“Farkında Kadınlar” projesi

Kalkınma Bakanlığı Mardin Valiliği SODES Proje Koordinasyon birimi desteğiyle , Mardin Belediyesi Kadın Danışma Birimi tarafından yürütülen “Farkında Kadınlar” projesi kapsamında Mardin’deki 4 Mahallede Psikoloji atölyeleri kuruldu.

Saraçoğlu,İstasyon,Teker ve Savurkapı Mahalleleri olmak üzere dört dezavantajlı Mahallede kurulan Psikoloji atölyelerinde uzman psikologlarla çalışmalar yürütülüyor.”Farkında Kadınlar” Projesinde, yapılan çalışmalarda; kurumlara ulaşmada ve destek almada yeterli özgüveni olmayan kadınlara profesyonel yöntemlerle temas etmek, kadın olmaktan kaynaklanan sorunlarını paylaşmalarına ortam hazırlamak ,kadınların kendilerini birer birey olarak algılamalarına destek olmak benlik saygılarını geliştirmek, bu şekilde de sosyal hayata katılımlarının önündeki engelleri bir nebzede olsun kaldırmalarına destek olmak üzerine eğitim veriliyor.

Mardin Belediyesi Kadın Danışma Birimi tarafından yürütülen Farkında kadınlar projesi , Bir eğitim niteliğinden çok, bölgede kadınlarda sık görülen psikolojik sıkıntılar, aile içi iletişim, şiddet, kadın hakları erken evlilikler ve kız çocuklarının okullaştırılması konuları üzerinde paylaşımları içeriyor.

Mardin için yeni bir kavram olan Psikoloji Atölyeleri’nde, çok ihtiyacı olan kadınlar kuruma çağırıp randevu veriliyor. Projede çalışmaları bir nevi terapi ,çünkü kadınlar özgürce rahatça, kendini sınırlamadan, kendini anlayışla dinleyen birileri tarafından kayda alınıp dinleniyor. Bu paylaşımlar ile kadınların güçlendirilmesi, kendilerine ve ailelerine yönelik konularda yapıcı şekilde insiyatif almaları hedefleniyor.Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz