Okul rehberlik planı hazırlarken dikkat edilecek bazı konular (2017-2018)

Yeni formata göre Okul rehberlik planı hazırlarken dikkat edilecek bazı konularda bir iki madde yazmak istiyorum.

İyi niyetli de olsa yanlış yönlendirmede bulunan meslektaşlarımız (PDR) oluyor. Zorlanan meslektaşlarımızda ne yazık ki yanlış bilgilendirmelere doğal olarak uyma ihtiyacı hissedebiliyor. Lütfen bazı noktalara dikkat edelim. Plan hazırlama sürecinde;

1. Yönergede “ Yaşam Pencerem çalışması ekim ayı içerisinde ortaokul ve liselerde uygulanmak üzere okul rehberlik hizmetleri planına yerleştirilir.” Denildiği halde bunu okul rehberlik hizmetleri planında olmayacağı ifade edenler var. Bu yanlış bilgi. Okul rehberlik ve sınıf rehberlik planında ortak çalışmalar olabilir.

2. Okul rehberlik planına sınıf öğretmeninin yapacağı etkinlikleri alınmayacak. Ortak çalışma olanlar alınacaktır.

3. Bazıları sadece okulöncesinde yapılır dediğini duyuyorum. Ve bu bilgiyi nereden aldıklarını bir türlü bulamadım. Ki yok böyle bir durum. İhtiyaç analizi lise ve orta okulda da yapılabilir. İhtiyaç belirleme formları veli ve okul personeli için ayrı ayrı hazırlanmıştır ve ilgili grup tarafından doldurulur. Bu çalışma her kademe için yapılabilir.

Bunu ben demiyorum kılavuz ve yönergeler diyor.

RehberNET PDR Otomasyon Programı için tıklayınız. 

 

Yazıyı paylaşın

Okul rehberlik planı hazırlarken dikkat edilecek bazı konular (2017-2018)” için bir yorum;

  1. ihtiyaç analiz formuna veliler ne yazacağını bilemiyor bazen öğretmenler bile ne istendiğini anlamakta güçlük çekiyorlar. aslında çok faydalı bir çalışma analiz formları fakat ilgili grubun seviyesine uygun değil.

    Reply

Yazı için yorumunuz