Rehber Öğretmenlerin İki Okulda Görevlendirilmesi Faydalı mıdır?

Ülkemizde MEB’e bağlı okullarda, okul psikolojik danışmanlığı görevini yürüten rehber öğretmen sayısının yeterli olmadığı düşünülmektedir. Hem rehber öğretmen başına düşen öğrenci sayısının çokluğu hem de birçok okulda kadrolu rehber öğretmen bulunmaması önemli bir problemdir. İllere göre öğretmen-öğrenci sayısal verileri değerlendirildiğinde; 2004/65 Nolu Genelge’den (EK-3) rehber öğretmen başına bazı illerde 550 öğrenci, bazı illerde ise 4255 öğrenci düştüğü anlaşılmaktadır. Okullarda verilen psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin daha nitelikli hale
gelmesi amacıyla, diğer konular kadar rehber öğretmen sayısıyla ilgili bu konu da MEB’deki ilgililerin dikkatini çekmektedir. Örneğin, bu ilgililer, öğrenci başına düşen rehber öğretmen sayısını artırmak için şimdiye kadar çeşitli uygulamalar denemişlerdir. Son yıllarda ise, il milli eğitim müdürlükleri tarafından 2004/65 Nolu Genelge kapsamında yürütülen uygulamayla her okulda bir rehber öğretmen bulunması amaçlanmaktadır. Bunun için kadrolu bir rehber öğretmenin, ikinci bir okulda daha görevlendirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde MEB’e bağlı okullarda, okul psikolojik danışmanlığı görevini yürüten rehber öğretmen sayısının yeterli olmaması nedeniyle, okullardaki rehber öğretmen ihtiyacı, bir rehber öğretmenin birden fazla okulda görevlendirmesi yöntemiyle çözülmek istenmiştir. Bu görevlendirmeler süresince; Türk PDR-DER Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerine konuyla ilgili rahatsızlıkların iletilmesi üzerine, bir araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Bu çalışma Adana İlinde iki okulda birden görevlendirilen rehber öğretmenlerin görev performanslarıyla ilgili görüş ve önerilerini betimlemek amacıyla yapılmıştır.

İki Okulda Birden Görevlendirilen Rehber Öğretmenlerin Görev Performansları
Hakkındaki Görüş ve Önerileri: Adana İli Örneği

Bu çalışmayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  İki Okulda Birden Görevlendirilen Rehber Öğretmenlerin Görev Performansları (745,0 KiB, 1.699 hits)
İki Okulda Birden Görevlendirilen Rehber Öğretmenlerin Görev Performansları Hakkındaki Görüş ve Önerileri: Adana İli Örneği

 Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

5 thoughts on “Rehber Öğretmenlerin İki Okulda Görevlendirilmesi Faydalı mıdır?

 1. Mesleğin ilk 3 yılında 7 okul dolaşmış biri olarak 2 okul az diyorum az daha artırıp soğutsunlar meslekten Rehber Öğretmenleri:(

  Reply
 2. yeni atandım daha ilk yılımda 2 tane görevlendirmem oldu. iki ilköğretim okulu bir de kendi okulum toplam üç okulla ilgileniyorum. öğrencilerim beni okulda hayal gibi hatırlıyorlar. 3 okulda da her şeyi koşuşturarak yapıyorum. genellikle resmi evrakları yetiştirmeye çalışıyorum. öğrencilerime rahat bir şekilde vakit ayıramıyorum. kendi okulum ÇPL ve yatılı akla gelmeyecek sorunlar oluyor ve benm günler sonra haberim oluyor. normal branş öğretmeni olsam dersimi anlatır çıkarım ama öğrencinin ruhunu anlayabilmek ona güven verebilmek önemli bizim işimizde. aday öğretmenim görevlendirilmemem lazım dediğimde ise, biz yaparız yanıtını aldım. zihniyetler böyleyse eğer biz eğitimi yanlış kitleye veriyoruz asıl eğitilmesi gerekenler biz yaparız diyenler olmalı.

  Reply
 3. İlk görev yerim düz lise iken ben de bitişikteki ilköğretim okuluna görevlendirilmiştim.Aslında bu uygulamanın başka zorluklara neden olduğu ve verimsiz olduğu görüşüne karşı çıkan şu ana kadar görmedim ve katılmamak mümkün değil.Ancak birde şöyle bir durum var ,rehber öğretmenlerin buna çok tepki göstermesi yetkilileri(ki yetkililerimiz biliyorsunuz sonuca bakar nitelik onların derdi olmamıştır genellikle) KENDİLERİNCE alan dışından da olsa atama yoluyla sayı sorununu çözmeye pek ala yöneltebilir. Zaten alan dışı atama olmayan birşey değil ancak buna en büyük gerekçe olarak da sayı yetersizliği gösteriliyor tepkiler artınca.Yani içinde bulunduğumuz durum zor, sakal bıyık meselesi tam da.Bu yüzden aslında çok etraflı ve hassas değerlendirmeler ve çözümler bekliyor.Son zamanlarda pek çok üniversitede PDR bölümü açıldığı görülüyor.Bu durum nitelik sorunumuzu çözecek gibi görünmüyorsa da sayı sorunumuzu biraz da olsa hafifletecektir diye düşünüyorum.
  NOT:Yorumumda sayı sorununa çok değinmem uygulamanın altında yatan neden sayı azlığı olduğu içindir, yoksa alanımızdaki standart ve nitelik problemleri de aslında bence hiç de az değil!

  Reply
 4. Özen GÜNDOĞDU · Edit

  Haftanın üç günü, kadrom ilkokulda olmasına rağmen düz liseye görevlendirildim.Kadromun olduğu okulumdaki velilerim hocam sizi göremiyoruz tayininiz mi çıktı? diye soruluyor.

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz