Tercihlerde dikkat edilmesi gereken 6 hatırlatma

Tercih dönemine yaklaşıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yılda tercih mağdurları olmaması için adaylara bu 6 önemli hatırlatmada bulunmak istiyorum.

  1. Tercihlerinizi istek sıranıza göre yapmalısınız. Yani en çok istediğiniz bölüm ve üniversite her zaman bir önceki tercihinizde olmalıdır.
  2. Tercih listenize istemediğiniz ya da tercih zamanına kadar hiç düşünmediğiniz ve ne olduğunu bilmediğiniz bölümleri yazmayın.
  3. Tercih listenizi önce kendi başınıza yapın. Tercih etmek istediğiniz bölümleri önce belirleyin. Örneğin psikoloji ve PDR istiyorsanız bu bölümler arasında en çok hangisini istediğinizi de belirleyin. Öncelik psikoloji sonra pdr dediğinizi varsayalım. İkinci aşamada da psikoloji bölümünde ençok hangi il ve üniversitede okumak istediğinizi listeleyin. Bunu PDR için de yapın.
  4. Yaptığınız tercihler konusunda aklınızda soru işareti varsa bir rehber uzmandan görüş almaya çalışın.
  5. Tercih yaparken bunun sizin hayatınızı önemli ölçüde etkileyeceğini bilmelisiniz. Tercih edip seneye tekrar sınava girdiğinizde puanınızın kırılacağını bilerek tercih yapmalısınız.
  6. YÖK atlasını mutlaka inceleyin. Özellikle bölümün kaç öğretim görevlisi olduğu konusuna da bakmanızı öneriyorum.

Uzun uzun yazmaya gerek yok. Tercihle ilgili bu 5 hatırlatmayı yapmanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Son olarak sağlıklı bir üniversite tercihi için kılavuzu dikkatlice okumaya üşenmeyin. Gerekli olan tüm bilgiler kılavuzda olacaktır.

Bu yazı aktuelegitim.com kaynak gösterilerek sitenize ekleyebilirsiniz


Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz