TürkPDR-DER MEB Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile görüştü. PDR alanıyla ilgili önemli ayrıntılar var

Öncelikle yazıdan anladığım kadarıyla alan dışı konusuna fazla girilememiş, yazıda ayrıntılı bir bilgi görünmüyor. Ayrıca bilgilendirme yazısının son paragrafında PDR alanında bir belirsizliğin olduğu ve bu konuda çalışma yapılması gerektiği Sayın Bakan tarafında altı çizilmiş. Belirsizliklerden birisi de rehber öğretmenlerin derse girmediği halde ek ders almaları Sayın Bakanın katıldığı toplantılarda öğretmenler tarafından dile getirilmesidir.

İşte konuyla ilgili Türk PDR-Der in internet sitesinde yaptığı bilgilendirme;

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak randevu talebimize yanıt verilmesi sonucu bu gün (1 Ağustos 2013) saat 18:30’da Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeye Bakanlık adına Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin KARİP, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU ve Bakan danışmanları; Derneğimiz adına Başkan Prof. Dr. Tuncay ERGENE, Başkan Yardımcısı Hüseyin ŞEN, Basın Yayın Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İlhan YALÇIN, Örgütlenme Sekreteri Dr. Gökhan ATİK ve Mali Sekreter Nafi AYKÖSE; Derneğimiz üyelerinden Prof. Dr. Feride BACANLI, Prof. Dr. Galip YÜKSEL, Prof. Dr. Mehmet GÜVEN ve eski üyemiz Prof. Dr. Hasan BACANLI katılmışlardır.

Dernek Başkanımız tarafından öncelikle Sayın Bakanımız, 8-11 Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan XII. Ulusal PDR Kongresi ve Dünya Psikolojik Danışma Kongresine davet edilmişlerdir. Devamında hazırlanan Yönetici Özeti kapsamında ağırlıklı olarak alan dışı atamaların yanlışlığı, kısa süreli kurslarla yeterlilik kazandırılamayacağı, meslek yasası ve unvanının yasalaştırılması ve bu konuda daha önce Eskişehir’de de görüşme gerçekleştirildiği, norm kadronun ilkokul ve ortaokullarda da liselerle aynı olması dile getirilmiş; SBS Raporu ile RAM Çalıştay Raporu takdim edilmiştir.

Prof. Dr. Hasan BACANLI’da alan dışı atamaların yanlışlığına ve yapılmamasına vurgu yapmış, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU’da aynı şekilde yanlışlığı dile getirerek, biz 8. sömestre sonunda bir dersten dahi kalan öğrenciyi mezun etmezken, Bakanlık olarak kısa süreli kurslarla yeterlilik kazandırılmasının mümkün olamayacağını dile getirmiştir.

Bakan özellikle Eskişehir görüşmesini hatırladığını Komisyon Başkanı olarak yapılan görüşme sonrası değişen durumla birlikte iletişimin koptuğunu, ancak bizim meslekle ilgili olarak belirsizliğin giderilmesine ihitiyaç olduğu bu konuda bir düzenleme yapmaları gerektiği, öğretmenlerle yapılan toplantılarda bunun bir sıkıntı olarak karşılarına geldiğini, öğretmenlerin “rehber öğretmen de öğretmen, matematik öğretmeni de öğretmen, rehber öğretmen derse girmiyor, ek ders ücreti alıyor” şeklinde dile getirdiğini… Öğretmen statüsünden çıkarmak gerektiğini dile getirmiştir ve kongreye katılmak istediğini belirtmiştir.

Alan dışı atamalarla ilgili olarak ise her hangi bir açıklamada bulunmamıştır.

Görüşmeye ilişkin kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Yönetim Kurulu

  Yönetici Özeti (PDR) (268,1 KiB, 599 hits)
PDR Alanıyla İlgili Yönetici ÖzetiBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

3 thoughts on “TürkPDR-DER MEB Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile görüştü. PDR alanıyla ilgili önemli ayrıntılar var

  1. ÖZELLİKLE TASLAĞIN YAYINLANMASI OKUL İDARECİLERİNİ VE DİĞER MESLEKTAŞLARIMIZ TARAFINDAN UYGUN GÖRÜLÜYOR ALINAN EK DERS VE ÇALIŞMA SAATLERİNDEN DOLAYI BU TASLAĞA MESLEKİ OLARAK BAKAMAMALARIN DAN DOLAYI.ONLAR REHBERLİĞİN ÖZÜNÜ BİLEMEDİKLERİNDEN DOLAYI OLAYA YÜZEYSEL BAKMAKTALAR ÖNCELİKLE ONLARIN ÖN YARGILARINI KIRMALIYIZ.

    Reply
  2. Arkadaslar benim toplantıdan cıkardıgım sonuç bakanligin bizim statumuzu değiştirmek istediğidir. Eger ogretmen olarak tanımlanmayacaksak psikolojik danisman olarak hangi koşullarda, nasil calismamiz gerektiğini kendi aramizda , dernekle birlikte saptayarak, bu taleplerimizi acilen yine dernek kanaliyla bakanliga iletmeliyiz. Gec kalirsak korkarim bizi mudur yardimcisi pozisyonunda calistirmak isteyeceklerdir. Cunku geçmişteki söylentiler bu çerçeve dogrultusundaydi.

    Reply
  3. bakalım nasıl bir düzenleme yapılacak gerçekten çok merak ediyorum …acaba 1000 kişinin üstündeki okullarda tek kişi olarak hizmet vermeye çalışan ayrıca birde başka okullara da görevlendirilen beraberinde hem okul ,hem okul idaresi hem öğretmen hem veli hem öğrenciyle her bir şekilde konumu gereği dengede olmak durumunda olan bunu da yapmaya fazlasıyla mecbur gibi hissettirilen ve belli bir kesim tarafından neredeyse hiçbir işe yaramıyormuş gibi gösterilmek için çaba harcanan rehber öğretmen “insanlardan” içinde oldukları projelerdeki sarf ettikleri çabayı, sanki hiç girilmiyormuş gibi ama aslında o da yapılan yapılmaya çalışılan( ne yazık ki kalabalık olan okullarda bu göze gözükmüyor ve adın derse de girmiyor olabiliyor!) ama bütün bunlar nedense ortada “bir ek ders” sözcüğü geçtiğinde gözleri , kulakları son derece açık insanlar tarafından ne görülüyor ne de duyuluyor alınsın ya ek ders , varsa odaları falan hani o bir tek çay ,kahve… içtikleri onu da alın rehber öğretmenden aslında öğretmen de değil onlar canım ne gerek var öğretmenler odasında oturmaya hakları yok sokakta otursunlar ya da bir kulübe yapılsın bir yerlere olursa da arada bir evrak kağıt kürek neyim yapsınlar he olurda bir rehberlik yapılacaksa onu da derse giren diğer branş öğretmeni arkadaşlar ya da kim yaparsa çünkü heveslisi çok olacaktır yapsınlar zaten herkes hazır onu da biz yapabiliriz nasıl olsa biz derse giren öğretmeleriz ek dersimiz alırız güzel güzel rehberlik de yaparız denir olur biter . 0 puanla da atandılar bu insanlar böle kendi kendilerine(!) yani alınsın kaldırılsın bu bölümde neymiş hatta bu bölümü ortaya çıkaranlar tutuklansın falan böyle bir kaos ortamı falan insanlar birbirine düşsün birlik beraberlik dayanışma da neymiş ki her şey herkes bölünsün parçalansın ne isteniyorsa da yapılsın zil takıp oynansın ……çünkü ne yazık ki bizim ülkemizde bir musibet bin nasihat dan daha iyi oluyor her zaman, daha çok birbiriyle dayanışma içerisinde birbirine destek olması gereken geleceğin nesillerini yetiştiren kesimin içinde yaşananlar son derece üzücü yazıklar olsun ….

    Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz