Öğrencileri Üzen Klasik Öğretmen Sözleri

Okul hayatımda öğretmenlerimin diline pelesenk olan bir takım sözler vardı ki onlardan nefret ediyordum.Elbette bazıları bilinçsiz ve sinirli bir şekilde söylenen sözlerdi.Kimi zaman motivasyonumu düşüren kimi zaman kendimi aptalmış gibi hissetiren o sözleri sizler için listeledim.

Öğretmenlik kuşkusuz zor bir meslek.O  kadar öğrenciyle uğraşıp sürekli kendi motivasyonunu sağlam tutmak, her an örnek olmak ve sinirlerine hakim olmak mümkün olmayabiliyor.İşte tam bu anlarda öğrencileri üzen sözleri sizlere sunmak istedim.Elbette burada amacım yargılama yapmak değil sadece bazı şeyleri şu an gözünüzün önüne getirerek yüzünüzde ufak bir tebessüm oluşturmak.

Senin bunu yapma potansiyelin var fakat kullanmıyorsun

Aslında tam manasıyla çok kötü bir ifade olarak sunamayacağım.Çünkü bazı öğrencileri bu söz mücadele etmeye iterken bazılarını da karamsarlığa itmektedir.Ben – sen dili kavramını duymuşsunuzdur.Belki de çocuk gücünün ne kadar olduğunu bilmiyor.Bu yüzden “senin %100’ünü verebilmen için nasıl yardımcı olabilirim” ifadesi daha doğru olacaktır.

Şu an işim var sonra gel

Sadece öğrencilerin değil yetişkin olarak bizlerin de sevmediği bir ifade.Kısa cümleyle işim var, uğraşamam cümlesi.Öğrenciler kimi zaman topluluk önünde öğretmeniyle konuşamayabilir ya da özel söyleyeceği bazı şeyler olabilir.Uzmanların küçük yaştaki çocukları bile dinleyin, zaman ayırın dediğini göz önünde bulundurursak okul çağındaki çocukları da dinlemeyi ihmal etmemek gerekir.Cümleyi biraz daha uzatarak:

acil değilse daha uygun bir zamanda görüşelim denilebilir.

Sen kim olduğunu sanıyorsun

Elbette gerçekten onun kim olduğunu merak etmiyorsunuz.Ben önemliyim de sen nesin ifadesi öğrencide aşağılık pisikolojisi oluşturur.

Senin abin/ablan senden daha iyiydi

Annelerimizin sıklıkla yaptığı elalemin çocuğu şöyle ifadesinin öğretmenlerin dillerindeki halidir.Bir karşılaştırma yapmak öğrenciyi en derinden etkileyen ve kendini aptal hissettiren bir ifadedir.Yapılan karşılaştırma sadece daha sonra ortaya çıkacak bir problemin başlangıcı olabcaktır.

Bu isteğin, kurallara karşı

Kurallar elbette toplu yaşamın vazgeçilmezi.Yapılacak çalışmaları kuralların izin verdiği ölçülerde tamamlamak hepimizin sorumluluğu.Yalnız her durumda “yasak, kurallara aykırı” ifadesi itici gelebilir ve belki de ufak bir noktası değiştirilerek kurallara uygun hale gelecek davranış en baştan kestirilip atılmış olur.Bunun yerine “kurallar çerçevesinde ihtiyacını nasıl gideririz ona bakalım” denilebilir.

Sıfır veririm

Notu bir tehdit aracı olarak kullanmak öğrencilerin çalışma şevkini kırar ve bazı öğrencilerin sadece not için çalışmasına yol açar.Hepimizin bildiği gibi not sadece öğrencinin bilgisini ölçen bir araçtır.

Son Sözler

“Böyle yazması kolay, gel de 30-40 kişilik sınıfta ders anlat” dediğinizi duyar gibiyim. Sınıf düzenini sağlamada elbette zorlanıp en zayıf anınızda bunları söylüyor olabilirsiniz.Fakat davranış olarak sanırım bunların doğru olmadığı konusunda bana katılıyorsunuzdur.Ne dersiniz öğrenci arkadaşlarım?Sizi üzen klasik öğretmen sözleri için ekleyeceğiniz başka ifadeler var mıdır ?

Kaynak: http://www.egitimbolumu.comBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz