Rehber öğretmen olmak?

Zordur rehber öğretmen olmak…

Öğretmenler odasına inersin (hem öğrenciler hakkında haberdar olurum, hem ilişkiler iyi olsun dersin) “öğretmenler odasında oturuyor çay içiyor derler”.

Odanda; veli ve öğrenci görüşmeleriyle boğuşursun (tenefüs + ders saati) bu sefer “odasında oturuyor, hiç aşağıya inmiyor, görünmüyor” oluveririz.

Öyle bir meslektir bizimki…
Zordur rehber öğretmen olmak…

Durmadan kendini anlatmak zorunda kalırsın çünkü…

Mesleğin adından tut, çalışma saatine, işlevine, sınırlarına kadar anlatır da anlatırsın. Buna rağmen hala  “Sen bir sınıfa girsen!  Sen bizim halimizden anlamazsın sınıfa girmiyorsun” oluverir bir anda.

“Az daha okusaydıkta rehberlikçi olsaydık, ne rahat valla!” nidalarına yanıt verirsin durmadan…
Zordur işte en ufak bir sorunda sana postalanır çocuklar. Dünya kadar faktöre rağmen biz konuştuk değişmedi diye hafife alınırsın bazen de… Kıskanılır bazen o odalar ahh!

Bilmezler ki o odada ne sorunlarla boğuşur durursunuz öğrencilerle, velilerle, dert dinlemekten şisersin… Yine bilinmez bu çocuk bu yükü nasıl kaldırıyor, hafta sonu intihar etmemiştir inşallah diye kaygıdan uyuyamamanı anlatamazsın kimseye…

Ama kim ne söylerse söylesin savaşmaya devam edersin… ÇÜNKÜ AMACIN BIR KALBE DAHA DOKUNABİLMEKTİR. Çabamız; bir yüreğin daha iyi ki varsınız dediğini duyabilmek içindir… Ve her şeye rağmen şükredebilmektir…
Her meslek kendine göre zordur be arkadaşım, hepimiz ayni gemide yolcuyuz az SAYGI beklediğimiz..

Firdevs SARAÇ

Psikolojik Danışman

 

(Meslektaşlarımızın duygu ve düşüncesini aktuelpdr.net ile paylaşan meslektaşımıza teşekkür ederiz)

 Yazıyı paylaşın

Rehber öğretmen olmak?” için bir yorum;

Yazı için yorumunuz