23 Rehber Öğretmen Velileri Hem Güldürüyor Hem de Düşündürüyorlar

Trabzon’da 23 rehber öğretmen, hazırladıkları ”Kimse Alınmasın Kendimizi Oynuyoruz” adlı proje çerçevesinde yazdıkları skeçleri sahneleyerek velileri, çocuklarının eğitiminde doğru tutum takınmaya yönlendiriyorlar.

Proje Koordinatörü Özdemir: ”Velilerimizin dikkatini çekmek için sorunları tiyatro sahnesinden paylaşmaya karar verdik”

Trabzon’da 23 rehber öğretmen, hazırladıkları ”Kimse Alınmasın Kendimizi Oynuyoruz” adlı proje çerçevesinde yazdıkları skeçleri sahneleyerek velileri, çocuklarının eğitiminde doğru tutum takınmaya yönlendiriyorlar.

İl genelindeki okullarda görev yapan rehber öğretmenlerden 23’ü, Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğiyle bir araya gelerek velilere, çocuklarıyla ilişkilerinde yapmaları gerekenleri skeçlerle anlatacakları ”Kimse Alınmasın Kendimizi Oynuyoruz” adlı proje hazırlandı.

Bu arada öğretmenler, sahnelemeyi planladıkları 7 oyundan 5’ini kendileri kaleme aldı. Öğretmenler, yönetmenliğini kendilerinin yaptığı, öğrenci, öğretmen, anne ve baba gibi karakteri canlandırdıkları ”Benim Ailem Kim Olsun”, ”Bana 5 Lira Borç Verir Misin”, ”Mesleğimi Ben Seçerim”, ”Bakıcımız Medya”, ”Mert ve Ailesi”, ”Elektrikler Kesildi”, ”İnsanı Düzeltince Dünya Kendiliğinden Düzeliyor” adlı oyunları 19 Kasım’dan 2012’den itibaren okul ve çeşitli kurumların salonlarında sahnelemeye başladı.

Proje koordinatörü Kanuni Anadolu Lisesi rehber öğretmeni Hülya Özdemir,yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştıkları proje ile anne ve baba tutumlarını eleştiren hem eğitici hem de eğlendirici tiyatro oyunlarını sahnelemeye başladıklarını söyledi.

Okulların rehberlik servisine çok sayıda sorun iletildiğini belirten Özdemir, ”Sorunları çözmek amacıyla zaman zaman velilere yönelik seminer ve bilgi paylaşımı etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Ancak anne ve babalar, ‘biz ifade ettiğiniz şeyleri zaten biliyoruz, uygulama noktasında sorun yaşıyoruz’ diye görüş bildirince biz de velilere hem eğlenceli hem de eğitici şekilde nasıl ulaşabiliriz sorusuna cevap aramaya başladık. Velilerimizin dikkatini çekmek için sorunları tiyatro sahnesinden paylaşmaya karar verdik” dedi.

Farklı sorunlardan yola çıkarak hazırladıkları skeçleri 6 gösteride velilere sunduklarını ifade eden Özdemir, şöyle devam etti:

”Oyun sırasında anne ve babalarla göz teması kuruyoruz ve onların, ‘evet, evet, bizi oynuyorlar, bu durumlar bizim evde de yaşanıyor’ dediklerini hissediyoruz. Oyundan çok memnun kaldıklarını, kendilerini başka bir gözle görmenin onları memnun ettiğini, az da olsa bir şeyleri değiştirebileceklerini söylüyorlar. Sorunların çözümü için bir şeyler yapmış olmak bizi mutlu ediyor.”

Özdemir, önümüzdeki yıla kadar devam edecek proje kapsamında öğretmen tutumlarına ilişkin de oyunlar hazırlamayı planladıklarını dile getirerek, ”Kimseyi kırmadan, incitmeden bazı aksaklıkları hatırlatmak ve eksiklikleri yanlışları birlikte ortadan kaldırmak niyetindeyiz” diye konuştu.

”Biz bile bir şeyler öğreniyoruz”

Oyunda rol alan Çamlık İşitme Engelliler İlkokulu rehber öğretmeni Ercan Kutsal, okullarda rehberlik hizmetini sınırlı sayıda veliye ulaştırabildiklerini, oyunlar sayesinde ise şimdiye kadar 3, 4 bin kişiye mesaj verdiklerini söyledi.

Proje sayesinde sahneye çıktığını belirten Kutsal, ”Hepimiz rehber öğretmeniz ama biz bile bir şeyler öğreniyoruz. Projeye dahil olduğumdan beri evimizde pek televizyon seyredilmiyor, ailece daha çok vakit geçiriyoruz. Kendimizi, ‘bu işi biliyoruz’ diye kabul ediyorduk ama bize dahi çok şey öğretti” dedi.

Oyunda baba ve dede rollerini canlandıran Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi rehber öğretmeni Yunus Kadı ise eğlenerek öğretmenin, çağın öğretme sistemi olduğuna dikkati çekerek, ”Projenin özü eğlenerek öğretmek. Velileri çeşitli sunuşlar yaparak bilgilendiriyoruz ancak bir insanın dikkati 20 dakikadan sonra dağılıyor. Burada ise skeçlerle dikkatini hem daha fazla çekiyoruz hem de daha mutlu oluyorlar” diye konuştu.

Kadı, skeçlerde çok önemli noktalara temas ettiklerini vurgulayarak, ”Veli oyundan sonra, ‘ben daha önce bu konuları 5, 6 saat dinlememe rağmen bu kadar şey öğrenemedim’ diyor. Daha önce sahneye çıkmamıştım, içimde kalmıştı onu da bir şekilde telafi ettim” dedi.

Rehberlik Araştırma Merkezi’nde psikolojik danışman olarak görev yapan Ümmühan Pekbüyük, ilk oyunun ardından projeyi değerlendirmek amacıyla velilerle anket yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

”Veliler anketlerde oyunların çok verimli olduğunu belirttiler. Eğlenerek öğrendikleri için sıkılmadıklarını ifade ettiler. Dolayısıyla bu da projenin başarıya ulaştığını gösteriyoruz. Amaçladığımız şeyi gerçekleştirdiğimiz için memnunuz.”

Sık sık alkışlayan ve oyunu beğenerek izledikleri gözlenen veliler, sahnelenen konuların evlerindeki durumu yansıttığını belirttiler.
Kaynak: http://www.haber61.netBu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

18 thoughts on “23 Rehber Öğretmen Velileri Hem Güldürüyor Hem de Düşündürüyorlar

 1. hülya hocam herkesin emeğine sağlık gönülden tebrikediyoruz,eğer çalışmalarınızı bizede gönderme şansınız olursa bizde kendi ilimizde uygulayabiliriz güzel bir çalışma yapabiliriz? Ne dersiniz baya talep eden arkadaşda çok

  Reply
 2. arkadaşları gerçekten gönülden tebrik ediyorum. benimde okulumda öğrencilerle yaptığım bir proje ama bu dah organizeli profosyonel bir çalışma.. çok çaba yetenek isteyen bir uğraş ….

  Reply
 3. Hülya ÖZDEMİR · Edit

  Teşekkür ederiz Merve.Ama yazmaya devam edin.Zor ve sabır isteyen bir uğraş.Özellikle servislerinize yoğun olarak gelen sorunlar üzerinde yazmaya çalışın.Kırmadan ,dökmeden,incitmeden kelimelerle oynayarak üretmeye çalışın.Eğer paylaşım için onay çıkarsa seve seve size bunları gönderebiliriz.İyi çalışmalar.

  Reply
 4. Hülya ÖZDEMİR · Edit

  Bizlerde bu çalışmalar içerisindeyiz.Senaryo ya da skeç yazmak gerçekten zor bir iş.Uzun bir zaman ve sabır istiyor.Şimdilik bir şey söyleyemiyorum.Süreç bizi nereye taşır birlikte göreceğiz.Konu ile ilgili birimlerden bize dönüş olduğu zaman bizlerde yazdıklarımızı sizlere gönderebiliriz..Şimdilik proje kapsamında bir süreç içerisindeyiz.Biz yazmaya devam ediyoruz.Bakalım nasıl bir yönlendirme içerisinde oluruz.Birlikte göreceğiz.

  Reply
  1. Hülya hocam projeniz tam yapmak istediklerimizi yansıtmış.çok emek sarfetmişsiniz.çalışmalarınızı bizlerle paylaşır mısınız hocam kendi ilimizde uygulamamız için…

   Reply
 5. emeğiniz çok değerli tebrik ediyorum, bir araya gelip proje hazırlamak ve ortaya koymak hem zaman hem de enerji açısından hiç de kolay olmasa gerek siz bunu başardınız darısı bizim başımıza

  Reply
  1. Hülya ÖZDEMİR · Edit

   Bizlerde size çok teşekkür ediyoruz..Zor ama sonuçları çok güzel.İnanıyorum sizlerde bunun gibi bir çok şey yapabilirsiniz.Şimdiden sizlere kolay gelsin diyorum. İyi çalışmalar.

   Reply
 6. ÇALIŞMALAR KAYIT ALTINNA ALINIYOR MU ? DAHA VERİMLİ DEĞERLENDİRİLEBİLİR YAPILAN EMEĞE DEĞER.ÇALIŞMAYI ÇOK HOŞ BULUYORUN ZİHİN VE BEDENİZE SAĞLIK.YARARLANMAYI ÇOK İSTERİM GÖRÜTÜLERİNİ ÇALIŞMALARIMIZDA KULLANABİLSEK NE KADAR GÜZEL OLUR,NE DERSİNİZ.

  Reply
  1. Hülya ÖZDEMİR · Edit

   Çalışmalarımız kayıt altında.Her zaman daha iyi nasıl olabilirizin peşindeyiz.Kendimizi sürekli zamana karşı dinamik tutuyoruz.Senaryolarımızı güncel sorunlara dönük yazmaya çalışıyoruz.Tabi ki sizlere bu konuda yardımcı olabiliriz..Dökümanlarımızı toparladığımız zaman sizin için de bir şeyler yaparız.Güzel duygularınız için teşekkür ederiz.İyi çalışyorumlarım

   Reply
 7. Ayşe Demirkan Şebboy · Edit

  Çok güzel ve etkililiği olan bir çalışma olmuş.Emeği geçen tüm arkadaşları tebrik ederim.İstenirse fark yaratılabileceğini kanıtlamışlar.

  Reply
 8. şükran zenginoğlu · Edit

  çok güzel bir çalışma . benim düşündüğüm ama orgnaize olamadığım bir çalışma. skeç metinlerini paylaşırmısınız. sevinirim. telif hakkı size ait. tabbki

  Reply
  1. Hülya ÖZDEMİR · Edit

   Teşekkür ederiz.Eminim sizler de bunu çok iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.Oyunlarımızın senaryoları için grupça bir karar almamız gerekiyor.Bunu konuştuktan sonra sizlere dönüş yapabiliriz.İyi çalışmalar.

   Reply
 9. Sıradışı uygulama diye bunlara denir…işte…TEBRİK EDİYORUM… Çalışmalarında kolaylıklar diliyorum…

  Reply
 10. Müthiş bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık arkadaşlar.
  Yayın hakları sizde kalmak koşuluyla bu çalışmayı ülke geneline yaymak nasıl olur acaba diye düşünmemek elde değil.

  Reply
  1. Hülya ÖZDEMİR · Edit

   Teşekkür ederiz..Bizler de bu konuyla ilgili çalışıyoruz.Bakalım sonuç bizi nereye taşır.İyiçalışmalar.

   Reply
 11. Çok güzel bir fikir. Ilçemizdeki 6 rehber öğretmen olarak bizim de gelmişti aslında aklimiza, hatta öğrencilere yönelik akran baskısı konulu bir skeç hazırlayip sunmuştuk geçen yıl. Fakat elimizde senaryo yok materyal açısında sıkıntı.çekiyoruz kendimiz yazmak zorunda kaldık ve baya bi zaman aldı . Acabamumkunse , bu skeçlerin metinleri varsa ulaştırabilirmisiniz e postadan bize?

  Reply

Yorumunuzu ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz