YGS-LYS tercihlerinde yapılmaması gereken yanlışlar

LYS sınavlarının sonuna yaklaşırken gündeme artık üniversite tercihleri geliyor. Ne yazık ki birçok aday bu tercih döneminde bir çok hata yapabiliyor. Bu nedenle hataları en aza indirmek için maddeler halinde YGS-LYS tercihlerinde yapılmaması gereken yanlışları size hatırlatmak istiyorum.

Üniversite tercihlerinde yapılmaması gereken yanlışlar?

1. İlgi duymadığınız ve tercihlere kadar hiç düşünmediğiniz bölümleri sırf puanınız yetiyor veya birileri önerdiği için tercih listenize almak bir hata olabilir. Eğer tercih zamanına kadar hiç düşünmediğiniz bölümleri tercihleriniz arasına almayı düşünüyorsanız bile en azından bölüm ile ilgili araştırma yapın. Sizin kişiliğinize ve şartlarınıza uygun bir bölüm olup olmadığını araştırın.

2. “Ölü tercih” diye istediğiniz bölümü ilk sıraya almamak.

3. Kendi tercihlerini, uzman diye başkalarının eline bırakmak yapılan önemli hatalardan biridir. Elbette bir uzman rehberliğinde tercih yapmanız sağlıklı olur. Ancak tercih listenizi en iyi siz hazırlayabilirsiniz. Eğer önceden bir hazırlık yapmadıysanız ve tercih konusunu en sona bıraktıysanız bu konuda zorluk yaşamanız gayet normaldir.

4. Bir yıl daha kaybetmemek için hiç istemediğiniz bir bölümü yazmak yapılan sık hatalardan biridir. Örneğin bir öğrenci tercihlere kadar PDR istiyordu, ancak puanı yettiği ve sırf bir yıl daha kaybetmemek için aslında istemediği sınıf öğretmenliğini tercihleri arasına yazıyorsa büyük bir hata yapıyor denilebilir.

5. Bölüm seçerken kendi kişilik özelliklerine, ilgi ve yeteneklerini fazla dikkate almaması yapılan diğer bir tercih hatasıdır.

6. Taban puana göre yapılan tercih bizi hatalı yönlendirebilir. Başarı sıralamasına göre yapacağınız tercih bizi daha doğru yönlendirecektir.

7. Tercih sıralamasını, sadece puana göre yapmak bizi hatalı sonuca götürebilir. Diyelim ki “Hukuk” istiyorsunuz. Eğer tercih listenizi en yüksek puanlı olandan düşüğe doğru sıralarsanız muhtemelen yanlış bir tercihle karşı karşıya gelebilirsiniz. İstemediğiniz bir üniversite ve şehirde kendinizi bulabilirsiniz. Eğer amacınız “Hukuk” okumaksa puanınız da bir çok üniversitenin “Hukuk” bölümüne yetiyorsa yapmanız gereken öncelikli olarak istediğiniz üniversite ve şehirleri dikkate alarak ta bir sıralama yapmaktır.

Kaynak olarak aktuelegitim.com u göstermeniz şartıyla yazı alıntı yapılabilir.


Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz