“YGS Sınavı” Sınav öncesi bilmeniz gerekenler

Sınava az bir zaman kala kaygılarımızın artması normaldir. Kaygının artmış olmasından dolayı ayrıca kaygınızı arttırmayın. Elbette  bu konuda sarf edilen kelimeler sizlerin kaygısını bitirmeyecektir. Aslına bakarsanız böyle bir şeye de ihtiyaç yok. Çünkü önemli olan yaşanan kaygının dengesidir. Yaşanan kaygı motivasyonu düşürecek kadar az,  bizi kilitleyecek kadar çok olmamalıdır. Bazı öğrenciler yaşadıkları sınav kaygısını abartarak daha da kaygılı olmalarına neden olduğunu biliyoruz. “Eyvah yine kaygım başladı. Kaygım beni kaznamamı engelleyecek” gibi düşüncelerle kendi kaygılarını beslemektedirler. O noktada bilmelidirler ki kaygı belli oran da yaşanabilir. Olumlu bakış açıları geliştirmek kaygıyı belli oranda dengeleyecektir.


Kaygıyı dengeleyici yaklaşım konusunda sonraki yazılarda bazı püf noktaları vermeye çalışacağız. Ancak şimdi sınava az bir zaman kala öğrencilerimize bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz.


Sınava gireceğiniz saati göz önünde tutarak uyku düzeninizi ayarlamaya çalışın. Bunu son günlere bırakmayın.


Sınavdan önce sınava gireceğiniz yeri görün.


Sınavdan birkaç gün önce yeni konular öğrenmeye çalışmak yerine tekrarlara öncelik verin.


Sizi rahatlatan pozitif insanlarla birlikte olmaya çalışın. Sizi bunaltan, geren ortam ve kişilerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.


Sınav için gerekli olan belgeleri ve malzemeyi hazırlayın.(kalem, silgi vs.)


Sınavda rahat edebileceğiniz bir kıyafeti tercih edin.


Kahvaltı düzeninizi kurun. Sınava az bir zaman kala kahvaltı alışkanlıklarınızı değiştirmeyin. Hiç denemediğiniz yiyecekleri sınav öncesi denemeyin.


Kaygı ile ilgili yazılar devam edecek.


https://www.aktuelpdr.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir