Çocukların düzenli olmalarını öğretmek için 8 öneri

Düzen bir çocuğa öğretilmesi gereken en önemli yetenekler arasındadır. Öğrenilmesinde çocuğun çocukluk dönemi tecrübelerinin önemi büyüktür.

İŞTE DÜZENİ ÖĞRETMEK İÇİN 8 ÖNERİ:

Düzen yeteneği çocuklarda bir çok güzel alışkanlığın gelişimine zemin oluşturan okulda başarının da en önemli gereğidir.

1. Bir anne baba olarak kendi yaşamınızı düzenlemeye özen gösterin. Eğer siz de çok düzensiz yaşayan, hangi eşyasını nerde bıraktığını bilmeyen biriyseniz , sürekli yoğu sık sık dışarı gezmeleri olan , sıkça çocuğu bir yerlere emanet bırakan biriyseniz çocuğunuzda düzen ve beraberinde sorumluluk duygusunun gelişimini beklemeyin.

2. Çocuğunuzun 5 yaşından itibaren kendisine ait bir odası ve veya bir köşesi kendine özel bir mekanı olmasını sağlayın ve bu mekanın sorumluluğunu ona verin.

3. Çocuğunuzun kendisine özel ona sunduğunuz mekanda ona eşya ve malzemelerini yerleştirebileceği kutu ve çekmeceler ayarlayın. Bunların düzenini her hafta sonu birlikte gözden geçirin.

4. Çocuğunuzun odasında neyi nereye koyacağına dair hatırlatıcı resimlerle ona yardımcı olun.

5. Çocuğunuzun günlük yaşamını düzenleyin ve belli bir rutin düzenin devamını sağlayın. Günlük belli bir yaşam düzeni yoksa düzen alışkanlığı da oluşamayacaktır.

6. Çocuğunuzla birlikte her günün sabahında veya hafta başlarında günlük basit planlar yapın ve bu planlar hakkında sohbet edin.

7. Çocuğunuza düzenli olmanın önemini belirten öyküler anlatın.

8.) Çocuğunuzun kendince kurmuş olduğu basit düzen denemelerini sözlerinizle takdir edin.

Kaynak: http://www.kudreterenyavuz.com

Uzman Psikolojik Danışman – Kudret Eren YavuzBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz