19. Millî Eğitim Şûrasında Rehber Öğretmenleri İlgilendiren Kararlar

Antalya´da gerçekleştirilen 19. Millî Eğitim Şûrası Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı´nın katılımıyla sona erdi. 19. Millî Eğitim Şûrasına eğitim çevrelerinden akademisyenler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, Bakanlık bürokratları olmak üzere yaklaşık 600 kişi katıldı. Şûra´da, 179 tavsiye kararı alındı.

19. Millî Eğitim Şûrasında Rehber Öğretmenleri İlgilendiren tavsiye kararları:

1. Ortaokullarda 5, 6 ve 7. sınıflarda birer saat rehberlik dersinin konulması.

2. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği, rehber öğretmenlerin okul güvenliği konusundaki rol ve sorumluluklarını da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

3. Rehberlik servisi ağır psikolojik sorunlar yaşayan öğrencilere yardım amacıyla aileye yol göstermeli ve yardımcı olmalıdır.

ikinci maddedeki öneri için nasıl düzenlerler bilemiyorum. Ancak “okulda şiddet” kapsamında zaten okul güvenliği konusunda çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum. Ancak yönetmelikte konuyla ilgili düzenleme yok. Bu öneriyle birlikte çalışmaların somutlaştırılması faydalı olur.

Üçüncü madde ise yine bizim asli görevlerimiz içinde yaptığımız bir çalışmadır.

[reklam]

19. Millî Eğitim Şûrasında Rehber Öğretmenleri İlgilendiren Kararlar” için 3 yorum

  1. Merhaba
    Yüksek lisans yapmış rehber öğretmenler % 5 ek ders zammı alıyorlar mı?biraz araştırdım ama net bir uygulama bilgisine ulaşamadım.
    Selamlar

  2. 1. Madde 4/4 lük ve gayet yerinde haber. Çünkü aktif rehberlik uygulamalarına geçişin ilk hamlesi olarak görünüyor ki son derece yapıcı ve olumlu gelişme diye düşünüyorum. Diğerlerini es geçebiliriz her zamanki yuvarlak ve sorumluluk sınırları çizilmemiş türden görevler. Önemsiz demiyorum sorumluluk sınırları olan bir rehberlik gelsin mesajı veriyorum.

  3. Okul güvenliğiyle ilgili kararlara bakarsanız ozel guvenlik, zararli madde kullanimi ve öğretmen nobetleriyle ilgili olduğunu göreceksiniz. Buna binaen nöbet gelirse şaşırmayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir