Psikolojik ölçme araçlarını kullanan rehber öğretmenler aranıyor

Psikolojik ölçme araçlarını kullanılması ve değerlendirilmesi konusunda büyük bir eksikli vardı. Nihayet Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu konudaki eksikliği gidermek için adım attı. Bu yönde gerçekleştirilecek gelişmeler mesleki doyumda arttıracaktır diye düşünüyorum.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 07.05.2013 tarih ve 851641 sayılı yazısında; Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinde kullanılan psikolojik ölçme araçlarının uygulamasında sertifikalı personel yetersizliği veya personelin bulunmaması nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak formatör öğretmenlerin sayısını artırabilmek amacıyla psikolojik ölçme aracı uygulama sertifikası bulunan rehber öğretmenlere Genel Müdürlük tarafından merkezi düzeyde hizmet içi eğitimlerin düzenleneceği belirtilmektedir.

rehber_uyg_restifika

 Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

5 thoughts on “Psikolojik ölçme araçlarını kullanan rehber öğretmenler aranıyor

  1. mesela tyt-tkt gibi testler ya da bazı zeka testleri gibi uygulayıcı olmak için eğitim ve sertifika olması gerekiyor.Genellikle hizmetiçi eğitimlerde bu eğitimler RAM larda calışan rehber öğretmenlere veriliyor.Demekki yeterli değilmiş:)

    Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz