Yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyecek

Yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini ifade eden Bakan Avcı, “Ocak ayına kadar TBMM’de yapılacak yasal düzenlemeyle de Milli Eğitim Kanunu’nda yer alan dershaneye ilişkin tanımlar ve kurallar çıkarılmış olacak” diye konuştu.

Bakan Avcı, ”Ocakta kapattık çocuklar dışarı diye, böyle bir şey yok. Dershanelerde eğitim almakta olan çocuklar dönemin sonuna kadar, 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edecekler” dedi.

Dershanelerin yüzde 20’sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyetinin olduğunu anlatan Bakan Avcı, “Geri kalanlar ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi gözüküyor. Dershanelerin yüzde 70’i özel okula dönüşmek istiyor” ifadesini kullandı. Avcı, ”Özel okula dönüşenlere devlet burslu öğrenci gönderecek. Bunun için kanunla düzenleme yapılacak” diye konuştu.

Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için özel okul kriterlerinin, geçiş süreci için bir süreliğine hafifletilmesini ve özel okula dönüşecek dershaneler için kredi kolaylığı sağlanmasını planladıklarını kaydetti.

 

-“Özel okula dönüşecek dershanelere devlet de burslu öğrenci gönderecek”

1 Ocak 2014’ten itibaren dershanelerin ruhsatlarının yenilenmeyeceğine ilişkin açıklamasının anımsatılması ve sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Bakan Avcı, sözlerinin “yeni ruhsat verilmeyecek” anlamında olduğunu belirtti.

Söz konusu düzenlemenin yapılabilmesi için Ocak ayına kadar TBMM’de düzenleme yapılacağı varsayımıyla hareket ettiklerini ifade eden Bakan Avcı, “Meclis bunu takdir edecek. Bu konuda bir hükümet tasarısı Meclis’e sunulacak” dedi.

İlgili kanunda okul, özel okulu, dershane, etüd merkezi gibi milli eğitim sistemi içinde yer alan kurumların tanımlandığını, bu kurumlara ilişkin yasal müeyyidelerin sıralandığını ifade eden Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki günlerde bu yasadaki tanımlar içerisinden dershaneye ilişkin tanımlar ve ona ilişkin kurallar çıkarılmış olacak, eğer Meclis bunu kabul ederse. Ondan sonra ancak yeni ruhsat vermeme yetkimiz olacak. Bu yasayı da beklemeden yaptığımız bir düzenleme var, dershane açmak için asgari derslik sayısını 15’e çıkarmıştık, bu da dershane açma taleplerini ciddi bir oranda düşürmüş, hızını kesmişti. Bu peyderpey, yasal düzenlemeden sonra daha da netleşmiş olacak.

 

Geçen yıl dershanelere kayıt yaptıran, bu yıl için, önümüzdeki Haziran ayına kadar dershanelerle sözleşme imzalayan, kayıt yaptıran öğrencilerin dershaneyle olan ilişkileri, Haziran’a kadar devam edecek zaten. Oraya bir kısıtlama getirmiyoruz. ‘Ocakta dershaneleri kapattık, çocuklar dışarı’ gibi bir şey yok. Şu anda dershanelerde eğitim almakta olan, dershanelere devam etmekte olan çocuklar, gençler, dönemin sonuna kadar yani 2014 Haziran’ın sonuna kadar bu kurslarına devam edecekler. Zaten paralarını verdiler, ücretlerini ödediler. O ücretlerinin karşılığını alana kadar dershanelerle devam edecekler.”Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz