Facebook Messenger’da sesli mesaj gönderebilirsiniz.

Son zamanlarda yan uygulamalarla gündeme gelen Facebook, bu kez sohbet servisi olan Messenger uygulamasındaki bir yenilikle dikkatleri üzerine çekiyor. Android ve iOS işletim sistemleri için yayında olan Facebook Messenger uygulamasına sesli mesaj gönderme özelliği geldi.

Facebook Messenger uygulamasına bugün gelen bir güncellemeyle kullanılmaya hazır hale gelen sesli sohbet özelliğinde, 1 dakikaya kadar olan kayıtları gönderilebiliyor.

Yeni özelliğin kullanımı, Facebook Messenger içinde yer alan“+” tuşuyla gerçekleşiyor. Bu bölümde yer alan “Record Voice” yani ses kaydet seçeneğine basarak, ekran bir kayıt tuşu geliyor. Bu tuşa basılı tutarak, karşı taraftaki kullanıcıya sesli mesaj atabilmek mümkün.

Facebook Messenger içinde yer alan sesli kayıt özelliği hakkındaki gözlemlerimizden bahsedelim. Kullanımı gayet kolay bir arayüzle sunulan sesli mesaj özelliğini başarılı bulduğumuzu paylaşalım. Ancak mobil internet hızına bağlı olarak sesli kayıtlarının gönderilmesi biraz zaman alabiliyor. Örneğin, 2 saniyelik bir ses kaydını hemen hemen 5 saniyede karşı tarafa aktarabildik.

Kayıtlar web sayfasından dinlenebiliyor

Her ne kadar servis sadece mobil cihazlar için şu anda kullanılabilir durumda görünse de, gönderilen ses kayıtlarına Facebook’un web sayfası içindeki sohbet kısmından da ulaşılabiliyor. Ancak Facebook’un web sayfası üzerinden ses kaydı şu anda yapılamıyor. Gelecekte bu özelliğin buradan da gelebileceğini düşünüyoruz.

İşin aslına aslına bakacak olursak, uygulamalar bazında sesli mesaj gönderimi çok yeni bir konsept değil. Uygulama mağazalarında WhatsApp başta olmak üzere sesli mesaj gönderebilen birçok uygulama bulunuyor. Doğal olarak söz konusu uygulamalar Facebook’un elinde tuttuğu potansiyele sahip değil. Facebook, 500 milyondan fazla mobil kullanıcısının avantajını kullanarak, sesli mesaj gönderimi konusunda alışkanlıkları değiştirmeye çalışacak. Kısaca Facebook’un sesli mesaj gönderimi konusuna biraz da olsa sosyallik kattığı yorumunu yapmak yanlış olmaz.

kaynak: webrazzi.comBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz