YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?

Bize bu konuda çok soru geliyor. “Geçen yıl aldığım YGS-LYS puanını bu yıl kullanabiliyor muyum?” ya da “YGS-LYS puanları kaç yıl geçerli?” gibi sorular geliyor.

Sanırım bu soru memurluk sınavında KPSS sonuçlarını birkaç yıl kullanılabilmesinden esinlenerek soruluyor.

YGS-LYS puanlarımız her yıl kullanılamamaktadır. Sadece sınava girdiğiniz yıl ile sınırlıdır. Örneğin 2015’te sınava girmiş iseniz, o yıl eğitim öğretime başlayan üniversite programlarına yerleştirilmek için -2015 YGS-LYS tercihlerinde- puanınızı  kullanabilirsiniz.

Kısaca, bir önceki yıl alınan YGS ve LYS puanlarınız bu yıl ve sonraki yıllarda ki tercihlerde kullanılamamaktadırYazıyı paylaşın

YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?” için 12 yorum var;

 1. Hocam merhaba ben 2016 senesinde girdiğim ygs puanıyla ilahiyat hazırlığa gittim. Geçen senesinde kaldım bu senede hazırlığı veremezsem yatay geçiş yapabilirmiyim ?

  Reply
 2. hocam merhaba 4 yıllık bir bölümün 2. sınıfındayım aynı bölümü farklı bir üniversitede okumak istiyorum bu bölüme yerleştiğim puanı bu sene farklı üniversteye gitmek için kullanabilirmiyim yoksa 2 sene önce aldıgım puan artık gecerli değilmi ? şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
 3. Üniversite 3. Sınıfın bu yıl tekrar sınava girmeyi dusunuyorum , sınav da istediğim puanı anlamazsan merkezi yerlestirmeyle başka bir bölüme geçmeyi düşünüyordum . Sınava girersem ve aldığım puan kötü olursa tekrar üniversiteye ilk girdiğim puanla merkezi yerlestirmeyle yatay geçiş yapabilir miyim yoksa son girdiğim sınav mi baz alınır ???

  Reply
 4. Merhaba ben 4 yıllık bir bölüm kazandım 2017 de 1.sinıfta kaydımı sildirdim tekrar gidebilirmiyim yada 2017 deki yerleştirme puanım ile bu yıl tercih yapılıyor mu

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   2017 deki puanı kullanamazsınız.
   Sınava tekrar başvurabilir ve girebilirsiniz.
   Ancak sadece 2018 için puanınızda bir kırılma olabilir. Bir yıl aradan sonara puan kırılması olmuyor

   Reply
 5. ıyi gunler ben suanda ıkı yıllık bi ünide okuyrm ikinci yılm aama bölüm degiştirecgm tekrar lys puanımla terch yapabilir miyim ?

  Reply
 6. Meraba. Gecen yıl ygs puanım ile bir universiteye yerlestim fakat hic gitmedim. Bu yil universitemi yaşadığım şehre taşıyabilir miyim ? Universiteler arasi gecis var mi ? Varsa nasil yapilir ?

  Reply
 7. İyi günler ben 4 yıllık coğrafya öğretmenliği okuyorum. 2013 de başladım fakat bazı nedenlerden dolayı okulumu dondurdum devamlı gidemiyordum zaten. 2014 yılında almış olduğum ygs puanımı kullanıp başka bir üniversiteye yerleşebilir miyim ? Yoksa yeniden ygsye girip kazanmam mı gerekiyor? 2013deki puanımı kullanıp başka okula yerleşme gibi bir şansım var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  Reply
  1. Bunu üniersitenizin öğrenci işlerine ya da vasa rehberlik kısmına sormanıza fayda var. Üniversiteler aynı puanla o yılınn taban puanına göre bölüm değiştirme hakkı veriyor. Ancak bunun şartlarını bilmiyorum.
   Bunu dediğim şekilde öğrenmeye çalışmanız faydalı olur.

   Reply

Yazı için yorumunuz