PDR alandışı atama ve rehber öğretmen atamasıyla ilgili köşe yazısı

“PDR öğrencilerinin mağduriyeti sürüyor.” başlıklı köşe yazısında öğretmen atamalarındaki taban puan ve aladışı atamalar konu edilmektedir.

PDR öğrencilerinin mağduriyeti sürüyor

Psikolojik Danışman ve Rehberlik Bölümü (PDR) öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kendi branşlarındaki iş alanlarına başka bölümlerden yapılan alan dışı atamalara tepki gösterdi. Çok yüksek puanlar ile yerleştikleri PDR bölümü iş alanlarına Felsefe ve Sosyoloji gibi alanlardan atama yapılmasını ve adaylara KPSS’de 60 puan barajının uygulanması PDR mezunlarını mağdur ediyor.

Rahmi Yolcu

Üniversiteye giriş sınavlarında çok yüksek puanlar alıp önemli dereceler ile PDR Bölümüne yerleşen öğrenciler, MEB’in son zamanlarda yaptığı adaletsiz uygulamalarla mağdur edilmiş durumda. MEB’in ilk olarak mayıs ayında Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının Rehabilitasyon Merkezlerinde Rehber öğretmen olarak çalışmalarına izin veren karara tepki gösteren öğrenciler, şimdi de aynı bölüm öğrencilerinin kamuda da PDR Uzmanı olarak istihdam edilmesine  karşı çıkıyor. Son öğretmen atamalarında, adayların vaat edilen atama sayısının içerisine girmesine rağmen, 60 baraj puanına takılıp açıkta kalması PDR mezunlarının mağduriyetini ikiye katladı.

15 Gün Kurs İle Özelde Çalışma Hakkı

4 yıl boyunca aldıkları akademik eğitimin başka bölümlerden öğrencilere 15 günlük ve 220 saatlik bir kurs ile denk hale getirilmesinin çok komik olduğunu ve bu kursun vasıflı bir PDR Uzmanı yetiştiremeyeceğini dile getiriyorlar. Bu konuda PDR son sınıf öğrencisi Başak Yıldırım, “Bizler Üniversiteye girişte yüksek puanlar alarak bu bölüme yerleştik. MEB’in daha önce 15 günlük kursların ardından Rehber öğretmen atamaları yapması 4 yıl boyunca almış olduğumuz eğitim ile dalga geçmektir. Bu hakkın verildiği bölümler ile bizim bölümümüzün aldığı akademik eğitim birbirinden farklı. O bölümlerden farklı dersler görüyoruz fakat bu göz ardı edilerek yanlış atamalar yapıldı. Biz bu şoku yeni atlatmış iken şimdi de farklı bölümlere yerleşmiş olan öğrenciler, MEB’e aynı fırsatın kendilerine kamuda da verilmesi durumunda bu işi hakkıyla yapacakları konusunda baskı da bulunuyorlar. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’e sosyal medya üzerinden binlerce mesaj yolluyorlar. Son yapılan öğretmen atamalarında mağduriyet yaşayan arkadaşlarımıza verilmesi gereken boş kontenjanlar için şu an MEB’e baskı yapıyorlar. Biz böyle bir şeyin yapılmasını istemiyoruz.” dedi.

“MEB’in uygulamaları günü kurtarmaya yönelik”

Kamudaki PDR ihtiyacının yaklaşık 16 bin olduğunu belirten PDR öğrencisi Başak Yıldırım, “Kamuda şuan yaklaşık 16 bine yakın PDR mezunu ihtiyacı var. Bu açık özel sektörde de mevcut. MEB bu açığı bildiğinden alan dışı atamalar ile günü kurtarmaya yönelik uygulamalara imza atıyor. Fakat PDR Bölümü 2013 yılında 2.838 mezun verdi. Bu sayı 2014’te 3.778, 2015’te 4.368, 2016’da 5.251, 2017 yılında ise 6.000’i bulacak. Yani toplam sayı 22.335’e ulaşmış olacak ve ihtiyaç tamamen karşılanacak. Bölümümüz ile ilgili teorik olarak hiçbir altyapıları olmayan Felsefe, Sosyoloji vb. bölüm öğrencileri hakkında alınacak bu tür bir karar ilerde ağır tablolar ile karşılaşmamıza yol açacaktır.? ifadelerini kullandı.

“60 barajı haksızlıklara yol açıyor”

MEB’in KPSS’de öğrencilere atamalar için uygulamaya başladığı 60 puan sınırı da PDR öğrencilerinin canını sıkan bir başka konu. Öğrenciler, 60 baraj puanı zaten mezun ihtiyacı olan PDR’ye uygulanmasının adaletsizlik olduğunu belirtiyor. Örneğin MEB’in geçen günlerde yaptığı öğretmen atamalarında 2598 kontenjan alımı yapacağını duyurduğu PDR Bölümü için, 2.598 kişilik kontenjana başvuru hakkı kazanan 2.455 adaydan 2.333’ü rehber öğretmen olarak atandı. Geriye kalan 265 kişinin büyük çoğunluğu ise 60 barajına takıldıkları için kontenjanlar boş kaldı. Öğretmen adayları arasında vaat edilen kontenjan sayısının içerisine girmesine rağmen 60 barajına ulaşamadığı için atanamayanlar büyük mağduriyet yaşıyor.

Atanmayı Bekliyorlar

2013 KPSS’ye girip 10 puan türünde 59.55850 puan alan bir öğretmen adayı, sıralama formunda MEB’in açtığı 2598 kişilik sayının içerisine girmesine rağmen tercih hakkını elde edemedi. Öğretmen adayı yeterli sıralamaya ulaşmasına rağmen 60 sınırını aşamadığı için mağdur olan adaylardan sadece biri olarak göze çarpıyor. Aynı yolla mağdur olan onlarca PDR mezunu öğretmen adayı daha var. PDR mezunu öğrenciler, tüm bu sorunların çözümü için alan dışı atamalara son verilmesini ve 60 barajının altında kaldıkları için boş kalan kontenjanlara yerleşemeyen arkadaşlarının atamalarının yapılmasını istiyorlar

Kaynak:http://www.milligazete.com.trBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

3 thoughts on “PDR alandışı atama ve rehber öğretmen atamasıyla ilgili köşe yazısı

 1. Alan dışı rehber öğretmenlerin atanmasına karşıyım.Yan alaan rehberlik olupta sosyoloji, felsefe, özel eğitim, eğitim programları…. bölümlerinden mezun olanlar rehber öğretmen olarak atanıyor. Çoğuyla birlikte çalıştım.Alanla ilgili bilgi sahibi olmadıkları için rehberlikte etkili olamıyorlar. Eksik oldukları konularda dışardan eğitim alarak kendilerini de yetiştirmek gibi bir dertelri yok çünkkü para vermek istemiyorlar. Ben alan mezunu olduğum halde özel kurumlardan aldığım eğitimin haddi hesabı yok.Bundan şikayetçi değilim. Çünkü işimi seviyorum ve yapacaksam da adam gibi bilerek faydalı olmak üzere yapmalıyım. Yoksa bankamatik memuru olmaktan ne farkı var.

  Reply
 2. 60 barajının konusuyor olmak da pdr mezunu biri icin cok komik degilmi bütün egitim dersllerine hakim olmayan pdr cigdem olur. Bir zahmet barajı da gecelim

  Reply
  1. evet tabi ki bütün öğretmenlerin en az 60 alması zaten gerek sonuçta yapılan meslek işinde iyi olmayı gerektiriyor(kpss bunu ne kadar sorguluyor o ayrı bi konu) ama bu sene pdrcilere cidden haksızlık yapıldı. geçen seneye kadar 10 puan alan bile atanıyordu ve benim etrafımda bu rahatlıktan dolayı kpss kitabı açmayan pdrciler vardı. keşke sınavdan önce baraj konusunda duyuru yapsalardı. hem pdr de şu an açık var alan dışı atama yapmalıyız diyorlar hem de pdr mezunlarını bi şekilde oyun dışı bırakıyorlar ne yani şimdi pdr mezunları açıkta kalacak sosyoloji mezunu mu atanacak hem kpss bizim bölümüzle ilgili ne sorguluyor ki senin düşüncene göre pdr kursları da haklı o zaman teorik 3-5 bişey öğrenip kpssye girip atansınlar oh..

   Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz