Öğrenci Gözüyle Psikolojik Danışmanlar… Öğrenci ne istiyor?

Zaman zaman öğrencilerden psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri işleyişi hakkında gözlemlerini yazmalarını isteriz. Onlardan aldığımız verilere göre PDR hizmetlerini yeniden gözden geçirir, eksikliklerimizi düzeltmeye, güçlü yanlarımızı geliştirmeye çalışırız. Ancak kendi okulumuzda yaptığımız bu tespit çalışmaları bazı yönleriyle yeterli olmadığını düşünüyorum. İşte bu noktada blog sitelerini gezerken hturan.net de “Rehber Öğretmen: Bilgelik İle Cahillik Arasındaki İnce Çizgi” başlıklı yazıya rastladım. Yazıda rehber öğretmenlere sitemini belirtiyor. Bazı yönleriyle sitemine katılmasam da öğrencinin samimi sitemi paylaşmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Paylaştığım yazıdan kendimce alınması gereken yönleri de ayrıca yazma gereği duydum.

Rehber Öğretmen: Bilgelik İle Cahillik Arasındaki İnce Çizgi

Yine kafama bir şeyler takıldı, baktım olacak gibi değil, ödevi dersi bırakıp direkt bloga koştum. Konu rehber öğretmeler. Çok kızıyorum size rehber öğretmenler. Beni bilen birir, giriş yapamam, bu yüzden direkt gelişmeye atlıyorum.

Türkiye?de rehber öğretmenlerinin okudukları bölüm için üniversite sınavlarında aldıkları puanlar belli. Bu puanlara internette ufak bir araştırma yaparak ulaşılabilir. Rehber öğretmenlerini yetiştiren bölümün adı “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık”, ya da kısaca PDR. Tamam psikolojik danışmanlık çok önemli, tamam öğrencilerin rehberliğe ihtiyacı var ama acaba bu öğretmenler tüm bunları yerine getirebilecek vasfa sahip mi?

Rehberlik öğretmenlerinin okullarda yaptıkları en önemli iş öğrencilere ders programı hazırlamak. Günlük 6873 soru çözmeye dayanan bu ders programlarını acaba sevgili rehber öğretmenler nasıl ayarlıyor? Ben şuna eminim ki, TM3 ile üniversiteye giren rehber öğretmenlerin hiçbirinin sayısal dersler hakkında en ufak bir fikri yok fakat yine de sen Fizik’ten şu kadar soru çöz, Kimya’dan şu şu konulara çalış diyebilecek güveni kendilerinde bulabiliyorlar. İnsanın kendine güvenmesi güzel bir durum fakat karşılarındaki öğrencileri bu şekilde yönlendirmelerinin nasıl bir durum olduğu konusunu size bırakıyorum.

Ders programını geçtim. Adeta birer fizik, kimya, biyoloji profesörü olan rehber öğretmenler öğrencilere ders programı hazırlayıp onların sınavlardan iyi puanlar almalarını sağladılar. İşin bir de meslek seçimi kısmı var. Ülkemizde artık bir ritüel haline bürünen rehber öğretmenle meslek seçme törenlerinde ne olacak peki? Rehber öğretmenler acaba ğrencileri onlara uygun mesleğe yönlendirecek kadar bilgililer mi? Bence hiç değiller. Benim diyen rehber öğretmeninin bile meslek seçimi konusunda internette bir saat araştırma yapmış herhangi bir insandan zerre fazla bilgili olmadığına adım gibi eminim.

Ha bir de rehber öğretmenlerinin öğrencilere karşı arkadaş tavrı takınması durumu var. Öğrenci rehberlik servisine gider, ya da çağrılır ve rehberlik öğretmeninin ilk konuşmasının başında ve sonunda itici gülümsemeler eşliğinde “canım ne zaman canın sıkılırsa beni ziyarete gelebilirsin, lütfen beni bir arkadaşın olarak gör” şeklinde bir cümle bulunur. Bu konuda bir genelleme yapmak rehber öğretmenlere karşı haksızlık olur fakat maalesef benim gördüğüm, duyduğum rehber öğretmenlerinden hiçbiri bu konuda sözüne sadık kalmadı, kalamadı.

Kimseyi kırmadan, haksızlık etmeden bu nüktedan rehber güruhu selamlıyorum. Üzgünüm, ama maalesef durum böyle.

Harun TURAN

Bu yazıdan yola çıkarak “öğrenci rehber öğretmenden ve rehberlik servisinden ne istiyor?” sorusuna kısaca cevap vermeye çalışalım.
1-) Ders programı kişiye göre olmasını istiyor. Rehber öğretmen ders programı hazırlamasın, hazırlamasına yardımcı olsun, istiyor.

2-) Mesleki rehberlik konusunda büyük bir eksikliğin olduğunu düşünüyor . Dolayısıyla mesleki rehberlik konusunda derinleşmesini ve bu yönde çalışma yapmasını istiyor.

3-) Psikolojik danışmanın kendini sorgulamasını istiyor. Gerçekten öğrenciye karşı samimi bir ilgi ve gülümsememi içinde taşıyor. Yoksa psikolojik danışmanının görüşme tekniklerini içine samimiyet katamadan mı uyguluyor. Çünkü öğrenci karşısındakinin hangi duygular içinde olduğunu en iyi anlayan bireylerdir.

Yazıdan kendimce edindiğim çıkarımlar sizce belki doğru olmayabilir. Ancak bu öğrencinin sonuçta bizimle ilgili düşüncelerini paylaştığı yazı ortadadır. Sizde kendinize göre bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Bunları da yorumlarda paylaşarak ayrıca ufkumuzu aydınlatmaya yardımcı olabilirsiniz.
http://www.aktuelpdr.net
Özkan EMİROĞLU-Psikolojik DanışmanBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

10 thoughts on “Öğrenci Gözüyle Psikolojik Danışmanlar… Öğrenci ne istiyor?

 1. Yazdaki gibi çalışma üslübu benimsemiş bir rehber öğretmenliği onaylamamız tabiki mümkün değil ancak, rehber öğretmenlerin tamamının bu şekilde çalıştığını düşünerek böyle bir genellemeyi yapmak da doğru değil diye düşünüyorum. Ayrıca gerçekten değerlendirmeyi bir öğrenci mi yapmış benim kafamda soru işareti oluşturdu. Sanki öğrenciden ziyade yetişkin birinin yorumuna benzettim. Yanılıyor da olabilirim tabi.

  Reply
 2. bu yazıyı ilk defa görüyorum. harun turan yalnızca bir rehber öğretmenden yola çıkarak bunu kaleme almış bence. bir rehber öğretmen yalnızca onun dile getirdiği konularla ilgilenmiyor. onun tahmin edemeyeceği kadar geniş bir alanda çalışıyoruz. örneğin, ders çalışma programı hazırlıyoruz, çeşitli konularda sunum yapma, aile eğitimi yapma, bireysel ve grupla danışma yapma, veli ziyaretleri, (ben okulumuzdaki bir proje kapsamında eğitim koçluğu ve koordinatörlüğü yapıyorum), rehberlik saatlerine girme veli görüşmesi yapma aylık raporların vs. takibini yapma gibi bir sürü işimiz var. ve tabi meslek seçimiyle ilgili çalışmalar. kendi adıma profesyonel düzeyde meslek seçimiyle ilgilenemeyeceğim… yapmacık gülümsemeler canım demeler gibi ibareler eleştirinin boyutunu aşıyor bence. ayrıca bu ülkede hiçbir mesleğe girerken tam anlamıyla uygun olup olmadığınız araştırılmıyor. hiçbir meslek gurubuna çamur atarcasına yorum yapılmasın. ben bu yazıdan kendime hiçbir şey çıkarmıyorum

  Reply
 3. Siz hiç toprağa ”kaplumbağ ektiniz mi”? altı yaşındaki öğrencim bana öğretti nasıl ekildiğini,bende insanların toprakla buluşmasına çok şahit olmuştum,öğrencimden öğrendiklerim insanında yeniden filizlenip yeşereceği güne kadar toprağa ekilmesini umudun çok güzel bir anlatılışı gibi,birde bu filizler güzelce aşılanırsa meyvesine doyum olmaz.ha birde güzel işlerle beslenirse insanlar filizlendiğinde daha güzel bir ortam ve yaşam bulurlar değil mi? öğrencilerimize ,danışanlarımıza kulak versek zarar etmeyiz hatta rehberimiz bile olabilirler bir karşılık beklemeden…

  Reply
 4. öğrencinin algısı · Edit

  Öğrenci kendi algısı ile rehber öğretmenini yazmış. Bazı arkadaşlarımızda öğrencinin rehber öğretmenini samimiyetsiz bulmuşlar ancak unutmayın bu öğrencinin tespiti tamamen kişisel algılarından oluşan bir tespit, zira bilimsel bir yöntemle bu sonuca varmış değil.Yine de öğrencinin bu yazısı bence kıymetli bir yazıdır. Çünkü öğrencilerin beklentileri anlamında ipuçları vermektedir.

  Reply
 5. kusura bakmasın ama asıl cahil bu yazıyı yazandır.mesleki rehberlik konusunda biz bir sürü dersler aldık.en azından bu konuda yorum yapmaması gerekirdi.saygısızlık ne zamandan beri yazarlık olmuş.hayretler içindeyim.

  Reply
 6. anlamadığım bir şey var tamam her sepette çürük elma olacağı gibi bizim meslekte de çürük elma olacaktır. ama neden hep eleştirilen rehber öğretmenler. neden bir ingilizce öğretmeni veya matematik fark etmez yeterlilikleri hakkında eleştiri yapılmıyor.yukarıdaki yazıyı onaylamıyorum . tüm eleştirenlere söylüyorum onlara rehber öğretmen olma fırsatı verseler koşa koşa gideceklerdir…..

  Reply
 7. birkaç rehber öğretmen gözleyip tümünü asmak kolay eleştirmek daha da kolay. rehber öğretmenler enerjilerini bir de bu tür kalıplaşmış düşünceleri yıkmakla harcıyor ne yazıkki

  Reply
 8. Psikolojik Danışman olabilmek ! · Edit

  Değerli öğrencimiz sitemini gayet güzel sözcüklerle açıklamış ve çoğu noktada kendisine katılamamakta mümkün değil. Bu yazıyı okurken aklıma gelen ilk şey acaba bu değerli öğrencimizin okulunda görev yapan ? rehber öğretmen ? vasfını taşıyan şahsiyetin nasıl biri olduğu, psikolojik danışman demiyorum dikkatinizi çekerim değerli meslektaşlarım. Samimiyetten uzak ve formaliteden ibaret görüşmeler , standart ders programı hazırlamalar, veliye karşı ağzı kulaklarına varacak şekilde tebessüm edip HAYAT DERSİ vermeye çalışan meslek çalışanlarına sitemimdir benim…! Ne olursunuz alanda yeterli olduğunuzu düşünmüyorsanız bir şey yapmayın, çok samimiyim yapmayın . Evet herkesi memnun etmemiz mümkün değil ama yaptığımız yanlış bir harekette nelere mal olduğunu yukarıdaki tabloda açık açık görüyoruz. Alan içi olsun alan dışı olsun eğer bu meslek içselleştirilip sınır ve sorumluluklarımızı hatırlamazsak bizim ünümüz sadece LYS de aldığımız yüksek puandan ibaret olur. Alandışı atamalarla paltalanan bir mesleği icra etmeye çalışıyoruz ve işimiz gerçekten zor. Herkese saygılarımı sunarım…

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz