Mezun öğrenci izleme çalışması yapıyor musunuz?

Rehberlik servisinin önemli ancak ihmal edilen işlevlerden biri yapılan rehberlik çalışmalarının etkililiğini anlamak, yapılan çalışmaları ilişkin geri bildirim elde etmek amacıyla mezun öğrenciyi izleme faaliyetidir. Okulumuzdan mezun olan öğrencinin ne durumda olduğunu, yapılan çalışmaların somut çıktılarını görmelerine yardımcı olacak bir çalışmadır. Bunu her hademede mezun olan öğrenciler için yapmak mümkün olsa da en ortaokul mezunu öğrencilerinin takibi daha kolay olduğunu düşünüyorum.

 

Mezun Öğrenciyle İlgili Neler İzlenebilir? Orta okuldan mezun öğrencinizin gittiği liselerde durumu nedir?

Akademik başar durumu,

Davranış biçimi,

Sosyal faaliyetlere katılım düzeyi,

Arkadaşları ve çevresiyle ilişkilerinin durumu,

Okulunuza karşı gelişen olumlu-olumsuz algısı,

Çalışma alışkanlıklarının durumu,

Derslere katılım düzeyi,

Öğretmenlere karşı tutum ve davranışı,

Hangi liseleri neden tercih etmiş (Mesleki rehberlik çalışmalarımı, tesadüfler mi etkili)

 

Mezun öğrenci izleme çalışması nasıl yapılabilir?

Şuan yazdıklarım daha çok bu çalışmanın yapılma biçimi konusunda bir öneri niteliğindedir. Bunu kendi durumunuza göre geliştirmeniz mümkündür.

Öncelikle iletişim bilgileri ile ailelerine ulaşılabilir. Eğer okulunuz bu çalışma konusunda sizi destekliyorsa bir komisyon vasıtasıyla işbirliği yaparak da sonuçlandırabilirsiniz. Ulaşabildiğiniz öğrencilerin ailelerinden gittikleri okullar hakkında ön bilgiler toplayabilirsiniz. Ulaştığınız ailelerde kısaca gereke ailelerin gerekse öğrencinin memnun olup olmadığını telefondan ön bilgisini alabilirsiniz.

Her öğrenci için bir form yada tüm mezunlar için toplu tarama formu oluşturabilirsiniz. Bunlarda yukarıda sıraladığım ve sizin de eklemek istediğiniz maddeler ile ilgili sorular olmalıdır.

Bunun için öğrencinin gittiği okulda en az bir dönemin geçmesini beklemek doğru olacaktır. Bu nedenle bu çalışmayı ya 2 nci dönemin ilk aylarında geçen sene mezun öğrencileri tarayarak yapabilirsiniz. Yok eğer eylül ayında yapacaksanız bu durumda bir önceki yıl mezun öğrencileriniz ile ilgili bilgileri taramanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle bu konuda bir karar vermelisiniz.

 

Mezun öğrencinizin okul ziyareti yaptığınızda sınıf öğretmeninden ve ilgili olan öğretmenlerinden öğrencinizle ilgili bilgileri alırken daha çok genel ortalamaya göre nası olduğunu öğrenmeniz daha doğru ölçüt olacaktır. Örneğin akademik başarısı sınıf ortalamasına göre ne durumda olduğunu bilmek gibi, ya da derslere katılımı genel ortalamaya göre nasıl olduğunu bilmek gibi.

 

Ayrıca öğrenci ile de görüşmek gerekir. Seçtiği okulun kendi isteği ile mi yoksa mecburiyetten dolayı mı seçtiği mi öğrenilmelidir. Rehberlik servisinin bu seçimde nerede olduğunu bilmesi gerekir.

Önemli konulardan biri de ortaokulda yapılan rehberlik çalışmalarının yaşamında ve lisede kendisi üzerinde nasıl bir etki yaptığı sorusunu sormak olamalıdır. 

 

Mezun öğrenci izleme çalışmasının yararı ne olacak?

  1. Psikolojik danışman rehberlik çalışmalarının verimliliğini değerlendirme imkanını bulacaktır.
  2. Öğrencilerinden aldığı geri bildirimler ile rehberlik çalışmalarını yeniden kurgulama ve geliştirme imkanı bulacaktır.
  3. Okulundaki idare ve öğretmenlerin nezdinde rehberlik çalışmaları konusunda olumlu izlenimlere sahip olacak ve destek alma imkanını arttıracaktır.
  4. Yaptığı çalışmaların somut sonuçlarını görerek mesleki doyumunda olumlu artışa neden olacaktır.
  5. Gittiği okulda rehberlik servisi ile diyaloğa girerek öğrencisinin ihtiyaçları konusunda gerekli gördüğü desteği verebilecektir.
  6. Rehberlik çalışmaları için önemli olan devamlılık ilkesini hayata somut olarak geçirilmiş olacaktır:

 

Elbette bu çalışma büyük bir emek gerektirmektedir. Bunun için rehberlik servisinin istekli ve idaresinin destekleyici olması gerekir. Bu konunun yeteri kadar önemsenmesi bu saydığımız faydaların dışında pek çok görünmeyen faydasının da olacağını düşünüyorum. Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden yazarsanız yazıya ve uygulamaya zenginlik katmış olacaksınız.

Bu yazıyı sitenizde ya da başka mecralarda yayınlamak isterseniz http://www.aktuelpdr.net u kaynak göstermeyi ihmal etmeyiniz.

 

Özkan EMİROĞLU-Psikolojik Danışman

Meslektaşlarım beni Facebook hesabımdan takip edebilir.

 Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz