Üniversite taban puanları nasıl belirleniyor?

Aslında başlık bile konuyla ilgili olarak özellikle yanlış verildi. Birçok aday üniversite puanlarının önceden belirlendiğini zanneder. Ancak üniversite taban puanları o yıl ki tercihlerdeki arz ve talebe göre yeniden oluşur. Yani önceden belirlenmiş herhangi bir puan yoktur. Kılavuzda verilen taban puanlar ve başarı sıralamaları geçen sene yapılan tercihlere göre oluşan taban puanlar ve başarı sıralamalarıdır.

Geçen seneden kısa bir örnek vermek gerekirse;

İstanbul Üniversitesi Hukuk 2012’de 700 kontenjan ayırmış. Türkiye genelinde değişik sıralamalarda 8 bin aday İstanbul Üniversitesi Hukuk bölümünü tercihleri arasında bulundurmuş olduğunu varsayalım. Peki bu tercih eden 8 bin adaydan kimler kazandı? Elbette ki puanı en yüksek olan ilk 700 aday yerleşmeye hak kazandı.  Peki üniversite taban puanı nasıl oluşuyor? İşte yerleşen bu 700 adaydan en sonuncu olan aday o yıl için bölümün tapan puanını ve başarı sıralamasını oluşturdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk için 2012 taban puanı 453.950 (7500. başarı sırası) olmuştur.

Kısaca üniversite taban puanları her yıl yeniden oluşuyor.

Neden geçen yıl ki üniversite taban puanlarını bilmek önemli?

Çünkü adaylar bölüm seçerken bir fikir sahibi oluyorlar. Kazanma olasılığını hesaplayabiliyorlar. Puanların her yıl olağanüstü değişimlerinin önüne geçiliyor. Bölümlerin ve üniversitenin adaylar tarafında ne kadar talep edildiğini anlamamızı sağlıyor. Tercih listemizi daha dengeli ve mantıklı oluşturmamıza yardımcı oluyor.

Kaynak: http://www.aktuelpdr.netLYS-YGS Danışma 2

(sorunuzu yorum bölümüne yazınız)

 

SORU YAZMADAN ÖNCE LÜTFEN OKUYUN :

Sorularınızı açık, düzgün ve imla kurallarına uygun olarak yazınız. Noktalama kurallarına, büyük-küçük uyumuna dikkat edilmediği için sorulara cevap verilememektedir. Biçim olarak uygun olmayan sorular cevaplanmayacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

32 thoughts on “Üniversite taban puanları nasıl belirleniyor?

 1. Merhaba acaba bu yıl tercih yapsam ve bir yere yerleşsem ve seneye tekrar girsem okul puanım yarıya düşerek mi hesaplanır? Ve bir sorum daha olacaktı itü’nün birçok ingilizce bölümü bu yıl kapatılmış bu durum sıralamaları çok etkiler ve sıralamaların düşmesine sebep olur mu?

  1. Kontenjanlı bir bölüme yerleştiğiniz taktirde bir sonraki yıl puanınız düşer. Ondan sonraki yıl tekrar eskisi gibi olur.
   Puanların düşmesini tahmin etmek zor. Kontenjanlar bazı bölümlerde düşsede genelde arttığı için bu sene tahmin etmek zor olur.

 2. Merhaba hocam MF4 sıralamam 51002 Eskişehir Osm. İnşaat mühendisliği i.ö 55.900 ile kapatmış geçen sene sizce çok büyük bir oynama ile gelmeme ihtimali var mı?

  1. İnşaat mühendisliğinde %7 kadar kontenjan artışınıda düşünürsek çok fazla bir hareket olmaması gerekir. Hakkınızda hayırlısı

 3. tercihte ilk sıralara yeni açılan bölümleri yazmakmı avantajlı yoksa normal alt limittenmi başlanmalı örneğin sıralamam tm1 351.000 ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ iktisat yeni açılmış bunumu öncelikle yazmalı yoksa ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ İktisat 259 000 yoksa bumu

  1. Eğer bu tercihlerin hepsi zaten listenizde olacaksa sıralamanızı puana göre değil istek sırasına göre yapmalısınız.

 4. merhaba
  ben tercih yapacağım internet üzerinden programın adı diye ne demek o anlamadım yardımcı olur musunuz

 5. Bu yıl tıp kontenjanının artmasıyla sıralamalar değişecek deniliyor.benim mf3 sıralamam 24023 ve eczacılık istiyorum özellikle de yeni açılan cumhurşiet üniversitesi eczacılık gelme ihtimali nedir?

  1. Elbette kontenjan artışı sıralamalarda oynamalara neden olabilir. Ancak bunun ne kadar olacağını tahmin etek kolay değil.
   Eczacılıkta %12 kontenjan artışı var. Yeni açılan üniversiteleri tercihler arasında bulundurmak isteyebilirsiniz.
   TAbii ençok istediklernizi ön sıralara yazmayı unutmyayın

  1. İkisinin üstün olduğu taraflar var. PDR daha çok MEB e bağlı bir bölüm. Eğer MEB te alımlar azalırsa sıkıntı yaşayabilir. Lakin Psikoloji herzaman kendine yer bulur.
   Ancak psikoloji yada PDR okumak yetmez. Sürekli kişisel gelişiminizi takviye etmek ve yüksek lisans yapmanız gerekir.
   Özellikle PDR de okusanız Psikoloji de okusanız özel büro açmak için klinik psikolojide yüksek lisans yapmalısınız.

 6. Merhaba hocam benim mf 4 sıralamam57.580 koceli inşaat m. Geçen sene 54.400 ile kapatmış.girme ihmitalimi kaç ılarak görüyorsunuz?bir de tıp kontenjanlarının artması plumlu etkiler değil mi?

  1. mürsel akgüney · Edit

   kontenjanların artması olumlu etkiler. gelme ihtimali var görünüyor. ancak inşşata talep de artıyor. tercih listenizde yer vermekte fayda var..

 7. merhaba mf3 sıralamam 190.000 . moleküler biyoloji ve genetik bölümü kilis 158.binle kapatmış. yeni açılan yerler var . herhangi bir şehirde bu bölüme yerleşme ihtimalim var mı?(devlet üniversiteleri arasında)

 8. Ömer Osman GÖZÜKÜÇÜK · Edit

  Merhaba. Ben 2 yıllık mekatronik ve alternatif enerji kaynakları bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum.Bu iki bölüm hakkında bilgi almak ve sizin tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.Teşekkürler.

 9. Merhaba TM3 puan türünde 374 puan ve başarı sıralamasında 51000 de pdr tercihi yapılabilir mi? Yerleşme olaslığıı var mıdır ? teşekkürler

 10. hocam diyelim ki ben 139 binlerdeyim sınıf ögr ligini yazdım ve boş kontenjan olan şehirler olmuş ben o şehirlerden bazılarını tercihimi koymuşum kimse yerleşmese boş olan kontejan 55 binlerdede olsa oraya yerleşme ihtimalim var mı?

  1. mürsel akgüney · Edit

   özel üniversitelerde var dolmayan bölümler ancak devlet de yok. dolmaması demek tercih eden herkesin kazanması anlamına gelir sınıf öğrtmenliğinde böyle bir durum yok. msela edebiyat bölümünde vardı geçen sene onda da bu sene olmaz diye düşünüyorum… 139 bine sınıf öğretmenliği zor görünüyor…

 11. İyi akşamlar hocam…

  Ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum. Ygs-3 puanım 323 ve tıbbı dmkümantasyon bölümüne yerleşmek istiyorum. Acaba yerleşme ihitmalim var mı? Ayrıca benim yerleşmemde herhangi bir önceliğim var mı? Sınavsız geçemeyeceğimi biliyorum ama düz liselerden daha önce yerleşirmiyim acaba?

  Teşekkür ederim…

  1. mürsel akgüney · Edit

   sınavsız geçişle yerleşemediğiniz yerlerde düz liselere gör herhangi bir avantajınız olmaz…
   geçen sene en son 348 ygs puanı ile almış. tercih listnizd yer vermekte fayda var…

 12. Merhaba..Ben tm 3 de 8 binlerdeyim pdr istiyorum ama kesinlikle öğretmenlik yapmak istemiyorum. Sizce bu durumda psikoloji mi seçmeliyim yoksa pdr okuyupta farklı alanlarda psikolojik danışmanlık yapma olanağım daha fazla mı olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. mürsel akgüney · Edit

   psikoloji pdrye göre özel sektöre dönük bir bölüm. öğretmen olmak istemiyorsanız psikoloji tavsiye ederim. ancak tabi pdr mezunları arasında psikolojik danışma merkezlerinde çalışabilrsin. veya gerkli sertifikaları alıp aile danışmanı olabilrisin…

 13. selam ben ticaret meslek lisesinden mezun oldum. bu sene tercih yaparsam ve gidersem, seneye başka bölüme girmek için girdiğimde puanım kesilir mi? Kesilirse ne kadar acaba? Bir de beden eğitimi ve spor yüksek okuluna ben meslek lisesi çıkışlı olarak da girebilir miyim? Şartlar nelerdir? Ortalama kaç puan almak gerekir? Bilgilendirmenizi bekliyorum..

  1. mürsel akgüney · Edit

   sınavsız geçiş veya kontenjansız açıköğretime giderseniz kesilmez. bunun dışındaki bölümlere gidrseniz kesilir. beden eğitiminde lise sınırlaması yok. üniversiteye şahsen müracat gerekiyor. ygs puanı önemli ancak özel yetenek sınavında başarılı oluırsanız ygsdeki açığı kapatabilirsiniz…

 14. TM-3 sıralamam 26.908. İki bölüm arasında kararsız kaldığım için size danışmak istedim. Ben PDR ya da Sosyal Hizmetler Bölümü yazmak istiyorum. Ama öncelikle hangisini yazmam gerektiğine karar veremedim. Sormak istediğim konu ise hangisini önce yazmam daha mantıklı olur?

  1. mürsel akgüney · Edit

   bu sizin karakter-kişilik özelliklerinize göre değişir. ama iki bölümde insana hizmet odaklı bölümler. pdr öğrenci grubuna sosyal hizmet ise daha geniş yaş aralığına hitap ediyor…

Comments are closed.