4 yılda tüm liseler, eşit seviyeye sahip olacak

Milli Eğitim Bakanlığı orta öğretime sınavsız geçiş modelinin ana hatlarını tamamladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni sistemle ilgili ayrıntıların, Bakanlar Kurulu’na sunulduktan sonra kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu’nda öğrencilere seslenen Dinçer, daha sonra soruları cevaplandırdı.

Dinçer, eğitim sistemindeki değişikliklerin hedefinin ,Türkiye’yi küresel dünyayla rekabet edebilir insan gücüne kavuşturmak olduğunu vurguladı.

“Bakanlar Kurulu’na sunacağız”

İlköğretimden orta öğretime sınavsız geçiş için çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını anlatan Dinçer, şunları söyledi:

“Öngördüğümüz sistem nasıl olacak? Ben şimdi sizlerle paylaşmak istemiyorum. Çünkü kararı verilmiş bir durum yok. Çalışmamız tamamlandı, ana hatlarıyla bir model hazırladık. Bakanlar Kurulu’na sunacağız, orada ana hatlarıyla belli olursa kamuoyuyla ayrıntısıyla paylaşacağız.”

“4 yılda tüm liseler, eşit seviyeye sahip olacak”

Orta öğretim sisteminin de gözden geçirileceğini de ifade eden Dinçer, 4 yılda tüm liselerin eşit eğitim seviyesine sahip olabileceğini kaydetti.

Dinçer, “Biz bütün liselerimizde ve bütün okullarımızda aynı seviyede yabancı dil öğretecek yahut aynı eğitimi verecek alt yapıyı hazırlıyoruz. Mesleki eğitimi giderek ileri yaşlara doğru öteliyoruz. Daha önemlisi biz mesleki eğitimi piyasa aktörlerine bırakmak istiyoruz. Çok akıllı planlarla okullarımızın hemen hemen hepsinin aynı seviyeye geleceğini ben düşünüyorum” dedi.

trthaber.comBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz