Halk eğitim merkezlerinde yapılabilecek rehberlik çalışmaları

Bulunduğunuz halk eğitimin olanakları, yapısı, işleyişine göre değişkenlik gösterebilir

1) Kursiyerlerin 3-6 yaş çocuklarına yönelik çocuk bakım odaları var ise; çocuk ve ailesine rehberlik hizmeti verilebilir. Ayrıca mahremiyet eğitimleri düzenlenebilir.

2) 23 yaş üstü engellilere yönelik kurslar açılıyor ise öğrencileri tanımaya çalışabilir, ilgi ve yeteneklerini tespit edip imkânlar ölçüsünde kurs açılmasına yönelik çalışmalar yapılabilir. Öğrenci ve ailelerine yönelik bireysel ve grup psikolojik danışmanlık hizmeti verilir.

3) YGS-LYS kursları açılıyorsa; verimli ders çalışmadan hedef belirlemeye, sınav kaygısından meslek seçimine kadar öğrencileri yönlendirme çalışmaları yapılabilir.

4) Her ay belli bir konuda halka yönelik seminer düzenlenebilir.(Örn: toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına şiddet, aile tutumları, aile içi ilişkiler, stresle baş etme vb.)

5) Açık öğretime devam eden öğrencilere ve diğer kurslara devam eden kursiyerlere bireysel psikolojik danışma yanında ihtiyaçları doğrultusunda grupla psikolojik danışma hizmetleri verilir.

6) Bağımlılıkla mücadele eğitimi, çeşitli kursların iletişim konulu dersleri ve aile eğitimi (Yalnız son dönemde kursun yenilemesi nedeniyle durdurulduğu bilgisini aldım) kursu verilebilir.

7) Açık öğretime devam edip hakkında danışmanlık tedbiri bulunan öğrencilere danışmanlık hizmeti verilir.

8) Çalışan öğretmen ve usta öğreticilere yönelik müşavirlik ve çeşitli konularda seminer çalışmaları düzenlenebilir.

Halk eğitimde çalışan psikolojik danışmanın görevleri; Halk Eğitimi Faaliyetlerinin Uygulanmasına Dair Yönerge’ de bulunmaktadır. İncelemek için:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2645_0.html

Şule KAYALI
Psikolojik DanışmanYazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz