Nasıl bir tercih listesi hazırlamalıyım?

Tercih listesi hazırlamaya puanınızı öğrenmeden önceki düşüncelerinizi hatırlayarak başlayın. Çünkü bir çok aday LYS sonuçları geldikten sonra puanına göre düşüncelerini, kararlarını, programlarını değiştirebiliyor. Hukuk düşünürken puanının yetmeyeceğini düşünerek PDR yi önceliğine alabiliyor. Ya da puanın başka yerlere de yeteceğini düşünerek,  hiç düşünmediği ya da kendine uygun olmayan programlara da yönelebiliyor.

Özellikle ilk yılınız ve ilk tercihiniz ise ideallerinden vazgeçmemeyi öneririm. Birçok kişi seneye sınavı kazanamayacağını ve şimdiki puanına ulaşamayacağını düşünerek neresi olursa olsun tercih etmeye çalışmaktadır. Eğer bir sonraki yıl için sınava hazırlanacak motivasyonu kendinizde görmüyorsanız elbette yerleşebileceğiniz bir yeri tercih etmeniz doğru olur. Yok çalışma motivasyonunuza güveniyorsanız tercihlerinizi puanları yüksek dahi olsa çok istediğiniz programları yazarak yapın.

Tercih listenizi oluştururken sizin hayatınızı etkileyeceğinin bilincinde olarak bunu yapın.

Birçok aday halen tercihleri sıralarken başarı sıralamasına ya da puanına göre yüksek puanlıdan düşük puanlıya doğru sıralaması gerektiğini düşünüyor. Doğru yaklaşım, tercih listenizi istek sıranıza göre yapın ve listenizde istemediğiniz herhangi bir program ve üniversite olmamasına dikkat ediniz. Buna göre psikolojiyi daha çok Ankara’da okumak isteyen bir aday Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü Boğaziçi Üniversitesi Psikolojiden önceye yazabilir. Boğaziçi psikolojinin Ankara psikolojiden yüksek olmasının tercih mantığı açısından hiçbir önemi yoktur. Sadece Boğaziçi psikoloji Ankara psikolojiden yüksek olduğu için ölü tercih sayılıyor.

Çok sık duyduğumuz ve sorulan konulardan biri de “puana göre mi yoksa başarı sırasına bakarak mı tercihlerimize dikkat etmeliyiz?” Elbette başarı sıralamasına dikkat etmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdaki formdan bize gönderebilirsiniz.

Bu yazıyı aktuelegitim.com u kaynak göstermek şartıyla sitenize ekleyebilirsiniz.


Yazıyı paylaşın

Nasıl bir tercih listesi hazırlamalıyım?” için 3 yorum var;

  1. merhaba hocam 2015 mezunuyum. Ve teercih ettigim bir bolume kayıt yaptirdim cocuk gelisimi mezunuyum fakat radyoloji teecih ettim bu yil devam etmiyorum ve tekratdan hazirlaniyorum . Paramedic icin ek puanım duser mi

    Reply

Yazı için yorumunuz