Üniversite Yerleştirmede Hangi Puana Bakacağım?

Bize gelen yüzlerce soruda karşılaştığım en sık hatalardan biri öğrencilerin hangi puan ve sıralamalara bakacağını bilememeleridir. Bu durum “LYS-YGS Danışma” bölümüne gelen soruların cevaplanmasını da zorlaştırıyor. ÖSYM kılavuzunda konuyla ilgili açıklama net bir şekilde yapılmış. Ek puanla yerleştirilecek olan öğrenciler “2013-LYS Sonuçları” nda “EK PUANLI YERLEŞTİRME” bölümüne baksınlar. Örneğin ilahiyata gidecek bir öğrenci eğer imam-hatip mezunu ise “EK PUANLI YERLEŞTİRME” sütununda YGS4 Puanına ve Başarı sırasına baksın. Bu başarı sıralamasınıda “2013-ÖSYS TERCİH KILAVUZU” nda 10. sutundaki “2012-ÖSYS EK PUANLI B.SIRA (10)”  ile kıyaslayacaktır.

Eğer öğrenci düz lise olmasına rağmen ilahiyat tercih edecek ise bu durumda  “YERLEŞTİRME” sütununda YGS4 Puanına ve Başarı sırasına bakacaktır. Bu başarı sıralamasınıda “2013-ÖSYS TERCİH KILAVUZU” nda 9. sutundaki “2012-ÖSYS 0,12 BAŞARI SIRASI (9)”  ile kıyaslayacaktır.

Bir mesleğe yönelik liseden mezun öğrenciler hangi başarı sıralamasına bakacağını karıştırdıkları için kısaca bu örneği verdik.

Ayrıca bir önceki “LYS-YGS Danışma” yorum bölümü gelen sorularla dolduğu için bu sayfadan devam edeceğiz.

LYS-YGS Danışma 2

 

SORU YAZMADAN ÖNCE LÜTFEN OKUYUN :

Sorularınızı açık, düzgün ve imla kurallarına uygun olarak yazınız. Noktalama kurallarına, büyük-küçük uyumuna dikkat edilmediği için sorulara cevap verilememektedir. Biçim olarak uygun olmayan sorular cevaplanmayacaktır.


(Verilen cevaplar ÖSYM’nin yayınladığı son kılavuza göre verilmektedir. Lütfen cevaplarda hata olduğunu düşünüyorsanız yorum bölümünden bize iletiniz.)

 

 

YGS-LYS, SBS, KPSS ve Hertürlü eğitim öğretim konusunda sorularınızı sorabilirsiniz. Cevapları araştırılarak en kısa zamanda verilmeye çalışılacaktır. Ancak her sorunun cevabı mutlaka verilecek diye bir kural olmadığını baştan belirtmek isteriz.

Aşağıdaki forma sorunuzu yazabilirsiniz. En geç 2 gün içinde cevap verilmeye çalışılacaktır. Cevap herkesin göreceği şeklide buradan yayınlanacaktır.

Lütfen mail bilginizi doğru olarak yazınız. Bazı sorulara mail ile cevap verilebilir. Mailiniz kesinlikle 3. şahıslar tarafından görülmeyecektir.

Önceki Soru ve Cevaplar

LYS-YGS Danışma1Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

122 thoughts on “Üniversite Yerleştirmede Hangi Puana Bakacağım?

 1. hocam merhaba ben ön lisns tercihinde bulunucam en çok istediğim halk ve ilişkiler ve tanıtım ama adlet ve sağllık meslek yüksek okullarıda yazıyorum iş imkanları fazla olduğun için diğere tercijhlerimde sıralama yapamıyorum . ben geçen sene mezunuyum beni ne kadar etkiler 2012 menzuyum sınavsız geçiş hakkım bilgilerdirseniz sevinirim.

 2. HOCAM merhaba ön lisans tercihlerin de başarı sırası var mı lisan için başarı sıralamaları çok önemli bu durum ön lisns 2 yılık içinde geçerli mi.? varsa yarıdımcı olurmusunuz .

  1. Önlisansa sınavsız geçişle öğrenci alınır, birde sınavla (başarı sırasına) göre alınır.
   Sizin mezun olduğunu lise bölümü ve tercih edeceğiniz bölüme bağlı bir durumdur

 3. Merhaba hocam . Ben bu sene mezun oldum. Tm3: 39573 pdr yazsam Cumhuriyet üni. ya da On dokuz Mayıs üni. tutma olasılığı nedir yani aslında direkt en düşükleri yazmayı düşünüyorum ama Kars geçen yıl en düşük puanla kapatmış ama orasını da istemiyorum diğer düşük pdrleri kabullendim gibi fakat olma olasılığı çok az gibime geliyor çünkü on bin sayısal var mıdır bilmiyorum. Pdrde kötü üniversite ile başlayıp sonra notlarımı yüksek tutup daha iyi bir üniversiteye gitmeyi düşünüyorum bu çok mu zordur?ya da İÖ ile normal arasında fark var mıdır maddiyat dışında? Onları da tercih etmeli miyim? Aynı zamanda okul öncesini de düşünüyorum Boğaziçi sallantıda ama Odtü kesin gibi. Ama iş imkanı nedir onu da tam kestiremiyorum. Genel olarak okul öncesinin eğitimine kolay diyorlar bu yüzden çift ana dal yapsam nasıl olur? Ama Odtü’de çift ana dalda okul öncesiyle alakalı bir şey bulamadım sadece yan dal var yan dal ile çift ana dal arasındaki fark nedir? Bir de kafamda olan bir diğer meslek ise ise sağlık yönetimi ama gelecekte nasıl olur ve okul öncesi 4+4+4 ile bitiyor mu bazı sitelerde bitecek falan yazıyor bu da çok korkutuyor. Biraz fazla oldu ama şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Okul öncesinin bitmesine olanak yok. ŞArtlar daha fazla önemli olmasını gerktiriyor. 3 yaşından itibaren çocuklar okul öncesine başlıyor ve zorunlu oldu-oluyor.
   İkinci öğretimle birinci öğretim arasında maddiyat ve okuma satleri dışında fark yoktur.

  1. Öncelikle ençok istediklerini ön sıralara almalısın.
   BAzı öğrenciler puana göre sıralayabiliyor. Bu yanlış.
   Okumak istediğin üniversitenin olanakları, okumak istediğin bölüm, okumak istediğin şehri iyi değerlendirmelisin.

 4. Merhaba hocam. Mf 4 alanında 43.428 sıralamam geldi. İzmirde ikamet ettiğim için burayı düşünmekteyim. 43.400 sıralamalı bi bölümü seçmeyi planlıyorum. Kendi sıralamamla arasında pek bi fark yok. Tam burslu durumu olduğu için 5 kişi alıyorlar. Sİzce bu durumda bu tercihimin olması şansı nedir. Çok düşük bi ihtimal mi?

Comments are closed.