Okul başarısı nasıl sağlanır?

Okullarda ikinci dönemle beraber öğrenci başarı/başarısızlığı konuları ana gündem maddesi olur. Bu konuda birçok uygulama yapılır. Amaç öğrencinin neden başaramadığını anlamaktır. Bir çok neden ortaya çıkar. Bunlar;

·         Yeterince ders çalışmadığımdan,

·         Günlük ders tekrarı yapmadığımdan,

·         Planlı, programlı ders çalışmadığımdan,

·         Bazı dersleri başaramayacağım konusunda gereksiz önyargılı olmamdan,

·         Bazı öğretmenlerimizin dersleri çok sıkıcı işlemelerinden,

·         Başarılı olmak için neler yapılması gerektiğini bilmediğimden,

……………..

Bu nedenlerden belkide en önemlisi öğrencinin nasıl ders çalışacağını bilmemesi, buna bağlı olarak derslere karşı ön yargılı olmasıdır.

Bu yazımızda öğrencinin nasıl ders çalışabileceği ve devamında öğrenmeye başlamasıyla birlikte ön yargılardan nasıl kurtulabileceğini, yapılan görüşmeler, grup çalışmaları ışığında sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öğrencilerin içine düştükleri temel yanılgı, bir çoğunun ders çalıştığını düşünmesine rağmen aslında çalışmadığıdır. Hafızanın çalışma prensiplerine göre çevreden gelen her çeşit uyarıcı öncelikle kısa süreli belleğe gelmekte, daha sonra hemen kullanılacak bir bilgi ise kullanılıp unutulmaktadır. Ancak bu bilgi bize uzun zaman sonrada lazım olacaksa mutlaka uzun süreli belleğe kaydedilmesi gerekmektedir. İşte sorunda burada ortaya çıkmaktadır. Öğrenciler bir defa ders çalışarak konuyu belkide o an içinde olsa öğrendiğini düşünmekte bir dahada söz konusu bilginin yüzüne bile bakmamaktadır. Yazılı gecesi uzun saatler tekrardan ders çalışmakta ve sabah yazılıya girmektedir. Ve beklenen sonuçtur ki başarısız olmaktadırlar. Bu yapılan ders çalışma faaliyetleri sadece öğrencinin vicdanını rahatlatır başkada bir şeye yaramaz. Bir bilginin kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçebilmesi için çeşitli aralıklarla o bilginin tekrarlanması gerekmektedir. Şöyleki bir bilgi ilk öğrenildikten 20 dakika sonra neredeyse yarı yarıya unutulmaktadır. Söz konusu bilgi tekrar edilmezse 9 saat sonra üçte bir oranına kadar gerilemektedir. Buradan hareketle bir bilginin uzun süreli hafızaya kaydedilebilmesi için öğrenildiği gün bir tekrar, yedi gün içerisinde ikinci tekrar ve bir ay sonra üçüncü tekrar yapılması gerekmektedir. Şöyle bir düşünelim: Bir bilgi öğrenilsin ve bir daha tekrar edilmesin. Ta ki yazılı gecesine kadar. Yukarıda da belirttiğim gibi öğrenilen bilgi 9 saat içerisinde üçte bir oranına kadar gerileyeceğinden bir ay sonra her birim bilgiyi çok düşük seviyelerden çok yüksek seviyelere çıkartmaya çalışmak ne kadarda zor bir faaliyet olacaktır. Yazılı gününe kadar belkide on farklı konu işlenmiş olduğundan her birini üst seviyeye çıkartmak neredeyse imkansız olacaktır. Öğrenci rehberlik servisine gelir ve “hocam çok çalıştım ama yazılıda yapamadım”der. Çalışma dedikleri faaliyetin nasıl yapıldığını yukarıda anlattım.

Günlük tekrar, haftalık tekrar ve aylık tekrarların yapılması şüphesiz disiplinli çalışmayı gerektirir. Öğrenci ancak çalıştıklarından bir şey öğrenebiliyorsa ders çalışma konusundaki motivasyonunu koruyabilir.  Ayrıca bir öğrenci günün hangi zaman diliminde ders çalıştığında öğrendikleri kalıcı oluyor buna dikkat edip öğrenme faaliyetlerini ona göre planlamak durumundadır.

Verimli ders çalışma yöntemleri konusunda verdiğim seminerlerde öğrencilere şu soruyu sorarım: “Bir oturmaya kaç saat ders çalışabilirsiniz?”. Bu sorunun cevapları farklı farklıdır. Kimisi 45 dakika der, kimisi 1 saat. Bazı öğrenciler 3 saat aralıksız ders çalışabildiğini ifade ederler. Oysa düzenli aralıklarla dinlenerek 45’er dakikalık ders çalışma süreleri en etkili zaman kullanımıdır.

Bir diğer konuda her öğrencinin öğrenme sitilinin farklı olduğudur. Öğrenme sitillerini ayrı bir yazıda daha geniş ele alacağım. Ancak şunu vurgulamak gerekir ki bazı öğrenciler işitsel olarak daha iyi öğrenir, bazı öğrenciler görsel olarak daha iyi öğrenir. Bunlardan farklı birde kinestetik dediğimiz dokunarak öğrenen azınlıkta kalan bir grup öğrencide vardır. Her öğrenci mutlaka hangi öğrenme sitiline sahip olduğunu öğrenmeli ona göre ders çalışmalıdır.

Akademik başarı konusunda öğrencilerimle yaptığım grup çalışmalarında şunu fark ettim ki: Öğrenciler etkili ve verimli şekilde ders de dinleyemiyorlar. Bunun hem öğretmen hem de öğrenci merkezli bir sorun olabileceğini vurgulamakta yarar görüyorum.  Yukarıda da sözünü ettiğim görsel öğrenme sitiline sahip bir öğrenciye işitsel uyarıcılarla bir şeyler öğretmeye çalışmak ya da tam tersi işitsel öğrenciye görsel uyarıcılarla bir şeyler vermeye çalışmak durumu ne kadarda zorlaştırır takdir edersiniz.

Eğitim öğretimin söz edildiği her yerde bir miktar sınav stresinden söz edilebilir. Öğrencinin öğrenmiş olması yetmez ayrıca bilgi lazım olduğunda kullanılabilmelidir. İşte kullanılamayan bilginin en güçlü nedeni sınav stresidir. Stres dediğimiz durum insanın fiziksel, duygusal, düşünsel ve davranışsal durumunu büyük oranda bozmaktadır. Dolayısı ile kişi sağlıklı düşünememeye ve sağlıklı hareket edememeye başlamaktadır. Rehber öğretmen bulunan okullarda sınav stresi ile nasıl baş edileceği sistemli ve etkin bir şekilde öğretildiği kanaatindeyim. Bu konuda sorun yaşayan öğrencilerin mutlaka destek almaları yararlarına olacaktır. Hiçbir öğrenci sınav stresini kendi başına aşmaya çalışmamalıdır. Bu konuda okul rehberlik servisleri gereken yardımı yapmakla yükümlüdür.

Başarısızlıktan kurtulmanın en etkili yolu özel nedenler yoksa düzenli ve etkili ders çalışmadır. Nasılını yukarıda anlattım. Birinci yarıyıl öyle ya da böyle geçti gitti. En azından ikinci yarıyılda neler yapılabileceğini anlatmaya çalıştım. Öğrencilerime verimli ders çalışma yöntemleri seminerlerinden sonra söylediğim bir sözle yazımı bitiriyorum: “Bir gün bilgisayardan insan beynine veri akışı gerçekleştirilecek. O güne kadar öğrenmenin en etkili yolu oturup ders çalışmaktır.”

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle……

(Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.)

Ahmet GÜNAY

Psikolojik DanışmanBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

6 thoughts on “Okul başarısı nasıl sağlanır?

 1. MUSTAFA KENDİGELEN · Edit

  – ÖĞRENMENİN GENETİK ŞİFRESİ VE IŞIK HIZINDA ÖĞRENİM TEKNİĞİ –

  ÖĞRENMENİN GENETİK ŞİFRESİ

  1 – ESTETİK ( GÜZELLİK ) = CÜMLEYİ GÜZEL YAZACAĞIZ
  2 – SİMETRİK ( DENGE ) = KAĞIDI DENGELİ KULLANACAĞIZ
  3 – KOLAYLIK ( PRATİKLİK ) = TEK BİR CÜMLE YAZACAĞIZ

  ESTETİK + SİMETRİK + KOLAYLIK = KALICI ÖĞRENME

  KISA ANLATIMI : ( bir cümle ile ders çalışma metodu )

  Arkası yapışkanlı hatırlatma kağıtlarına bir cümle yazılır ve kağıt devamlı görebileceğimiz şekilde duvara asılır. Biz bu cümleyi günde otuz kere görürsek beyin onunla ilgili konuyu otuz kere anımsar ve DERSİ OTUZ KERE TEKRAR ETMİŞ olur.
  Bu normal bir öğrenme olur. Fakat biz öğrenmenin genetik şifrelerini bu ” bir cümleye ” uygular isek kalıcı bir öğrenme olur.Yani bir cümle ile ders çalışıp başarılı olacağız.

  Bu teknik ” bir cümle ile öğrenme ” tekniğidir. Üç gün uygulayın bir daha asla bırakmayacaksınız. O kağıtları duvarda gördükçe ; içinizdeki öğrenme heyecanı oluşacak , özgüveniniz artacak , artan özgüven beyinde kimyasal değişimlere sebep olacak ,,, öğrenme çok ve kalıcı olacaktır.

  TEKNİĞİN GERİ DÖNÜŞLERİ :

  Işık hızında öğrenim tekniği sayesinde bir öğrencim üniversite sınavında geçen yıl matematikten dört net yapmıştı, bu yıl ise on altı nete çıkarak yarı burslu güverte zabitliğini ( kaptanlık ) kazanmıştır, yeğenim Anadolu Lisesini kazandı, sınıf birincisi olanlar var , yazılılarda doksanın üstünde not alanlar var. Teknik çok pratik ve geri dönüşü çok yüksek olduğu için başlayıp ta hiç bırakan olmadı. Ellinin üstünde öğrencim var. Çoğu Anadolu lisesinden. Umarım tüm öğrencilerin istediği liseyi ve üniversiteyi kazanmalarında yardımcı olur.

  ” ÖĞRENMENİN GENETİK ŞİFRESİ ” ve ” IŞIK HIZINDA ÖĞRENİM TEKNİĞİ ”

  Öğrenme ne demektir? Öğrenme genel tanımı ile davranışlarımızın değişmesidir. Bir öğrenci için öğrenme ne demekti? Derste algılanan bilgilerin sınavlarda hatırlanıp soruların cevaplanması demektir. Peki öğrenciler sınavlarda hatırlamak için ne yapıyorlar. Okuldan sonra tekrar yapıyorlar. Okulda altı saat gördükleri dersi bir de öğleden sonra altı saat tekrar etmeye kalkarlarsa ne zaman yeter ne de beyin yeter.
  İşte biz bu saatler sürecek tekrarları “ BİLİNÇALTINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA “ ile üç beş dakikaya düşürdük. Ve öğrencilerin kendilerine daha fazla vakit ayırmalarını sağlayarak sağlıklı bir gelişim süreci yaşamalarına olanak sağladık.

  MALZEMELER :

  Arkası yapışkanlı hatırlatma kağıtları ( bunlar çeşitli renkte ve şekildedir ) ve orta kalınlıkta yazan bir kalem alınır. Tükenmez kalem ince yazdığı için okumayı zorlaştırıyor ve öğrenmeyi engelliyor. Halbuki biz ışık hızında öğrenmeyi gerçekleştirebilmemiz için kağıda baktığımız AN cümleyi çok rahat görüp ilk anda okuyabilmemiz gerekir. Eğer beyin cümleyi okumak için zahmet çekerse öğrenme sürecinde olumsuzluk yaşandığı için öğrenme gerçekleşmeyecektir veya öğrenme derecesi düşecektir. Keçeli kalem ise kalın yazdığı için ESTETİK gözükmüyor ve öğrenmeyi engelliyor.

  Dolayısı ile kalem seçimi çok önemlidir. Tükenmez kalem ve keçeli kalemin ortasındaki kalınlıkta bir kalem olmalıdır. “ CD “ kalemleri bu iş için uygun olacaktır. ( cd kaleminin orta boy (m) olması şarttır..
  Bir başka dikkat edilecek unsur ise; öğrencinin alışverişi kendi yapması ve hatırlatma kağıtlarını istediği renklerde özgürce seçmesi onun tekniğe bağlanmasını sağlayacaktır.Ve şeffaf bant…

  UYGULANIŞI:

  Diyelim ki bu gün Türkçe dersinden fiilleri gördük. Ve bu konudan bir cümle alarak genetik şifreleri bu cümlede uygulayalım.

  1_ESTETİKLİK İLKESİ:

  Estetik ( güzellik ) , sahip olma güdüsünü harekete geçirir. Biz pazara gittiğimiz zaman alacak olduğumuz ürünün nasıl en güzelini almak istiyorsak; beyin de bilginin en güzeline sahip olmak isteyecektir. Dolayısı ile estetiklik kuralını uygulamak için; o gün gördüğümüz fiiller konusundan, konuyu en iyi şekilde ifade eden bir cümleyi veya konu ile ilgili bizim en çok hoşumuza giden bir cümleyi veya en iyisi o konu ile ilgili SLOGAN olacak bir cümleyi seçeriz ve kağıdın ortasına en güzel bir şekilde yazarak estetiklik kuralını yerine getiririz.

  2_SİMETRİ İLKESİ:

  Asimetrik yazılar beyine karışık geldiği için beyin bu yazıları kodlayamaz ve bu bilgiyi çözümleyemediği için tekrar hatırlamak istemeyecektir ve bu olumsuz bilgiyi tekrar hatırlamamak üzere anlamsız bilgiler arasına atacaktır.

  A_ ŞEKİLSEL SİMETRİ ( Anlatılmak istenen yazı veya şeklin kağıdın bölümlerine eşit şekilde dağıtılmasıdır veya kağıdın karşılıklı kenarlarından eşit uzaklıkta olmalıdır. Cümle merkezdeki orta satıra yazılmalıdır. )

  B_ ANLAMSAL SİMETRİ ( Sayfayı oluşturan değişik görevlerdeki kavramların şimdiye kadar öğrendiğimiz şekilde eski yerlerinde olması. Tarih sağ üstte olur, imza ve isim sağ altta olur, satır başları ve paragraf başları olmalıdır vb. )

  Bu tür bilgiler kuşaktan kuşağa geçtiği için genlerimize işlemiştir. Daha önceki yerlerinde olmayan bilgiler bilinçaltında hoşnutsuzluk yaratacaktır ve bilgi hatırlanacak bilgiler arasına değil unutulacak bilgiler arasına koyulacaktır.

  3_KOLAYLIK İLKESİ:

  İstesek kitabın, konu ile ilgili yaprağını kopararak konunun tamamını göz önünde tutup çok daha fazla bilgiyi görebilirdik. Fakat cümlelerin çokluğu bilinçaltının; konunun başına eksi (-) işareti koymasını sağlardı. Biz ise öğrenmek için (-) eksi değil , bilinçaltının ( + ) pozitif işaretini koymasını istiyoruz.

  Çok olan cümleler öğrenmenin zorluk derecesini arttıracağı için bilinçaltı tarafından sevilmeyecektir. Az olan cümleyi bilinçaltı gördü mü ; ( ” ben bunu hemen öğrenirim ” diyecek ) “ tek bir cümleyi sevecek ve o konu ile ilgili tüm geçmiş bilgiler arasında bağlantı kuracaktır. Ne kadar çok bağlantı kurarsa öğrenme de o kadar çok olacaktır.
  Bilgi ne kadar çok ESTETİK, SİMETRİK VE KOLAY olursa ÖĞRENME de o kadar çok olur.

  xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx

  DEPOLAMA TEKNİĞİ:
  Kağıdın sağ üst köşesine rakamlarla tarih yazılır altına çizgi çekilerek yazı ile o gün yazılır. Bu işlem bize, beynin bilgiyi düzgün depolamasına ve çok kolay hatırlamasına yardımcı olacaktır.
  Yazılan kağıt duvara rahat ve devamlı görebileceğimiz bir şekilde asmamız lazım. Kolayca okumamızı sağlayacak uygun kalınlıktaki bir kalemle yazdığımız için biz kağıdı görür görmez …okuyabileceğiz. Bu işlem ışığın kağıda çarpıp gözlerimize yansıması ile oluşur ve yapılan tekrarlar görsel olduğu için harcanan zaman da ışık hızı kadar zamandır.
  Harcanan zaman ışık hızı kadar olacağı için tekniğin adı “ IŞIK HIZINDA ÖĞRENİM TEKNİĞİ “ olarak belirlenmiştir.
  Biz bu kağıdı günde otuz kere görürsek beyin konuyu otuz kere tekrar etmiş olacak ve dersi otuz kere çalışmış olacağız. Dolayısı ile kalıcı öğrenme gerçekleşecektir.

  ADIM ADIM UYGULAMA :

  Diyelim ki bu gün Türkçe dersinden fiilleri gördük. Ve bu konudan bir cümle alarak genetik şifreleri bu cümlede uygulayalım.

  1- İşlediğimiz konudan konunun ana fikrini ifade edecek ,
  hoşumuza giden bir cümle estetik ve simetrik bir şekilde kağıda yazılır.

  cümlenin önemli olan öğesini ( örneğin ; yüklem vurgulanmak isteniyorsa ) büyük harfle

  ve farklı bir renkle yazabilirsiniz…bu dikkati ve cümlenin kalıcı olmasını daha da arttıracaktır…

  2- Kağıt odamızda devamlı görebileceğimiz bir şekilde duvara veya dolaba asılır.

  3- Ertesi gün yine türkçe dersinden gördüğümüz konudan,
  konuyu ifade edecek yeni bir cümle seçilir ve kağıda yazılır.

  4- PÜF NOKTALARI :
  Yalnız bu ikinci kağıt birinci kağıdın alt ucuna gelmelidir. Bu yarım santimden biraz az olabilir. Bunun sebebi yapıştırılan kağıtların alt kısımlarının kıvrışmasını önlemektir. Bu estetik bir görünüm kazandıracaktır.

  İkinci kağıt birinci kağıdın altına yapıştırılırken ,, ikinci kağıt birinci kağıt ile aynı hizada ( yukarıdan aşağı ) olmalıdır…sağa sola taşmamalıdır… Yani kağıda yazılan yazıların ve yapıştırma işleminin sıfır hata ile yapılması KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE şarttır. Ve cd kalemi orta boy ( m ) olması şarttır…

  xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx

  Ayrıca kağıtların arkasındaki yapışkan yeterli olmadığı için şeffaf bantla veya renkli küçük çıkartmalarla az bi şekilde kenarlarının yapıştırılması gerekir. Yoksa kağıtlar devamlı düşüyor ve bu da olumsuzluk yaratıyor.

  Tekniğin bilinçaltına sevdirilmesi için başlangıç iki ders olmalıdır. Hareket davranış haline gelince ders sayısı arttırılır. ( HAREKETİ BİLİNÇ YAPAR, DAVRANIŞI VE ALIŞKANLIKLARI BİLİNÇALTI YAPAR. Ders çalışmayı alışkanlık haline getirebilirsek kişi hiç yorulmaz. Ders çalışma alışkanlıkları, çocuk ders çalıştığı zaman dersi öğrenebiliyorsa DERS ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞINI kazanabilir. Bu da yüksek geri dönüşlü BİLİNÇALTINA YÖNELİK ÖĞRENİM TEKNİKLERİ İLE GERÇEKLEŞİR. )

  İki dersten uyguladığımız zaman, her bir ders için farklı renkte kağıtlar seçilir. Ve duvara yapıştırdığımız bu iki dersin kağıtları arasındaki mesafe yaklaşık on cm olmalıdır. Yani baktığımız zaman iki dersi de aynı anda hatırlayabiliriz. Bu bize kolaylık sağlayacaktır.

  Bir de öğrencimin biri oda kapısının girişine ve çıkışına yapıştırmış. Sınavda dersin birinden 97 almış. Kapı hareketli olduğu için ilgiyi arttırabilir. Bu kişiden kişiye değişecektir. Herkesin nasıl hoşuna giderse öyle yapmalıdır.

  ZİHİNSEL FAYDASI:
  Kilitli kapıyı ne kadar yüklenseniz açamazsınız fakat küçücük bir anahtar ile bu işi başarırsınız. Konuyu hatırlamak için de bir cümle yetecektir. Az olduğu için beyin onu sevecek ve bilinçaltı o bilgiye sahip olmaya çalışacaktır. Ve unutmamak üzere öğrenme gerçekleşecektir.

  NÖROPSİKOLOJİK FAYDASI:
  En fazla öğrenmeyi nerde gerçekleştiriyoruz..? Okulda..! Neden..? Çünkü bütün materyaller öğrenme ile ilgilidir. Tahta, sıra, tebeşir, öğretmen, öğrenci, defter, kitap, kalem vs. vs. Yani her şey öğrenme ile ilgilidir. Ve bu materyallerin hepsi öğrenme ile ilgili olduğu için; bilinçaltına “ ÖĞREN “ diye emir gönderirler, bilinçaltını öğrenmeye şartlandırırlar. Odamızdaki hatırlatma kağıtlarına yazılan o birer cümleler, beynimize o konuyu ÖĞREN DİYE EMİR gönderirler.
  Öğrenme yüksek oranda gerçekleşeceği için özgüvenimiz de artacaktır. Ve bu BİLİNÇALTINA YÖNELİK ÖĞRENİM TEKNİĞİ çalışması özgüveni arttırdığı için tüm derslere faydası olacaktır.

  BEYİN VE BEYİNCİK :
  Bisiklet sürmeyi öğrendiğiniz ilk günleri hatırlayın.
  Ne kadar zorlanıyordunuz.
  İlk günler çok zordu fakat şimdi ?
  Ne kadar eğlenceli ve rahat değil mi.
  Bisiklet sizi istediğiniz yere götürüyor.
  Öğrenme de böyledir ,,, işte …

  Beyin bir kere ÖĞRENMEYİ ÖĞRENDİ Mİ ,
  sizi istediğiniz ÜNİVERSİTEYE GÖTÜRECEKTİR.

  NE KADAR DERS ÇALIŞTIĞIN ÖNEMLİ DEĞİL ,,,
  NASIL DERS ÇALIŞTIĞIN ÖNEMLİDİR…

  fethiye birincisinden

  MUSTAFA KENDİGELEN

  XXXXXXXXX XXXXXXXXX XXXXXXXXX

  ZİHİN HARİTALARI İLE NEDEN ÇOK HIZLI ÖĞRENİYORUZ … ???1-) Beyin ortalama 5 – 7 karakteri aklında tutar ;30 sayfalık ünitenin ilk sayfalarını okuyup , 10 .uncu 20 .ci sayfalara geldiğimizde , CÜMLE ÇOKLUĞUNDAN DOLAYI doğal olarak ilk sayfaları unutma başlayacaktır … ilk sayfalar ile son sayfalar arasında bağlantı kurmak zorlaşacağı için öğrenme de zor olacaktır ….halbuki ” 30 sayfalık ünitenin ZİHİN HARİTASINI ” yaparsak ,ünitenin ilk sayfalarını da – son sayfalarını aynı anda göreceğimiz için ” BİLGİLER ARASI BAĞLANTI KURMAK ” çok kolay olacağı için anlama da öğrenme de çok kolay olacaktır …2-) beyin ” A ” harfini de ” 30 sayfalık ünitenin ” de resmini TEK KARAKTER olarak kaydeder …beyinde ” A ” harfi de – 30 sayfalık ünitenin resmi de aynı oranda yer kaplar …beyin her ikisini de tek karelik resim olarak algılar …yani 30 sayfanın cümlelerle dolu resmi en az 30 karekter olarak yer alır … fakat zihin haritası çıkarılırsa , 30 sayfalık ünite ” 30 KARAKTERDEN – TEK KARAKTERE İNDİRGENMİŞ OLUR …”3-) 30 sayfalık ünitenin tekrarı yaklaşık bir saat sürer , yaşadığımız stres de cabası … fakat zihin haritası çıkarır da – odamızda görebileceğimiz bir yere astık mı , bu üniteyi tekrar etmemiz ancak 30 sn . sürecektir … ilerleyen günlerde bu süre daha da kısalacaktır …ve oturduğumuz yerden günde kaç defa bu 30 sayfalık zihin haritasını görürüz … ? günde en az 10 defa görürüz …yani 30 sayfalık üniteyi ;DEFTER – KİTAP AÇMADAN günde EN AZ 10 DEFA TEKRAR ETMİŞ OLURUZ …o ünitenin resmini de ” TEK KARAKTER ” olarak kaydeder …BAŞARILAR …MUSTAFA KENDİGELEN

  SÜPER ÇOCUK OLMA TEKNİĞİNİN HİKAYESİ
  yıl 83 … yer izmir buca lisesi …( lise 1 i 5 den şaşma – 6 yı aşma mantığı ile bitirdim … zayıf ta yok , teşekkür de yok ,,, yani vasat bir öğrenciyim …) lise 2 başladı , fizik kitabı o yıllarda harita metod gibi büyük boy ve 5 – 6 cm kalınlığında , içi küçük küçük yazılarla doldurulmuştu … fizik kitabını görünce ” ben 1 yılda hayatta bu kitabı öğrenemem ” dedim …gittim kütüphaneye , ” lise 2 fizik kitabı var mı ” dedim … görevli de sağ olsun ( yaşıyorsa ) , bir tane kitap verdi … konularına baktım , aynı bizim kitap … sayfalarını açıyorum – okuyorum – anlıyorum , açıyorum – okuyorum – anlıyorum … çok basit geldi … alıştırma ve laf kalabalığı gibi hiç fazlalık yoktu kitapta …yalnız kitabın ismi ” öğretmen yardımcı ders kitabı ” idi … ( şimdi o kitaplardan çok aradım , tüm dersler için , yayından kaldırmışlar , bulamadım …ben kütüphaneden aldım kitabı , o günkü konuyu okuyp da giderdim ve çok rahat öğretmenin anlattıklarını anlardım … fizikten 8 aldım , bende ” ÖĞRENMEK ÇOK KOLAYMIŞ ” diye bir ön yargı oluştu ve mat tan 7 aldım … sınıfta en yüksek notlar benimdi , soruları değişik yönlerden çözüyordum … arkadaşlar bana ” SÜPER ÇOCUK ” diyorlardı … ders çalışmadan ” ANLAŞILIR BİR KİTAP ” sayesinde ” süper çocuk ” olmuştum … ( bu arada , bana ” süper çocuk ” diyen arkadaşlarım , tıp ı kazandılar da özel hastahane açtılar …)şimdi siz o kitapları bulamazsınız … ” PEKİ NE YAPACAKSINIZ ??? “hemen google veya you tube başvuracaksınız …aşağıdaki gibi aramalar yapacaksınız ve ulaştığınız sitelerden birinden çok rahat anlayacaksınız … ve 10 mat konusundan ancak 2 tanesini anlamazsınız … ve bu iki tanesi için internetten çözüme ulaşabilirsiniz …internette sizin anlayacağınız şekilde anlatan mutlaka ” bir hoca bulursunuz … “arama yapacağınız şekiller :1- pisagor şekilli anlatımı …2- // videolu anlatımı …3- // yazılımı anlatımı … gibi …ben bu şekilde 40 senede öğrenemediğim ” TÜREVİ 40 SN DE ÖĞRENDİM … “BAŞARILAR SÜPER ÇOCUKLAR … :)

  Reply
 2. Eğer motivasyonum ve çalışma istegım varsa herseyi yapabiliyorum ama motivasyonum çok düsük bu aralar yeni liseye geçtim iyi bir lise ama ders calısmak helmiyor icimden

  Reply
 3. gerçekten bazı arkadaşlarım varki hiç drers çalışmıyorlar ve çok çalışkan ve zekilez ama yine de bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için tşkrlrr

  Reply
 4. hocam , bu teknikleri aktüelpdr vasıtasıyla paylaşırsanız nasıl ders çalışılmadan başarılı olunuyor biz de öğrenebiliriz ??!…

  Reply
 5. mustafa kendigelen · Edit

  ders çalışmadan çok başarılı olunacağını ispatlarım …

  tekniklerimi 200 e yakın öğrenciye verdim , çoğu uyguluyor ve başarılı da oluyorlar …

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz