılı Emapti Ödülü Adayları;

1) “Empati” isimli video klibiyle Ömür KINAY.

2) Hayatın farklı alanlarından konuları ve insanları anlamak için gösterdiği çaba ile toplumu bu doğrultuda bilgilendirmeye yönelik habercilik yaklaşımı sergileyen gazeteci Ezgi BAŞARAN.

3) “Engelleri Kaldır Hareketi” başkanı Rodin Alper BİNGÖL.

4) Farklıkları tanımak ve anlamaya dair çabalarından dolayı “İki Dil Bir Bavul” filminin yönetmenleri, Orhan ESKİKÖY ve Özgür DOĞAN.

Psikolojik Danışmanların oylamaları sonucunda 2010 Yılı Empati Ödülüne “insanların yaşamsal süreçte maruz kaldıkları insan hakları ihlallerine dikkat çekerek her bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme hakkının tanınması ve bu yolla kişilerin bağımlılıklarının en aza indirgenmesi için, istihdam konusunda farkındalık yaratarak, kurumları “Engelli Personel” alımına teşvik etmek amacıyla “Engelleri Kaldır Hareketi” başkanı Sayın Rodin Alper BİNGÖL değer görülmüştür.

Sayın BİNGÖL’e ödülü 10 Aralık 2010 tarihinde Ankara Crown Plaza’da gerçekleştirilecek olan III. Uygulamalı PDR Kongresinin açılış töreninde takdim edilecektir.

Birbirimizi anlama çabalarının devamı dileğiyle…

Doç.Dr. Tuncay ERGENE
Türk PDR-DER Genel Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir