Çocuğuma ne yedirirsem zekâ gelişimine katkı sağlayabilirim

Çocuklarımızın Zeka gelişimi genetik faktörlerin yanında onlara yedirip içirdiğimizle de yakından alakalı olduğunu biliyor musunuz?

Çocukların zeka gelişimde beslenme şeklinin önemi olduğu uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda kendini göstermektedir. Bazı besin maddelerinin sinir sistemi  gelişiminde önemli rolü vardır.

Peki çocuğumuzun zeka gelişimine katkı sağlaması için neler yapabiliriz:

-Beslenmenin zeka gelişimi üzerindeki etkisi anne karnında başladığı için anne adaylarının daha hamilelik sürecinin başından itibaren beslenmesine dikkat etmelidir.

-Bebeklik sürecince özellikle anne sütü ile beslenmenin bebeğimizi zekasını arttırıcı özelliği  olduğu yapılan araştırmalarda anlaşılmıştır.

Dikkat dağınıklığını azaltan konsantrasyonu arttıran proteinler zeka gelişimine önemli etkisi vardır. Et, süt, yumurta baklagiller ve tahıllarda bol miktarda protein bulunmaktadır.

-Hafıza kaybına karşı doğal yağ ve ömega-3 içerek balık tüketimi son derece önemlidir.

-Beyin damarlarını koruyucu etkiye sahip olan protein ve lif bakımında zengin olan yiyecekler özellikle yulaf ezmesi çocuğumuz zeka gelişimi açısından tercih edilebilir

-Beyin hücrelerinin büyümesine katkı sağlayan yeşil yapraklı bitkilerden özellikle lahana, ıspanak gibi besinleri tüketebiliriz.

-Beyin aktivitesini arttırarak hücre zarı gelişimine destek olan tam yağlı yoğurdu da bol bol tüketmek önemlidir.

  

Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz