Kamuda başörtüsü serbest oluyor

Demokratikleşme Paketi kapsamında kılık kıyafet düzenlemesi ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kişinin, inançlarının gereğini yerine getirmesi dolayısıyla, belli haklarını kullanmasını, belli haklardan yararlanmasını engelleyenleri ceza kapsamına alıyoruz” dedi.

“Bu sebeple işlenen suçun cezasını da 1 yıldan 3 yıla kadar artırıyoruz” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Türkiye’de hiç kimse, dilinden, ırkından, milletinden, renginden, inancından ve inancının gereğini yerine getirmekten dolayı ayrımcılığa maruz kalmayacak. Ayrımcılık yasağının ihlali halinde, konuya ilişkin görev ve yetkisi bulunan kamu makamları, ihlali sona erdirmek, sonuçlarını gidermek, tekrarlanmasını önlemek üzere gerekli tedbirleri almakla yükümlü kılınacak” diye konuştu.

YAŞAM TARZI GÜVENCE ALTINA ALINIYOR

Yaşam tarzına saygıyı, Türk Ceza Kanunu ile güvence altına aldıklarını belirten Erdoğan, “Türk Ceza Kanunu’nda yapacağımız değişiklikle, dini inancın gereğinin yerine getirilmesinin engellenmesini de ceza kapsamına alıyoruz. Dini ibadet ve ayinlerin, bireysel olarak da yapılmasının engellenmesini aynı şekilde bu kapsama alıyoruz” şeklinde konuştu.

KAMU KURUMLARINDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KALKIYOR

‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’in kadın ve erkekler için kısıtlayıcı hükümler içerdiğine değinen Erdoğan şunları söyledi: “Bu kısıtlamalar, çalışma hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ediyor, ayrımcılık içeriyordu. Yönetmeliğin 5’inci maddesinde değişiklik yaparak, kadın çalışanların giyimleri üzerindeki ayrımcı ihlalleri kaldırıyoruz. Resmi Elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını, Emniyet mensuplarını, Yargıda Hakim ve Savcıları bunun dışında tutuyoruz.”Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz