PDR mezunları “Sosyal çalışma görevlisi” oluyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı SOSYAL HİZMET MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ yayınladı.

Aile danışma merkezleri, toplum merkezleri, gündüzlü çocuk ve gençlik merkezleri ile yaşlı danışma merkezlerini aynı çatı altında birleştiren Sosyal Hizmet Merkezleri Yönetmeliği yayımlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ”Sosyal Hizmet Merkezleri Yönetmeliği”ne göre, her ilde en az bir merkez kurulacak. İl ve ilçelerde birden fazla kurulacak merkez sayısı ilin tüm yerleşim birimlerini kapsayacak şekilde hizmet bölgelerine ayrılarak belirlenecek.

Sosyal Çalışma Görevlisi: Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, öğretmenlik, aile ve tüketici bilimleri ve sosyal hizmet alanlarında eğitim veren kurumlardan mezun meslek mensuplarını, ifade eder.

Sosyal çalışma görevlisi

MADDE 18 – (1) Merkezde, sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog, çocuk gelişimcisi, öğretmen, psikolojik danışman ve rehber öğretmen ile aile ve tüketici bilimleri bölümü mezunu olan meslek mensupları tarafından aşağıdaki görevler yerine getirilir:

a) Sosyal hizmet sunulacak birey ve ailelere yönelik, sorunların çözümü için mesleki çalışmalarda bulunmak, rapor düzenlemek ve bunlarla ilgili işlemleri yürütmek.

b) Merkezin amacı, işleyişi ve sunulan hizmetleri bireylere, ailelere ve topluma tanıtmak.

c) İlgili mevzuat uyarınca öngörülen tedbirlerin uygulanması ile gerekli hizmet modelinin bireylere ve ailelere sunulmasına yönelik sosyal inceleme raporunu düzenlemek ve amirine sunmak.

ç) İhtiyaç olması durumunda yatılı kuruluşlarda gerekli mesleki çalışmalarda bulunmak

d) Gizlilik ilkesine uygun olarak, yapılan çalışmalar ile ilgili kayıtları tutmak, yapılan mesleki çalışmalarla ilgili rapor ve dosyaları düzenlemek, arşivlemek.

e) Çalışanların hizmet içi eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanmasında görev almak.

f) Görevlerini müdürün gözetiminde diğer meslek elemanları ile işbirliği içerisinde yürütmek.

g) Genelge ve talimatlarla belirlenen görev tanımları içerisindeki diğer görevleri ve müdür tarafından verilecek görevleri yapmak.

 

Psikolojik danışman ve rehber öğretmen

MADDE 21 – (1) Psikolojik danışman ve rehber öğretmenin 18 inci maddede belirtilenlerin yanında diğer görevleri şunlardır:

a) Çocuk ve gençlerin gelişimlerini değerlendirmek, sorunların çözümüne yönelik olarak çocuklar ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık yapmak, çocukları ve ailelerini gerektiğinde uygun kurum veya kuruluşlara yönlendirmek, sonucunu izlemek ve ilgili kuruluşlardaki uzmanlarla işbirliği içinde merkez bünyesinde verilebilecek destek hizmetlerini organize etmek.

b) Başvurularla ilgili yapacağı mesleki değerlendirmeler doğrultusunda danışmanlık ve rehberlik yapmak, rapor hazırlamak.

c) Ailelere, çocukların eğitimleriyle ilgili rehberlik ve danışmanlık yapmak, eğitim programları önermek.

ç) Hizmetin amacına uygun nitelikteki araştırma ve incelemelerde görev almak.Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

9 thoughts on “PDR mezunları “Sosyal çalışma görevlisi” oluyor

 1. AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ BÖLÜMÜNÜN BAKANLIK TARAFINDAN BELİRLENMESİNİN ANLAMLI OLDUĞU KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..

  Reply
 2. hacettepe /AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ/HALİS · Edit

  emre sin nesin bak bir şeyi bilmiyorsan yorum yapma aile ve tüketici bilimleri hakkında bilgi sahibi olmadığın her halinden belli aile ve tüketici bilimleri şuan sadece hacettepe de olan ve normal örgün eğitimi 5 yıl olan ama hazırlık isteğe bağlı olan ve ailenin içine girebilen tek bölüm kadına yönelik şiddet ve kadının tarihsel gelişimini uygulamalı olarak dersleri var yaşlılık,engelli ve aile, yetişkin eğitimi,aile içi iletişim,aile yapısı,aile ekonomisi,aile ilişkileri,fiziksel kurumlarda sağlık,ailenin konut politikaları.tüketici hukuku,medeni hukuk,psikoloji, … vb önemli dersler ve önemli ölçüde de staj olanakları sunan böyle kaliteli bir bölümü onca yıldır hep belli kişilerin çıkarları doğrultusunda geri plana atılmış ama şuan bakanın bu hatayı anlaması gerçekten türkiye için önemli bir gelişme sayın bakana tşk ediyoruz hakkın ve hakikatn ın yanında olduğu için..

  Reply
 3. AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLER ÖĞRETMENLİĞİ NE ALAKA???MESLEK LİSELERİNİN YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANINDA ÖĞRENCİLERİNİN TERCİH ETTİĞİ ÜNİVERSİTEDEKİ BÖLÜMÜN ADI .
  ANLAMLI GELMEDİ BANA ..SİZCE

  Reply
 4. Selam güzel ve cazip, mesleki açıdan iyi bir tecrübe olur diye düşünüyorum. Ben öğretmen olarak çalışıyorum , kuruma geçişi nasıl yapacağımız konusunda bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz