Rehber Öğretmenler Haziran ve Eylül’de Okulda Olacak. Ayrıca Yazın’da Görevlendirilebilecek

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı 7 Eylül 2013 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Değiştirildi. Ve birçok yönetmeliği bu yönetmeliğin çatısında topladı. Bu yönetmelikle birçok yenilik ve değişiklik beraberinde geldi. Bu değişikliklerden biriside rehber öğretmenlerin çalışma düzenleriyle ilgili oldu.

İşte rehber öğretmenleri ilgilendiren değişikli şu şekilde olmuştur.

 

ESKİ “MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ”

Rehber öğretmenler

MADDE 81 – (1) Okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini yürütmek üzere görevlendirilen rehber öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğine göre görevlendirilirler.

(2) (Ek:RG-22/4/2010-27560) Rehber öğretmenler, sınav dönemlerinde de rehberlik ve mesleki çalışmalarını sürdürürler.

 

YENİ “MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ”

Rehber öğretmenler

MADDE 90- (1) Okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini yürütmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğine göre rehber öğretmen görevlendirilir.

(2) Rehber öğretmenler, diğer öğretmenlerle birlikte ders kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden ders yılının başlama tarihine kadar geçen sürelerde de mesleki çalışmalarını sürdürürler. Ancak yükseköğretime yönlendirme ve tercihle ilgili iş ve işlemler için ihtiyaç duyulması halinde tatil dönemlerinde de görevlendirilebilir.

2 Maddeden de anlaşılacağı gibi eski yönetmelikte haziran ve eylül ayı ile sınav zamanlarında rehber öğretmenin okulda bulunup bulunmayacağı açıkça belli değildi. Ancak yeni yönetmelikte “ders kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden ders yılının başlama tarihine kadar” ifadesiyle açıkça haziran ve eylül ayında mesleki çalışmaları sürdüreceğimiz belirtilmektedir.

Bunun dışında ihtiyaç olması halinde eğer istenirse rehber öğretmenler yaz tatilinde de görevlendirilebilecektir.

Yazı, kaynak aktuelegitim.com olarak gösterilmek şartıyla alınabilir.Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

3 thoughts on “Rehber Öğretmenler Haziran ve Eylül’de Okulda Olacak. Ayrıca Yazın’da Görevlendirilebilecek

 1. Önceki yıllarda okul idarelerinin isteği doğrultusunda okulda temmuz ayının ortalarına kadar sürelerde çalışılmış ancak ücret alınamamıştı. Hak edilmiş ancak alınamamış bu ücretlerin ödenmesi söz konusu mu?

  Reply
  1. Mahkeme yoluyla geçmiş dönemler için hak talebinde bulunabilirsiniz.
   Önce yazılı yalepte bulunmak gerekebilir. Bu işin prosodürünü tam bilmiyorum

   Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz