Öğrenciler 15 tatilde neler yapmalı

Tatil tatil diye diye getirdik sömestr tatilini yada halkın söylediği ve anladığı tabir ile 15 tatili…

15 gün dinlenme başladı yazılacak söylenecek çok amma takan ve önemseyen olmadığı için çok söylemek ve yazmamak lazım diyorum amma dayanamıyorum söylüyor ve yazıyorum.

Bakanlık genelge yayınladı ve açıklama yaptı öğretmenler tarafından ödev verilmemesi yönünde ödev verilmeyecek ve yaptırılmayacağına göre neler yapacak öğrenciler…

  • İnternet, TV, Bilgisayar Oyunlarında aşırı zaman geçirilmesine nasıl engel olunacak?
  • Çocuklarımız oluşan doğal boşluğu nasıl değerlendirecekler?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki temelde bende tatilin tatil, eğitim-öğretim dönemin ise eğitim öğretim ile geçirilmesinden yanayım.

Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi bilir diye sorarlardı Öğretmenlerimiz ve büyüklerimiz…

Okul zamanı çok okuduk ve öğrendik. Şimdi ise tatil zamanı ise o vakit gezecek, dolaşacak ve öğrenmeye devam edecekler…

Gezme deyince aklıma her zaman ilk gelen uzak yada yakındaki akraba, komşu ve dost ziyaretleri gelir… Sılayı Rahim ise öncelikli olmak üzere ziyaretler bu dönemde gerçekleştirilebilir.  Okul döneminde eve misafir almayıp misafirliğe gidilmediği için bu alanda büyük bir boşluk oluşmuştu. Şimdi ise bu boşluğu telafi etme vakti; başta komşularımızı ve akrabalarımızı ziyaret ve muhabbet etmeliyiz.

Okul zamanı öğrenciler ile yaptığımız görüşmeler esnasında kardeşin hangi okulda sınıfta dediğimizde yüzümüze bön bön bakıyorlar… Baban Annen evin geçimini nasıl sağlıyorlar ne işle meşguller nerede çalışıyorlar diye sorduğumuzda da benzer görüntüler ile karşılaşıyoruz. Düşünün birde hala-teyze, amca-dayı ve çocukları ile ilgili soru sorduğumuzda durum ne olurdu.

Bu nedenlerden dolayı sosyal bir canlı olduğumuzu hatırlamanın ve gezerek öğrenmenin vaktidir TATİL…

Elbette ki birazda okuyalım…

Nasıl ki okul döneminde eşi, dostu ve akrabayı unutmak yanlış ise tatil sürecinde de okumayı unutmak yanlış yada eksik olacaktır.

Akıldan çıkarmayalım ki başarı ve mutluluk DENGE ile mümkündür…

Alpaslan YURTSEVER

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı

Profesyonel Yaşam ve Öğrenci KoçuBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz