Türk Psikologlar Derneği, rehberlik kursu için basın açıklaması yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 20.05.2013 tarihli Rehber öğretmenlerin atamalarını konu alan resmi yazısında aşağıda belirtilen alanlardan mezun olanların da Özel Okullar ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde görevlendirilmesi için “Rehberlik Kursları”nın açılacağı belirtilmiştir.

Eğitim Fakültelerinin Felsefe Grubu Öğretmenliği

Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ve Pedagojik Formasyon Programı?nı tamamlamış Sosyoloji Bölümü mezunları

Eğitim Bilimleri Fakültesi ile Fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlanması ve Halk Eğitim Bölümü/Ana Bilim dalları mezunları

Yukarıda adı geçen meslek gruplarının aldıkları eğitimler göz önünde bulundurulduğunda özel okul ve rehabilitasyon merkezlerinde danışmanlık ve psikolojik hizmetler verme konusunda yetkin olmadıkları ve açılması planlanan kısa süreli kursların bu hizmeti vermek ve ilgili meslek gruplarına donanım kazandırmak için yeterli olmayacağı açıktır.

Bu gerekçe ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne verilmek üzere hazırlamış olduğumuz ekli dosyadaki dilekçeyi imzalayarak 27.05.2013 tarihine kadar bilgi@psikolog.org.tr adresine ya da 0 (312) 417 40 59 numaralı faksa göndermenizi rica ediyoruz. Belirtilen günde Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanılacak ve dilekçeler verilecektir. Gelebilme imkanı olan tüm meslektaşlarımızı 27 Mayıs Pazartesi günü saat 14:00 ‘da MEB önünde buluşmaya davet ediyoruz.

Süreç ile ilgili Danıştay’a yürütmeyi durdurma davasının açılması kararı alınmıştır. Davanın esas numarası belli olduktan sonra, 30 gün içerisinde davaya bireysel olarak müdahil olabilmeniz için ayrıca bir dilekçe hazırlanacak ve web sitemizden sizlere duyurulacaktır.

Türk Psikologlar Derneği

Genel Merkez Yönetim Kurulu

Kaynak: http://psikolog.org.trBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

3 thoughts on “Türk Psikologlar Derneği, rehberlik kursu için basın açıklaması yapacak

 1. Felsefe ve Sosyoloji mezunlarına rehberlik kursu itiraz dilekçesi

  http://www.psikolog.org.tr/?Detail=813

  Arkadaşlar Bildiğiniz üzere felsefe ve sosyoloji mezunlarını alanımıza atamak ve itibarımızı yok etmek için “Rehberlik Kursu adı altında bir çalışma başlatıp. bizim yıllar sonra elde ettiğimiz mesleğimizi bir kaç ayda kazandırmaya çalışıyorlar. Türk psikologlar derneği bununla ilgili 27.05.2013 tarihine kadar dilekçe topluyor ve danıştaya iptal davası açılacak. lütfen desteklerinizi esirgemeyin. dilekçe yukarıdaki linkde mevcuttur. sadece 2 dk nızı ayırarak destek olunuz. çevrenizdeki arkadaşlarınızı da desteklemeleri için haberdar ediniz.

  Reply
 2. bir de iş ve meslek danışmanları türedi.sorduk işkur müdürüne kimleri aldınız diye.cevap:matematik fen mezunlarını.
  psikoloji veya pdr mezunu olmayan biri nasıl iş ve meslek danışmanı olabiliyor?

  Reply
 3. arkadaşlar bizim kendi itibarımızı korumamız gerekmekte.
  alanımızla ilgili olmayanları bizim alana yönlendiriyorlar, ondan sonra bunlar hiç bir şey yapmıyor deyip yadek lastik gibi kullanmaya çalışıyorlar.
  alakalı alakasız her toplantıya rehberlikçiler gitsin demekteler.
  bizim mesleğimiz profesyonel bir meslek. belirli sınırları vardır. gündelikçi, vasıfsız işçi gibi her yere sürülemeyiz, tabii biz sahip çıkarsak.

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz