10 Adımda Çocukların Uyku Düzeni Oluşturmak

Anne babaların çocuklarıyla ilgili yaşadıkları en büyük sorunlardan biri, uyku düzeni oluşturmaktır. Aslında, çoğu anne ve babanın yaşadığı bu sorunun 10 basamaklık, uygulaması çok kolay ve etkili bir çözümü vardır. 10 basamakta uyku düzeni oluşturmak için, sırasıyla yapmanız gerekenleri sizinle paylaşıyorum.

  1. Uyku saatinden 15-20 dakika öncesinde çocuğunuza, uyku saatinin yaklaştığı, onun anlayacağı zaman tanımlaması ile söylenmelidir.
  2. Uyku sütü içirilmelidir (alışkanlığı yoksa da edindirilmesi iyi olur).“Haydi uyku sütünü hazırladım içebilirsin” ya da “Kızımın/oğlumun en güzel rüyaları görmesi için sihirli uyku sütü hazırladım” gibi cümleler kullanılabilir.
  3. Diş temizliği yapılmalıdır. (Diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için başlangıçta birlikte dişlerinizi fırçalayın.) “Haydi en sağlıklı, en güzel diş bizim dişlerimiz olsun” ya da “ Haydi dişlerimizi de uykuya hazırlayalım” gibi cümleler çocuğun teşvikini arttıracaktır.
  4. Tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Bir haftalık uygulamadan sonra yukarıdaki süreçler için “SÜT, DİŞ, ÇİŞ” demeniz yeterli olacaktır.
  5. Pijamalar giyilmelidir.
  6. Uykuya dalışta okunacak 1 ya da 2 kitap seçilmelidir, “Haydi gel uyku kitabını seçelim” gibi cümlelerle kitap seçimini çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.
  7. Çocuğu uykuya anne yatırıyorsa babaya, baba yatırıyorsa anneye iyi uykular öpücüğü verilmelidir.
  8. Kitap okuyacak ebeveyn ve çocuk, birlikte onun odasına gitmelidir.
  9. Çocuk kendi yatağına yatmalı, ebeveyn yatağın kenarında oturmalı ve yumuşak bir ses tonu ile hikâyeyi okumalıdır. İlk günlerde çocuk hikâye sayısını arttırmak isteyebilir KESİNLİKLE KABUL ETMEYİN. Onun yerine “istersen biraz da saçını okşayabilirim” ya da “İstersen biraz da sırtını kaşıyayım” ya da “sana güzel bir uyku şarkısı(ninni) okuyabilirim” denilmelidir.
  10. Hikâye bittikten sonra çocuğa “iyi uykular” öpücüğü verilmeli ve odadan çıkılmalıdır.

10 basamakta uyku düzeni oluşturmak için, ilk uygulamada öncelikle yukarıdaki 10 basamak çocuğa anlatılmalı ve en önemlisi her akşam aynı saatte uygulanmalıdır. Düzenli ve kararlı bir uygulama sonrasında bir hafta içinde uyku düzeniniz sağlanmış olacaktır.

Sevgilerimle,

Psk. Gönül Firdes TELATAR

Kaynak: http://gonultelatar.com

10 Adımda Çocukların Uyku Düzeni Oluşturmak” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir