Yaz tatili için: “Ders çalışma programı”

Uzun bir yaz tatili dönemine giriyoruz. Bu dönemi birçok öğrenci ders çalışmaktan kaçması gereken bir dönem olarak görüyor. Ancak başarılı ve prensipli öğrenciler bu yaz tatilini verimli bir şekilde kullanır. İyi bir ders programı hazırlayarak beyin tembelliğine düşmezler.

Elbette yaz tatili öğrencilerin dinlenme zamanıdır. Aslında öğrenciler bilmelidir ki insanı yoran ders çalışmak değil performanslarının sürekli sınavlar ile sorgulanmasıdır. Bu nedenle okul zamanı sınavlar ile strese giren ve yorulan öğrenci, yazın bu sınav stresinden uzak olacaklarından ders çalışmak onları yormayacaktır.

Öğrenciler yaz tatilinde rehavete düşmemeleri ve beyinleri tembelliğe alışmaması için yaz tatiline uygun ders programı hazırlamalarıdır. Ders programı hazırlarken bazı prensipleri hatırlamakta fayda olacağı kanaatindeyim.

 1. Ders çalışma programı kişiye özeldir.
 2. Her çalışma oturumu en az 20 dakika, en fazla 40 dakika olmalıdır.
 3. Her 20-40 dakika çalışmadan sonra (yada konudan sonra) mutlaka 5-10 dakika yapılan çalışmanın özet tekrarı yapılmalıdır.
 4. Tekrar çalışmasından sonra 10-15 dakika mutlaka dinlenme verilmelidir.

 

Örnek Yaz Tatili İçin Ders Çalışma Programı

“Ders çalışma programı kişiye özeldir” prensibine göre her öğrencilerin verimli ders çalıştığı vakti değişmektedir. Örneğin bir öğrenci için verimli vakitler sabah saatlerinde olabilir. Bazı öğrenciler için verimli vakitler gece geç saatlerde olabilir. Program haftalık olmalıdır. Biz örnekte sabah saatlerinde verimli çalışabilen öğrencinin 1 gününü planlayacağız.

PAZARTESİ (Her gün için ayrı planlama yapılmalıdır)

9.00:Kahvaltı

10.00 – 11.00: Matematik çalışması (sabahları öğrenmek için en uygun saattir. Hafta süresince matematiğin yerini diğer dersler de alabilir. Haftanın iki günü matematiğe ayrılabilir. Çarşamba tarih olabilir. vs)

11.00 – 12.00: Tarih çalışması (Matematik çalışmasındaki açıklama bunun içinde geçerlidir)

12.30: Öğle Yemeği

SERBEST ZAMAN

( Alışveriş yapabilir, bir arkadaşınıza oturmaya gidebilirsiniz. Denize gidebilir. Hobilerinizle uğraşabilirsiniz. Bilgisayarda oyun oynayabilir ya da uzun süredir toplamadığınız odanızı bir gözden geçirebilirsiniz. Gezintiye çıkabilirsiniz.)

18.00: Okuma Saati

19.00-20.00: Akşam Yemeği

20.00-22.00: Gezinti/TV/Sinema/Tiyatro/Konser/Sergi (evdeki duruma göre hangisini programlayabilirseniz o olabilir)

 

Bu programı kendinize göre geliştirebilirsiniz. Önemli olan yaz tatilini verimli geçirmektir. Görüldüğü gibi 40 ar dakikalık 2 ders saati çalışmanın ardından gün yine size ait olacaktır.

Özkan EMİROĞLU

Kaynak: http://www.aktuelpdr.netBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

78 thoughts on “Yaz tatili için: “Ders çalışma programı”

  1. Bu sonun cevabı kişiye göre değişir.
   Şöyle ki; bir kişi matematikte iyidir. Konuyu anlmakta zorluk çekmez. Onun bu derse 30 dakiika çalışması yeterli olabilir. Ama bir başkası matematik konusunda zorluk çekiyordur. Onun anlaması ve pekiştirmesi için 60-70 dakikaya ihtiyacı olabilir.
   Ancak bizim öğrencilerimiz zorlandığı dersi genelde hiç çalışmamayı tercih ediyor

   Reply
 1. Hocam ben bu sene 6. sınıfı bitirdim 7.sınıfa geçeceğim ders çalışma hevesim var ama oturunca çalışamıyorum çalışıncada derslerimin çok iyi olmasına rağmen 1 saatte en fazla 6-7 soru çözebiliyorum böyle giderse teogda ne yapacağım bilmiyorum hocam sizce ne yapabilirim?

  Reply
  1. Merhaba,ben ilk okulda hiç ders çalışmazdım ve sadece öğretmenin verdiği bir kaç ödevi yapıyordum az olmasına rağmen 1 sayfayı 10 dakikada yapıyodum ilk okul bitti 96 not ortalamasıyla ilk okulu bitirdim 5.sınıfa geçtim yine ders çalışmayı sevmiyordum sadece ödevleri yapıyordum 5.sınıfı da takdir belgeleri ile bitirdim 6.sınıfı da bu şekilde bitirdim ilk dönem notum 94 tü 2.dönem notum 93 yaz tatilinden sonra 7.sınıfa geçicem ama yaz tatilinde çalışmak istiyorum sizce ne yapmalıyım? 7.sınıfta okul birincisi olmak istiyorum lütfen yardım edinn!

   Reply
   1. 7 nci sınıf ile ilgili yardımcı ders kitaplaını temin edin. Onlara yazın göz atın. Okul açıldığında konulara daha hakim olacaksın.
    Ancak yaz tatilini ihmal etme.

 2. hocam ben 9.sınıfı yeni bitirdim.Derslerimde iyi hatta çevremdekilerin söylediklerine göre baya iyi (bana öyle gelmiyor nedense?) Bu seneyi taktirle kapattım fakat matematik ve geometride zorluk çekiyorum ve MF seçip tıp okumak istiyorum sizce matematik ve geometriye nasıl çalışabilirim ?

  Reply
  1. Kişiyi tanımadan bu konuda ancak genellemeler yazılabilir. Bu konuda sitede bilgileri bulabilirsiniz.
   Ancak kişiye özel bilgiyi rehber öğretmeniniz ile konuşarak ulaşabileceğinizi düşünüyorum

   Reply
 3. merhaba hocam. 9. sınıfı bitirdim. Derslerim orta derecede iyi. Fakat tek sorunum matematiğim ve fiziğim kötü. Bölüm olarakta TM düşünüyorum. Malesef kendımde biliyorum ki matematikten asla kurtuluş yok. Bu yaz çok kararlıyım. Matematiği kesinlikle halletmeden 10. sınıfa geçmek istemiyorum. Sizce nasıl çalışmalıyım hocam ?

  Reply
  1. Matematiğin temelini geliştirmek istiyorsan sana önerebileceğim tek ve harika bir kitap var; ANTREMANLARLA MATEMATİK 1
   Ve bence sayısal seçmelisin.

   Reply
 4. Ben 6. sınıfa gidiyorum ama biraz başarısızım madalyam var bir tane ortalamam 96.7444
  hep kendimin başarısız olduğumu düşünüyorum.Ve masanın başına geçtiğimde verimli bir şekilde ders çalışamıyorum.Ne yapabilirim önerileriniz nelerdir?

  Reply
 5. İyi günler hocam bende ders çalışma isteği aşırı derce fazla ama nedense dersin başına oturur oturmaz kalkmak istiyorum ve ders çalışamıyorum eskiden ders isteğim kadar çalışa biliyordum ama artık ikisini eşit tutamıyorum ne yapmam lazım ??

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Bence bakman ve ön fikir sahibi olman faydalı olur.
   Ayrıca önceden derslere hazırlıklı olarak gitmen ve sonrasında bol tekrar yaparak ipin ucunu kaçırmamak gerekir.

   Reply
 6. Hocam ders çalışmak için masaya geçiyorum 15 20 dk çalışıp hemen sıkılıyorum bunun için nasıl bir program yapmalıyım.

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   20 dakikalık çalışma 10 dakika dinlenme aralıklı ders çalışma programı yapabilirsin. Dinlenmelerde nasıl olsa sıkılacağım diyerek bir sonra ki çalışmaya geçmeyi unutma. Zamanla çalışma süresini 30 dakikaya kadar çıkartabilirsin. İrade önemli. Çalışmanın neticesinde başarıyı görürsen o seni daha çok motive eder. Ama işin başında biraz kendini zorlamalısın

   Reply
 7. hocam 5. sınıfta okul birincisiydim ve 2 madalya aldım 6.sınıfta okul 5. si olup bir madalya aldım ve 7. sınıfa geçtim tekrar birinci olmam için nasıl bir program izlemiliyim

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Yazın belli oranda ders çalışmanız iyi olur. 8 nci sınıftan önemli ve temel konulara tekrar yapmanızda fayda var.

   Reply
 8. Hocam size çok önemli birşey danışacağım.Ben bu sene 7. sınıfı bitirdim.Sınıfn 1.si benim.Ben hep konu anlatımlar alıp yazılılara çalışıyordum.Eve de birsürü soru bankaları yığdım.Anlatamayacağım kadar test kitaplarım var.Annem bitirmemi söylüyor.Ama ben seneye teog olduğu ve dershaneler kapandığı için yazın teoga çalışmak istiyorum.Çünkü stresli bir insanım ve teoga hazır olmam gerekiyor.Sizce ne yapmalıyım?Acil.Şimdiden teşekkürler.

  Reply
 9. Hocam bn 8. Sınıfa geçtim . Malüm önümüzdeki sene önemli bir sınava gireceğim . Bnim bu yaz tatilinde nasıl çalışmam gereklidir lütfen cevap verin …

  Reply
 10. İyi günler hocam.Benim size sormak istediğim birkaç soru var.Ben 9.sinifi bitirdim.Malum yaz tatilide geldi.ben zamanimi degerlendirmek istiyorum ama neye ve nasil calisacagimi bilmiyorum.Acaba 9.sinifi tekrar etmem mi gerekiyor yoksa 10.sinifa hazirlik yapmam mi?Sorumu cevaplandirirsaniz sevinirim :)

  Reply
  1. 9 ncu sınıf konularını, özellikle seçmek istediğin bölüme yönelik derslerin tekrarını yapmanı öneririm.
   Örneğin TM bölümünden bir bölüm istiyorsan özellikle matematik, türkçe, edebiyat, coğrafya ve tarih konularına bakmalısının.
   Sayısal bir bölüm istiyorsan matematik, kimya, biyoloji ve fizik konularına ağrılık vermelisin. Türkçe ve edebiyatı, matematiği her şekilde tekrar gerekir

   Reply
 11. Merhaba ben önümüzdeki yıl yurtdışında eğitim veren bir okulun sınavına gireceğim.Sınavda Türkçe,matematik ve İngilizce alanında sorular olacak.Türkçem ve İngilizcem iyi ama matematiğim kötü.Ayrıca İngilizce ve Türkçe bilgimin de daha iyi olmasını istiyorum.Bana ne gibi öneriler verebilirsiniz?Şimdiden teşekkürler

  Reply
 12. Hazırladığınız program çok güzel olmuş uygulayacağım yardımlarınız için çok teşekkür ederim ama haftalık olsa daha güzel olurdu

  Reply
 13. Hocam size şöyle bir sorum olacak. Benim derslerim çok şükür güzel yalnızca matematik 4 geldi bu dönem, diğerlerinin hepsi 5. Özellikle Türkçem çok iyi notlarım sırasıyla 100 99 100 performans notlarım da aynı şekilde. Sınavlarda ve karne ortalamalarında en önemli Türkçe, sonra Matematik….. falan diye gidiyor. Türkçem iyi fakat matematiğimi 5 yapmalıyım 2. döneme. Program oluşturdum fakat şöyle bir sorunum var Matematiğe nasıl ağırlık vermeliyim yani haftanın kaç günü Matematik çalışmalıyım . Dershaneye falan da gitmiyorum bu nedenle çok çalışmalıyım. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
  1. bence hoca falan tut.benim matematiğim 98’di sonra 100 oldu ve denemlerde 1 yanlışım falan çıktı(normalde 6 yanlışım falan oluyodu)

   Reply
 14. çok güzel olmuş süper ellerinize sağlık fakat eğlenceli olmalı bence yani zaten okul zamanındaykende aynı şeyleri yapıyoruz günlük yaptığımız şeyler ama şunun şurasında 1 gün var bence eğlenceli olmalı rutin şeyler yapmayalım eğlenceli olsun eğlenirken öğrenelim

  Reply
 15. Diyorsunuz kı bir dersı calısma oturumu en az 20 dk en fazla 40 dk olmalıdır bunun tekrarı ve 10 dk kadar dınlenme suresıde var o zaman 10 ıla 11 arası matematik demenız normal mi yoksa bu tekrar dınlenme surelerı 1 saatın ıcındemı anlam veremedım ?

  Reply
  1. Ders çalışırken çalışılan konunun bir tekrarı da faydalı olur. Örneğin 30-35 çalışınca 10 dakika kısa bir tekrarını yapıp 10-15 dakika dinlenme aşağı yukarı 50-60 dakikaya denk gelir. Lütfen şu planlara esnek bakalım.
   Tamamen sizin ortamınıza ve imkanlarınıza bağlı plan yapmak

   Reply
   1. pekı sağolun sıze bır soru daha yoneltmek ıstıyorum daha dogrusu fıkır almak.. Ben suan lıseden mezun olarak yoluma devam eden bir ogrencıyım bu sene sınava gırdım ancak hedefıme hıc yaklasamadım 5 seneden berı ıstedıgım tek sey bır psıkolog olmak olcagıma cok emınım sadece bu yolda nasıl calısmam gerektıgını neler yapmam gerektıgını bıraz yavas olsada ogrenıyorum suan ders calısmaya basladım sıze sorum şu gunde kac ders calısmalıyım tamam saatlerı esnek dıyorsunuz kendımıze gore ayarlamalıyız haklısınız ancak sızde hedefı yuksek olan bırı gunde kac ders calısmalıdır bu konuda bana fıkır verırsenız cok yardımcı olurum tesekkurler

   2. Psikolog olmak istiyorsanız TM alanında başarılı olmanız gerekiyor. Buda matematik konusunda iyi bir durumda olmanız gerektiği anlamına gelir. Aynı zamanda türkçe ve edebiyat. MAtematik ve edebiyat derslerinde (tabii diğer dersleri seviyenize göre ayarlamalısınız) daha yoğun çalışmalısınız.
    Eğer sizi günlük yaşamınızda engelleyen birşey yoksa e gün size aitse Günü ikiye bölebilirsiniz. Sabah ve akşam çalışması olarak.
    Ancak size şuakadar saat çalışın demem doğru değil. Her bireyin bilgi öğrenme ve anlama durumu farklıdır.
    Bunun için çalıştığınız koonularda haftada bir deneme yapın derim.
    Gün size mi ait?
    Normalde günde kaç saat çalışıyorsuz?

   3. Evet zaten bir TM öğrencısıyım ve sozel olan derslerımdekı netlerım yuksek ozellıkle turkceden hıc bır sorunum yok bana matematik kaybettiriyor cunku ıyı oldugum bır ders degıl şuan ders almaya basladım ve bu sekılde gelıstırmeye calısıyorum ders aldıgım ogretmenın bana suanlık dedıgı sadece matematık calıs ama ben ana derslerı bır gune yayarak kendım ıcın nasıl ıyı olacaksa o sekılde calısmak ıstıyorum bunu arastırmaktayım. Sorularınıza gelırsek evet gün bana ait cok engelleyen bır durum yok ve gunde saate bole bole calısıyorum ornegın 40 dk turkce sonra hemen bı kac saatlık ara cunku dıkkatım cok dagınık bu konudada ne yapacagımı bılmıyorum

   1. hocam benim size sormak istediğim ben 9.sınıf öğrencisiydim ve 10.sınıfa geçicem ve koskoca 2 ay boyunca hep yattım ayriyetten sayısalı seçtim ve konuları unutmuşum gibi geliyor ve hangi ders veya konudan başlıycamı bilmiyorum kışın çok çalıştım ve yazın herkesin yattığını sandım ama arkadaşlarımla bu konuyu açtıkça hepsinin ders çalıştığını anlıyorum ve gaflete düşüyorum lütfen benim için bir ders programı hazırlayabilir misiniz lütfen size güveniyorum lütfen beni bu karmaşadan çıkarın

 16. Yaz tatili için yerinde ve yeterli düzeyde ders çalışma programı olmuş. Daha yoğun bir ders çalışma programını zaten uygulamak zor olurdu. Teşekkürler

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz