Abur Cubur Kültürü Çocuklarda Diş Çürütüyor

Kontrolden geçirildiğinde çocukların büyük çoğunluğunun diş sağlığının yerinde olmadığını görürüz. Okul kantinlerinde, mahallede çocukların ellerinde asitli içecekler, çikolata, şeker ve cipsi gibi ne kadar diş sağlığını bozucu gıdalar varsa görüyoruz. Bu gıdaların zararını anlamayan aileler ne gerekli önlemleri alamıyorlar. Aslında basit önlemlerle en azından çocukların dişlerini dirençli hale getirilebilir.

Diş çürümelerine karşı koruyucu önlemler alınabilir.

Yemeklerden sonra bir parça peynir tüketimlerini alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Bu konuda Dr. Seda Kınsun: “Peynir başta olmak üzere süt ve süt ürünlerinin içerdiği kazein proteini ile diş çürüklerini engellemede önemli rol oynamaktadır. Yer fıstığı, havuç, kereviz ve elma da diş temizliği konusunda etkilidir. derken çocukları için ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak diş fırçaları seçilmesi gerektiği ve süt dişleri tamamlandıktan sonra yılda iki kez diş hekiminin ziyaret edilmesi gerektiğini”  belirtiyor.

Merhametten maraz doğar diye düşünüyorum. Aslında çocuklar talep etmedikleri halde sırf sevinsinler diye onlara asitli içecekleri, çikolataları, şekerli gıdaları biz alıyoruz. Elbette bu gıdaları da tüketeceklerdir. Bunlardan tamamen mahrum etmek mümkün değildir. Ama bunu olabildğince ölçülü olmasını sağlamak gerekir.Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz