Yeni Yönetmeliğe Göre Lisede Devamsızlık ve Devamsızlık Kaç Gün Oldu?

MEB Ortaöğretim Yönetmeliğini çıkarttı. Bu yönetmelik birçok yenilik ve değişilikliği de beraberinde getirdi. Bu değişikliklerden biri de Lisede Devamsızlıklarla ilgili olanlar oldu.

Lisede Devamsızlık Konusuyla ilgili olarak ilk göze çarpanlar şunlar oldu;

Öğrencilerin nöbet tuttuğu günler devamsızlıktan sayılmaz.

Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur. Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.

Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.

Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz.

Lise’de Devamsızlık Kaç Gün Oldu?

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

Burada eklediğimiz maddeler Ortaöğretim Yönetmeliğinde gözümüze çarpan hususlardır. Konuyla ilgili geniş bilgiyi yönetmelikten alabilirsiniz.

Aktuelegitim.com 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

2 thoughts on “Yeni Yönetmeliğe Göre Lisede Devamsızlık ve Devamsızlık Kaç Gün Oldu?

  1. Çok saçma değişen sadece rapor günün çokluğu olmuş eskiden 20 gün devamsızlık 25 gün rapor hakkı vardı şimdi 35 gün rapor 10 gün devamsızlık hakkı oldu saçma geliyor ne mantığı varki değiştiriyorlar eğitimin içine ettiler her gelen birşey çıkartıyor ne istiyorsunuz kimse okumasın falan mı ? Siz bizlere eğitimi sevdireceğinize tiksindiriyorsunuz siz görevinizi bilirseniz bizde biliririz örneğimiz sizlersiniz.

    Reply
  2. bence çok saçma resmen öğrencilerin hayatını kısıtlıyolar neymiş 10 gün devamsızlıkmış geçer not 50 ye yükselmiş çocuk daha 45 alamazken (çalıştığı halde) 50 almasını nasıl beklersinizki….çocuklar okuldan sıkılmaya başlıyacak okulu bırakıcaklar sonra kimse eğitim göremiyormuş..meb..böyle yapmaya devam ederse öğrenciler artık çalışmayı bile bırakabilir..eğer çocukların çalışıp geçmelerini istiyorlarsa onlara dersi sevdirsinler başarabileceklerini göstersinler..

    Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz