YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?

Bize bu konuda çok soru geliyor. “Geçen yıl aldığım YGS-LYS puanını bu yıl kullanabiliyor muyum?” ya da “YGS-LYS puanları kaç yıl geçerli?” gibi sorular geliyor.

Sanırım bu soru memurluk sınavında KPSS sonuçlarını birkaç yıl kullanılabilmesinden esinlenerek soruluyor.

YGS-LYS puanlarımız her yıl kullanılamamaktadır. Sadece sınava girdiğiniz yıl ile sınırlıdır. Örneğin 2015’te sınava girmiş iseniz, o yıl eğitim öğretime başlayan üniversite programlarına yerleştirilmek için -2015 YGS-LYS tercihlerinde- puanınızı  kullanabilirsiniz.

Kısaca, bir önceki yıl alınan YGS ve LYS puanlarınız bu yıl ve sonraki yıllarda ki tercihlerde kullanılamamaktadırBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

4 thoughts on “YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?

 1. Meraba. Gecen yıl ygs puanım ile bir universiteye yerlestim fakat hic gitmedim. Bu yil universitemi yaşadığım şehre taşıyabilir miyim ? Universiteler arasi gecis var mi ? Varsa nasil yapilir ?

  Reply
 2. İyi günler ben 4 yıllık coğrafya öğretmenliği okuyorum. 2013 de başladım fakat bazı nedenlerden dolayı okulumu dondurdum devamlı gidemiyordum zaten. 2014 yılında almış olduğum ygs puanımı kullanıp başka bir üniversiteye yerleşebilir miyim ? Yoksa yeniden ygsye girip kazanmam mı gerekiyor? 2013deki puanımı kullanıp başka okula yerleşme gibi bir şansım var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  Reply
  1. Bunu üniersitenizin öğrenci işlerine ya da vasa rehberlik kısmına sormanıza fayda var. Üniversiteler aynı puanla o yılınn taban puanına göre bölüm değiştirme hakkı veriyor. Ancak bunun şartlarını bilmiyorum.
   Bunu dediğim şekilde öğrenmeye çalışmanız faydalı olur.

   Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz