Bebeğime ne zaman inek sütü verebilirim

İlk altı ay sadece anne sütü öneren uzmanlar ,Kalsiyum açsısından zengin olan üstelik kan pıhtılaşmasına engelleyen ve kas kontrolünü düzenleyen sütü bebeklere niçin 1 yaşına kadar önermiyor?

-İnek sütünün yüksek protein ve sodyum-potasyum-klor gibi mineral içeriği, bebeğin ihtiyaç duyduğu miktardan oldukça fazla olması nedeniyle böbreklerine zarar verebilir.

-İnek sütünde demir ve C  vitamini  yetersiz olması nedeniyle barsak içi kanamalara, ve kansızlığa neden olabilir.

-İnek sütünde D vitamini çok yetersiz olduğundan, bu da normal  kemik gelişimine faydası olmayacaktır

-Omega 3 ve Omega 6 gibi yağları içermediği için beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi geri kalır

-allerjik hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Erken  yaşta  inek  sütü  başlanan  bebeklerde  ileride saman  nezlesi ve astım  gibi  alerjik  hastalıkların  daha  sık  görüldüğü yönünde araştırmalar yapılmıştır.

-İnek sütüyle muhallebi yapmak yada bisküvi ile karıştırmak da bebeğinizi sadece doyurur yukarıda saydığımız zararları ortadan kaldırmaz ve bebek beslenmesinde anne sütünün yada anne sütüne yakın biberon mamalarını yerini doldurmada yetersiz kalır.

Bebeklerimiz 1 yaşından sonra 2 yaşına kadar günde aşırıya kaçmayacak şekilde süt tüketmelerini sağlayarak, hem yukarıda saydığımız zararlardan korunup hemde kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kalsiyum  kemik  gelişimi çok önemlidir  ancak doğada yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, yumurtada orta miktarda, susam yani  tahin, badem  gibi  bazı  kuru yemişlerde  ise  çok  yüksek  miktarda  kalsiyum  vardır. Süt  sevmeyen çocuklarımız içinse sütten yapılan yoğurt, peynir ve kefir farklı alternatifler olarak tüketilebilir üstelik sindirimi daha kolaydır.

 Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz