ÖSYM Sonuç Belgesi Doğrulama Sistemi aracılığı ile doğrulanabilir

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği tüm sınavlar gibi YGS ve LYS’lerin sonuçları da 23 Mayıs 2013 tarihinde ÖSYM tarafından kullanıma açılmış olan (23 Mayıs 2013 tarihli DUYURU) ÖSYM Sonuç Belgesi Doğrulama Sistemi aracılığı ile doğrulanabilir. Bu sistemle veliler yada kurumlar, kendilerine herhangi bir nedenle başvuru belgesi sunan adayların TC Kimlik numarası ve ÖSYM sınav sonuç belgesinin en alt satırındaki belge doğrulama kodunu kullanarak sınav sonuç belgesinin orijinal haline ulaşabilecek ve doğrulama işlemi yapabileceklerdir. Sonuç belgesi kontrol ve doğrulama işlemi geçmiş sınavlara yönelik olarak da yapılabilmektedir. Kurumlar tarafından sonuç doğrulamak amacı ile ÖSYM Bilgi Sistemi üzerinde yapılan tüm sorgulamalar silinemez ve değiştirilemez biçimde kaydedilmekte ve sadece ilgili adayın söz konusu kod ile ilişkilendirilmiş olan tek bir sonucuna ulaşılması mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, 2013-ÖSYS’ye başvuran adayların, başvuruları sırasında Merkezimize bildirdikleri kişisel bilgileri (kimlik, okul, iletişim, vb.) ile sonuç ve yerleştirme bilgileri, adayın kendisi ve yerleştirildiği Üniversite dışında hiçbir kişi veya kuruma verilmeyecektir. Üniversiteler de bu bilgileri kayıt işlemleri dışında kullanamayacaktır.

6114 sayılı Kanun gereği kişisel verileri yasal olmayan yollarla elde eden, kısmen veya tamamen kullanan, yayımlayan kişi veya kurumlara karşı Merkezimizce yasal işlem başlatılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞIBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz