Çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandıracak bir öneri

– Hayır, anne bir şey yemek canım istemiyor!

– Kızım okula aç gitme, öğretmenini anlayamazsın!

– Ama anne bir şey yersem midem bulanıyor, kusarsam daha mı iyi olur?

– Kızım hiç olmazsa şu sütü iç! Bak baban da kızacak şimdi!

– Anne servis saatim geldi ben gidiyorum, hadi size iyi kahvaltılar…

– Yine bizi atlattı, bir türlü kahvaltı yapmayı öğretemedik şu kıza!

Okulların açılmasıyla birlikte anne babalar sabah erkenden kalkıp çocuklarına kahvaltı yaptırmaya çalışırlar. Bir kısmı hariç büyük bir grup öğrencimiz sabah kahvaltısını ihmal eder. Oysa kahvaltı günün en değerli öğünüdür. Zira çocuk okula gidecek ve aç karnıyla dersi takip edecek, elbette ki dersi anlaması eksik kalır. Anne baba olarak çocukların kahvaltı yapmalarını sağlamanın bazı küçük yolları var.

Çocuğa kahvaltı alışkanlığı vermenin öncelikli şartı kahvaltıya beraber oturun. Kahvaltısını yapmayan bir baba, sabahları bir şey yemek istemeyen bir anne çocuğun kahvaltı alışkanlığını kaybetmesine sebep olur.

Akşam erken yatmasını sağlayın. Böylelikle çocuğunuz sabah vakitli kalkar. Çocukların çoğu ilk kalkmalarıyla canları bir şey yemek istemez erken kalkarlarsa uyku mahmurluğunu üzerlerinden atabilirler.

Kahvaltıyı renklendirin. Çocuğunuzun hoşuna gidecek kahvaltılıklar bulundurun.

Çocuğa kahvaltı alışkanlığı kazandırmanızı sağlayacak en önemli tavsiyeye sıra geldi. Kendi çocuklarımda da defalarca şahit olduğum tavsiye sayesinde kahvaltı evinizde savaş olmaktan çıkacak: Çocuğunuza akşam yemeğini erken yedirin ve gece atıştırmalık vs. vermeyin. Günün en mühim öğünü kahvaltı olmasına rağmen annelerimiz akşam sofrasına daha çok önem veriyor ve birçok anne ikindi vaktinden başlayıp akşama kadar sofra hazırlıyor aksi gibi çocuklarımız da kahvaltı ve öğle yemeklerini geçiştirip akşam eve kurt gibi aç geliyorlar. Sofrada Allah ne verdiyse yiyorlar. Doğal olarak sabah kalktıklarında kendilerini hala tok hissediyorlar. Haklı olarak kahvaltı yapamıyorlar. Bu sorunun önüne geçmek için akşam yemeklerine dikkat edin!

ERDİNÇ GÜLLÜ

PSK. DANIŞMAN

 Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz